Jump to content
Dogomania

Zawody


focusik

Recommended Posts

Witajcie..

Idzie zima, co raz wiecej topicow o zawodach i terminach..

Milo czytac ale lepiej bylo by czytac ze zrozumieniem.

Stad teze moje pytanie a jak sadze to i wielu osob ktore zaczynaja swoja przygode z Husky.. Czy mogl by ktos objasnic wszystkie te terminy zawodow.. tzn terminy slowne, czyli wyscig typi mid i inne takie..

Czym sie roznia, jakie dystansy, ile psow, jaki sprzet itp.. Bo skroty i wyrazy okreslajace dany wyscig szczerze mowiac nie wiele mowia nowym osobom.. Z gory dziekuje.

Link to comment
Share on other sites

A wiec zaczne od midow i sprintow. Mid jest to wyscig na srednim dystansie,czyli z tego co sie orientuje mniej wiecej 40km. Sprint jest wyscigiem na dystansie krotkim i dystans dobierany jest w zaleznosci od ilosci psow w zaprzegu i wacha sie tak +- od okolo 5km do 10 chociaz czasem te najliczniejsze zaprzegi maja po 20km. Jesli chodzi o oznaczenia klas w sprintach to litery oznaczaja liczbe psow a cyfry rase.

1-syberian husky(z papierami) 2-alaskan malamute(z papierami) chyba jeszcze grenlandy i samoyedy 3- cala reszta.

D-2 psy

C- 3-4

B 4-6psow (w pierwszym biegu minimum 5)

A 6-8 psow (w pierwszym biegu min. 7)

O co najmniej 9 psow

Velo lub inaczej bikejouring to jeden pies ciagnacy rower,a skandynawka czyli S i w zaleznosci od plci(K lub M) to pies ciagnacy biegnacego(lub idacego :wink: ) czlowieka.

W midach podzial na klasy jest inny ale go nie pamietam. A i w zimie skandynawka na nartach biegowych jest,chociaz niektorzy organizatorzy robia klase dla nienarciarzy 8) Jak jeszcze cos sobie przypomne to napisze:)

Link to comment
Share on other sites

witam ;)

no wiec zawody w Polsc eto przewaznie sprinty - dystand w zaleznosci od ilosci psow - od kilka do kilkunastu km..

MID to znaczy sredni dystans, gdzie do pokonania jest srednio 30-40km na jednym etapie (wg regulaminu do 100, ale u nas nikt takich dlugich srednich nie robi)

LONG to wlasnie dlugi dystans, trasa powyzej 100km na jednym etapie.

mozesz miec klopot z rozszyfrowaniem klas startowych;

1 - husky rodowodowe

2 - malamuty rodowodowe

3 - wszystkie inne psy

OPEN - ponad 8 psow

A - 7-8 psow

B - 5-6

C - 3-4

D - 2 psy

SK - skandynawka, czyli bieg z psem przypietym do pasa biegacza (SKK - kobiety SKM lub SM - mezczyzni)

velo / bikejoring - pies i rowerzysta

skijoring - pies i narciarz..

to chyba tyle.. jeszcze cos ? :))

Link to comment
Share on other sites

No drogie panie zapomnialyscie chyba o jeszcze jednej dyscyplinie czyli PULKA.

Piesek rasy jakiejkolwiek przyczepiony do malego wozeczka na dwoch kolkach za pomoca dwoch dyszli.Obok niego biegnie musher doczepiony linka do psa lub pulki.

Zima tez jest rozgrywana pulka ktora wyglada troche inaczej, nie ma kolek ale reszta wyglada tak samo :)

Link to comment
Share on other sites

No drogie panie zapomnialyscie chyba o jeszcze jednej dyscyplinie czyli PULKA.

Zima tez jest rozgrywana pulka ktora wyglada troche inaczej, nie ma kolek ale reszta wyglada tak samo :)

Dodam tylko Roll Pulka czyli na kolkach. Pulka - takie saneczki jak ma np. Kaminski na biegunie ale znacznie, znacznie mniejsze.

Co do mid-ow. To u nas wyglada to tak:

D1= 3 do 4 psow,

D2= 5 do 7 psow

DO= 8 i wiecej psow

U Czechow te oznaczenia sa troche inne.

No i rasa i rodowod lub jego brak nie ma znaczenia (u nas).

Literka 2 oznacza rodowodowe psy rasy AM (Alaskan Malmute), S (samojed), G (Pies Grenladzki).

Te inne to np. AH (Alaskan Husky), Greyster - sa to rasy typowo wyscigowe. Poza tym kundelki i reszta ras (nawet pudle)! Tak, tak mam w archiwum zdjecie zaprzegu pudli (duzych, czarnych), ktore startowaly na Iditarod.

Zapraszam na jakies zawody. Tam na zywo przekonasz sie co i jak.

Link to comment
Share on other sites

No Focusik bardzo dobry pomysł z tym pytaniem ja też jestem nowy i niezabardzo sie oriętowałem pamiętałem co to jest skandynawka no bo to chyba najprostrze. No i dzięki wszystkim za odpowiedzi.

"Bo ciekawość to pierwszy stopień do .... wiedzy"

Link to comment
Share on other sites

Na żadnej z podanych przez Was stron nie ma wszystkich terminów planowanych na ten sezon zawodów.

TERMINY WSZYSTKICH ZAWODÓW i tych Z PFSZPRP i POZSSPZ oraz inne niefederacyjne MOŻECIE ZNALEŹĆ NA mojej stronie

www.husky.info.pl

w dziale zawody i na watahowej stronie

www.wataha.info.pl

w dziale zawody:kalendarz wyniki

w miarę mozliwosci uzupełniam je też o informacje o konkretnych zawodach oraz wyniki.

Czasem cos sie zmienia, wiec moga być drobnr niescisłosci, ale na "ten czas" wszystko jest chyba ok. Nie jestem tylko pewna jak to jest z tym pucharem POZSSPZ (czy wszystkie ich imprezy są pucharowe), ale niech maszer i corsa sprawdzą i dadzą znak na priv to natychmiast poprawię

Link to comment
Share on other sites

Dziekuje slicznie za pomoc i liczne odpowiedzi..

Nie kryje zadowolenia z poszerzenia wiedzy, teraz moze bez wiekszych obaw zaczne poglebiac zainteresowania o zawodach, bo dotychczas liczna terminologia i pojecia niepozwalaly na to.. raz jeszcze dziekuje..

nasuwa mi sie tylko jeszcze jedno pytanie..

Kilka osob napisalo iz w danym biegu moga byc psy tylko rodowodowe..

Kolejna osoba zas iz rodowod jest nie potrzebny..

Jak to jest z tym dokladnie, bo moj Husky nie ma rodowodu i bardzo zaluje ze nie mogl by walczyc jak rowny z rownym w swojej klasie Siberian Husky.. Mimo ze warunki spelnia wszystkie..

Pozdrawiam..

Michał "focusik" Sadłowski

Link to comment
Share on other sites

Dziekuje slicznie za pomoc i liczne odpowiedzi..

Nie kryje zadowolenia z poszerzenia wiedzy, teraz moze bez wiekszych obaw zaczne poglebiac zainteresowania o zawodach, bo dotychczas liczna terminologia i pojecia niepozwalaly na to.. raz jeszcze dziekuje..

nasuwa mi sie tylko jeszcze jedno pytanie..

Kilka osob napisalo iz w danym biegu moga byc psy tylko rodowodowe..

Kolejna osoba zas iz rodowod jest nie potrzebny..

Jak to jest z tym dokladnie, bo moj Husky nie ma rodowodu i bardzo zaluje ze nie mogl by walczyc jak rowny z rownym w swojej klasie Siberian Husky.. Mimo ze warunki spelnia wszystkie..

Pozdrawiam..

Michał "focusik" Sadłowski

Apropo cyferek i rasowości regulamin mówi:

a)Cyfrą 1 - zaprzęgi złożone wyłącznie z husky syberyjskich lub mieszane, złożone z psów północnych ras zaprzęgowych , z co najmniej 1 husky syberyjskim

b)Cyfrą 2 - zaprzęgi złożone z alaskan malamutów , samojedów i psów grenlandzkich

jeśli twój pies nie ma rodowodu to znaczy że jest mieszańcem :wink: i nawet jeśli byłby po rodowodowych rodzicach

ale jak to w POLSCE bywa zawsze możesz się zapiać do "KLUBU PSA RASOWEGO" i tam za 100 zł wyrobić rodowód i już masz psa rasowego!!!!!!!!!!!!!!! :evil: który może startować w "1"

szczerze powiedziawszy jeszcze nie widziałem żeby na zawodach ktoś sprawdzał rodowody :P

Link to comment
Share on other sites

Niestety, metros w części ma rację. Tzn. w velo i skandynawce - mozesz startować z psem jakim chcesz, nawet ON, akitą, BC czy zwykłym mieszańcem.

W zaprzęgach istnieje podział na rasy taki jak ci zacytowano powyzej. Oznacza to w skrócie, żę w jednynce haszczaki z papierami ścigają się z haszczakami z papierami, w dwójce - malamuty grenlandy i samoyedy z papierami - sciagaja się takimż własnie psami.

Grupa trzecia, w poszczególnej wielkosci zaprzegach - jest przeznaczona dla "innych psów zaprzegowych", czyli - psów pólnocy bez rodowodów oraz wszystkich mieszanek wyścigowych - greysterów, racing dogów, euro dogów, alaskan husky. Zwykłe haszczaki nie maja z nimi żadnych szans. Mijają je jak porsche na autostradzie ;-)

Ponieważ tych psów jest coraz więcej, nawet haszczaki bez papierów zaczynają ginąć w tej klasie. W ubiegłych latach było nieco inaczej, przynajmniej na zawodach PFSZPRP - bo klasy 3 były raczej nieliczne. W każdy razie nie tak liczne jak np. C1 ;-). Teraz gdy na wiekszość zawodów, jeżdżą już zawodnicy obu federacji, konurencja w klasie 3 jest bardzo duża, i na światowym poziomie ;-)

Co do midow, to tutaj również obowiązują te same zasady co sprintach - czyli podział zarówno według wielkości zaprzegu, jak i poszczególnych ras.

Problem by nie istniał w takiej mierze, gdyby stotunek psów tej rasy był nieco inny, przynajmniej zblizony, do tego w Europie. To chyba prawda, ze w Polsce jak nigdzie indziej stosunek husky rodowodowych do tych bez papierów jest jak 1 do 10. W malamutach i grenlandach prawie tego nie ma, stąd mazerzy z tymi psami prawie nie mają tego problemu, zeby musieć startować w trójce.....

Link to comment
Share on other sites

ale jak to w POLSCE bywa zawsze możesz się zapiać do "KLUBU PSA RASOWEGO"

tak, ale pies musi byc po rodowodowych rodzicach

Poza tym Dan, bądź sprawiedliwy:

Jak się chłopak dobrze zakręci to w Związku Kynologicznym "miłe panie" za odpowiednią opłatę znajdą psu rodzica i rodowód też jest do załatwienia, nawet jak pochodzenie psa nie jest w ogóle znane, wszędzie są też hodowcy co od reki dopisza psa do swojego miotu. :evilbat:

pisałam o takich w Łodzi - jeden pan to nawet jest szychą w łódzkim ZK.

szczerze powiedziawszy jeszcze nie widziałem żeby na zawodach ktoś sprawdzał rodowody

moze za mało jeździsz ;-)?

ale to też prawda, ze rzadko się je sprawdza, albo sprawdza się tatuaż, albo czasem rodowody, rzadko na raz jedno i drugie. Jednak wierz mi sie, tak na średnioico czwartych zawodach zdarza się, ze sprawdzają, a wtedy - niespodzianka! szukanie w popłochu papierów i wyracanie samochodóu do góry nogami...

ak już dyskutowalismy w inym topiku - niedługo jeszcze pewnie dojdą chipy - to wszystkim ułatwi sprawę.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...