Jump to content
Dogomania

Czy mój pies może nabrać pewności siebie?


Koralowy

Recommended Posts

Witam,
jestem tu nowa i chciałabym opisać sytuację dotyczącą mojego pytania.
Jestem posiadaczką 10 miesięcznego owczarka belgijskiego Tervueren.
Od kiedy go nabyłam (4 miesiące) chodzimy na zajęcia z podstawowego posłuszeństwa, a obecnie do grupy zaawansowanej.
Być może spróbujemy nawet wziąć udział w zawodach :).
Chodzimy również na zajęcia z obrony (za nami ok. 8 spotkań), która na razie polega na zabawie szarpakiem pozoranta z psem.
Od samego początku, regularnie i co najmniej raz w tygodniu chodzimy do psiego parku, żeby socjalizował się z innymi psami.
Jest grzeczny, nie wskakuje na meble, bez problemu mogę zabierać mu zabawki, wie co mu wolno, a czego nie.
W miocie był najodważniejszym szczeniakiem.
Kiedy bawimy się piłką, lub wykonujemy w psim parku ćwiczenia, potrafi warknąć na psy, które podbiegają do nas z ciekawości lub łakomstwa na smaczki.
Podczas zabawy z innymi psami dobrze się z nimi dogaduje.
Ostatnio, kiedy weszliśmy do psiego parku podbiegł do nas Owczarek Niemiecki, nieprzyjaźnie szczekając.
Nie podobało mi się to, że reakcją mojego psa było schowanie się za moimi nogami. Za chwilę podszedł właściciel ON i odciągnął go od nas.
Tydzień temu w psim parku, zaczęła go dominować o 2 miesiące młodsza belgijka Malinois. Mój pies omijał ją szerokim łukiem, a kiedy podchodziła, chował się 
przed nią za moimi nogami. Kiedy go goniła, uciekał z podkulonym ogonem! A kiedy dochodziło do spotkania, okazywał uległość.
Zauważyłam takie zachowania już wcześniej.
W niewygodnych sytuacjach zachowuje się jak mięczak, a za najmłodszych miesięcy taki nie był.
Specjalnie zdecydowałam się na owczarka belgijskiego i najodważniejszego szczeniaka z miotu.
Na początku jeszcze miał charakter, ale teraz z odważnego psa na oczach robi mi się ciapciuś.
Boję się, że może aż przesadziłam z socjalizacją i stłumiłam w nim charakter, który miał.
Że nauczył się ulegania, bo tak jest wygodniej - czy coś w tym stylu... nie wiem!
Mój chłopak twierdzi, że jest czas i pies zmężnieje. Nie podnosi jeszcze nogi. A jeśli nie zmężnieje? Dała mu popalić o 2 miesiące młodsza belgijka...
Jest świetnym współpracującym psem, ale nie chcę, żeby chował się za mną w trudnych sytuacjach albo z łatwością ulegał gdy w parku pojawi
się pies, który akurat chciałby go sobie zdominować.
Czy są jakieś sposoby, żeby wzmocnić jego pewność siebie?
Odbudować w nim charakter?
Zależy mi na odwadze

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...