Jump to content
Dogomania

Neosporoza u psa


Recommended Posts

Warto upowszdechniac:

Neosporoza to stosunkowo nowa choroba, a co za tym idzie polscy weterynarze w ogromnej większości nawet nie wiedzą o jej istnieniu. To właśnie spotkało nas… czyli Shirkę i mnie. Nasi weterynarze leczyli psa bez prawidłowej diagnostyki przez 1,5 miesiąca. Dziwne reakcje u psa, moje wielokrotne pytania albo lekceważyli, albo orzekli, że pies jest wadliwy genetycznie skoro tak dziwnie reaguje…. Po tym czasie, w końcu zostaliśmy skierowani do specjalisty, który trafnie postawił diagnozę … niestety 1,5 miesiąca opóźnienia w leczeniu stawia pod znakiem zapytania skuteczność terapii. Dziś, możemy jedynie podawać leki i czekać, trzymając się nadziei, że silny, młody organizm i antybiotyki zwalczą chorobę, która potencjalnie jest śmiertelna.


By ustrzec Was przed tym samym, powstaje niniejszy artykuł, pisany w oparciu o materiały dostępne w literaturze anglojęzycznej i czeskiej.
Neospora caninum jest pasożytem kokcydianowym, który został zidentyfikowany jako gatunek w 1988 roku. Wcześniej był błędnie klasyfikowany jako Toxoplasma gondii z powodu podobieństw strukturalnych.


Chorobę przenoszą : zwierzęta gospodarcze (w szczególności bydło i owce), ptaki (w tym kurczaki, wróble i sroki), lisy, dzikie przeżuwacze (np. jeleń)


Sposób zarażenie: poprzez spożycie odchodów lub czegoś odchodami chorych zwierząt zabrudzonego, poprzez wodę, poprzez spożycie tkanek pochodzących od nosiciela – w szczególności surowe lub niedogotowane mięso, kości, wnętrzności, poprzez łożysko od matki.
Choroba w wielu przypadkach doprowadza do śmierci psa


Zakres obejmowania – choroba pierwotnie była diagnozowana u szczeniąt, obecnie już wiadomo że dotyczy wszystkich psów, w każdym wieku, każdej rasy i wielkości. Najwcześniej zdiagnozowane przypadki pochodzą ze Stanów Zjednoczonych, Nowej Zelandii, Holandii i Niemiec, ale obecnie choroba dotyczy psów ze wszystkich zakątków świata.


Obraz kliniczny - paraliż / porażenie kończyn przednich, lub tylnych, zanik mięśni i utrata odruchów proprioreceptorów. Percepcja bólu jest najczęściej tłumiona, czasem pojawiają się oznaki bólu mięśni, karku lub sztywność, przekręcanie karku. Około połowa przypadków wykazuje sztywne rozciągnięcie jednej lub obu przednich lub tylnych kończyn. W wielu zaawansowanych przypadkach upośledzona jest funkcja mózgu. Inne objawy neurologiczne mogą obejmować polio wszystkich kończyn, polio ciała, drżenie głowy i zmiany zachowania. Neosporoza często powoduje stan zapalny skóry, zapalenie płuc, niewydolność wątroby i śmierć z powodu zapalenia mięśnia sercowego.


Rozpoznanie :
1. Badanie kliniczne przez weterynarza najlepiej neurologa, oraz testy serologiczne z użyciem testu IFA na obecność przeciwciał, u psów z objawami klinicznymi miano to 1:800, ale nawet miano 1:25 przy jednoczesnych objawach jest podstawą do rozpoczęcia leczenia. 
2 . Biopsja skóry lub mięśni - zgodnie z objawami klinicznymi 
3. Badanie immunochemiczne po śmierci / szczególnie przy użyciu tkanki nerwowej i dotkniętych mięśni psów z objawami nerwowo-mięśniowymi.
Leczenie : klindamycyny (do 22 mg na kg masy ciała) lub wzmocnione sulfonamidy (15 mg na kg masy ciała). Pirymetamina / Daraprim / 1 mg / kg / dzień. Po kilku dniach leczenia następuje wyraźna poprawa odpowiedzi na leczenie, ale leczenie zwykle trwa kilka tygodni. Dobrze jest również uzupełnić leczenie preparatami przeciwzapalnymi i wspomagającymi.


Nie leczona, lub zbyt późno leczona jest śmiertelna

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Announcements

×
×
  • Create New...