Jump to content
Dogomania

Dieta i suplementy na wrażliwy układ trawienny


Małgorzata15

Recommended Posts

Cześć. od 1,5 miesiąca jestem szczęśliwą posiadaczką 11to miesięcznej suczki kundelka o wadze 9kg. Co prawda dopiero uczymy się wspólnego życia, ale wiele rzeczy daje nam się we znaki.

Sprawa pierwsza: jedzenie. Piesek wcześniej przebywał w dt i podobno chętnie jadł każdą suchą karmę. U mnie pierwszej (Trainer Fitness jagnięcina) i drugiej (coś z wołowiną wołowina) jeść w ogóle nie chciała, kupki robiła po każdym posiłku w dodatku zielonkawe. Trzecia karma (Empire z dziczyzną, ale z dodatkiem kurczaka) jej smakowała, ale nadal kupki były po każdym posiłku. Czy to jest po prostu nietolerancja/kiepskie przyswajanie? Dopiero Acana z jagnięciną podeszła w 100%. Ostatecznie jednak naczytałam się, że chrupki nie są najlepszym sposobem żywienia psa więc od dwóch tygodni jedziemy na puszkach (Wolf of Wilderness/Granatapet). Do tego okazało się, że piesek bradzo lubi ryż z indykiem i warzywami i to jej wchodzi najlepiej. Przy takim żywieniu (ryż/puszki) kupal jeden dziennie. I tak sie zastanawiam - czy taki rodzaj żywienia powinno się suplementować? Czy podawać jej witaminy np VetAminex? Dodam jeszcze, że na początku wsuwała różne rzeczy z trawnika, co kończyło się bulgotaniem w jelitkach plus niechęcią do jedzenia kolejnego dnia. Zdarzyły się również raz wymioty po takim zjedzeniu czegoś z trawnika i raz po zjedzeniu wędzonej kurzej nóżki. I raz przy przeziębieniu, z którego właśnie wychodzi. Czy to jest delikatny układ trawienny, czy ja po prostu wymyślam?

Pierwszą zimę też kiepsko przechodzi. W styczniu przeszła zapalenie pęcherza i właśnie kończy się przeziębienie. No więc w tym miesiącu dostawała trzy razy antybiotyk: po zjedzeniu czegoś z trawnika, z powodu pęcherza i teraz z powodu przeziębienia. Może ma ktoś pomysł jak wzmocnić takiego psiakia? Witaminki właśnie? 

Link to comment
Share on other sites

Ze składu karmy mokrej wynika,że jest zbilansowana. W takim wypadku nie trzeba podawać suplementów, żeby nie przesadzić z ilością dostarczanych witamin i minerałów. Ja osobiście zdecydowałabym się na jeden rodzaj żywienia. Czyli albo puszki bez suplementów, albo gotowane i suplementy. A co do antybiotyków -mój wet zawsze zaleca probiotyk podawany przez kilka tygodni np. Bioprotect.

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Małgorzata15 said:

Ok, będę karmić tylko puszkami. Zastanawiam się skąd te kłopoty z trawieniem. Delikatny układ trawienny? Nietolerancje? Dziś znów zwymiotowała, pierwszy raz tym co zjadła na kolację (ryż z indykiem i warzywami). Trochę się martwię. Idziemy dziś na morfo z biochemią.

 

Można zrobić badania na strawność - jest to badanie kału, które stwierdzi czy enzymy poprawnie trawią białko. Można też kupić specjalną miskę, która spowalnia łapczywe jedzenie co może być powodem wymiotów.

Moja wet mówiła, że puszki zawierają konserwanty, więc nie wiem czy nie lepiej karmić naturalnie. 

Jeżeli chodzi o suplementację to są dwie możliwości: 1) dawać psu multiwitaminę stosownią do wieku np.2 razy w tygodniu albo 2) dodawać zioła i dodatki do jedzenia, które zawierają cenne środki odżywcze. Takie dodatki to: łyżka oleju z łososia/lnu/czarnuszki, drożdże browarskie, algi morskie, spirulina, owoc dzikiej róży itp. Firmy takie jak Grau, Lunderland, Koebbers czy Pokusa produkują takie dodatki dla psów. Jeżeli pies nie dostaje kości, to należy suplementować wapń, np w postaci preparatu Vetcal, który zbilansuje fosfor z mięsa, żeby onie doszło do odwapnienia kości. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ponieważ dziś dostała jeszcze antybiotyk to za jakiś tydzień mamy przyjść na morfo+biochemia. Wet mówi, że raczej nietolerancja i że można na to zrobić badania, ale... najpierw mam jej wywalić z diety wszystkie smakołyki, bo chyba faktycznie za dużo tego dostawała. Poza normalną karmą dostawała jeszcze suszone mięsko plus szprotki, treseki, kości prasowane, pasztet do konga... i tak w sumie dzień w dzień. Mówi że mam jej zostawić jedynie karmę suchą która jej dobrze wchodziła i wychodziła na jakieś 2 miesiące. I wtedy będzie można powiedzieć coś więcej.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...