Jump to content
Dogomania

Spacer z psem bez smyczy/kagańca


amartyno

Recommended Posts

Otatnio byłam na spacerze  po parku w Poznaniu ze swoim staruszkiem i mijaliśmy parę w średnim wieku z amstaffem na smyczy (niewykastrowany samiec). Ich pies od razu przyjął pozycję dominującą a ja się odsunęłam ze swoim, który jest ślepy i stanowi łatwy łup dla takich samców.  Gdy ich minęliśmy, właściciele spuścili psa ze smyczy, a ten biegał po całym parku, gdzie jest nieogrodzony plac zabaw, bez kagańca, co mnie szczerze wkurzyło. Kocham psy i ogólnie nie mam zastrzerzeń gdy ktoś spuści posłusznego psa ze smyczy, ale wyjątkiem u mnie są amstaffy. Znam kilka suczek tej rasy, które są przesłodkie, ale każdy samiec tej rasy jakiego spotkałam (co najmniej 5) był w różnym stopniu agresywny. Ciągle się słyszy o przypadkach gdy normalnemu amstafowi coś odbiło i pogryzł kogoś, a że są to psy o tzw. twardym pysku, potrafią bez problemu mięso z kości człowiekowi zedrzeć. Nie wiem czy właściciele tych psów się jarają faktem, że ich pies przestrasza innych, ale na prawdę trzeba mieć odrobinę wyobrażni. 

Dopiero się tu przeprowadziłam i nie chcę z ludżmi zaczynać, ale co w takim wypadku powiedzieć? Czy tacy ludzie w ogóle posłuchają?

Link to comment
Share on other sites

Z moich doświadczeń - nie posłuchają, i nie tylko właściciele amstaffów. Nie  ma u nas obyczaju, że psy mogą zawierać znajomość tylko za zgodą obojga właścicieli - i nie ma potężnych kar finansowych, gdy pies, także w miejscu publicznym, gdzie jest nakaz prowadzenia na smyczy, pogryzie, a nawet zagryzie drugiego psa

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

A czy może ktos wie jak wyglądaja przepisy dotyczące chodzenia na smyczy i w kagańcu bo czasem jest to przestrzegane do przesady mnie nie wpuścili do autobusu z chihuahua ważącym kilogram i na ręku. musiałam jechać taksówką. czy chodzenie na smyczy w parku dotyczy tylko wiekszych psów czy takie maleństwo moze sobie jednak pobiegać luzem a w autobusach? A jakie są kary za psa nie na smyczy czy ktoś wie

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Wielkość chyba nie ma nic do rzeczy, najważniejsze żeby pies słuchał właściciela i przychodził na zawołanie. Do nas raz przyczepił się właśnie taki malutki pies biegający luzem i obszczekiwał z odległości długości mojej smyczy. Ja starałam się szybko odejść z moim psem ale tamten nie odpuszczał, a jego pani szła za nami i od niechcenia wołała psa, a on ją totalnie olewał. Trwało to jakiś czas, a mój pies chory, na lekach, nerwowy i naprawdę był to duży kłopot.

Link to comment
Share on other sites

Dnia 29.12.2018 o 21:30, themagda napisał:

A czy może ktos wie jak wyglądaja przepisy dotyczące chodzenia na smyczy i w kagańcu bo czasem jest to przestrzegane do przesady mnie nie wpuścili do autobusu z chihuahua ważącym kilogram i na ręku. musiałam jechać taksówką. czy chodzenie na smyczy w parku dotyczy tylko wiekszych psów czy takie maleństwo moze sobie jednak pobiegać luzem a w autobusach? A jakie są kary za psa nie na smyczy czy ktoś wie

Pies w komunikacji zazwyczaj ma być na smyczy i w kagańcu bez względu na wielkość, ale może też jechać w transporterze. Pies w parku i na ulicy ma być POD KONTROLĄ, a czy tą kontrolą jest smycz, elektryka czy komenda słowna, to już twoja sprawa - tyle mówi ustawa, regulaminy parków i przepisy lokalne mogą to precyzować w ten sposób np. że pies ma zawsze być na smyczy.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...