Jump to content
Dogomania

Szczeniak i jego nadmierna reakcja na inne psy i ludzi


Melove

Recommended Posts

Cześć,
Mam kilka problemów z moją 3 miesięczną suczką, Melą (mix husky).

1. Na spacerze widząc inne psy od razu kładzie się z głową przy ziemi i postawionymi uszami,
żadne przywołanie na nią wtedy nie działa, leży jak przyklejona, a kiedy tylko pies do niej podejdzie,
ta od razu na niego skacze, trącając go (mało delikatnie) łapą.

Najczęściej podchodzące do niej psy (na osiedlu są praktycznie same yorki i maltańczyki, więc mniejsze od niej)
od razu się wycofują, ignorują ją albo nawet od niej uciekają. Takie zachowanie wywołuje w niej automatyczne ujadanie.
Szczeka tak bardzo, że nie mogę jej uspokoić. Dopiero odciągnięcie jej na siłę od psa coś daje.

Zawsze po odejściu ona znów wyrywa w tamtą stronę, wtedy robię z nią SIAD i daję smaczka.
W tym momencie odwrócenie uwagi działa, jednak kiedy obok jest inny pies, to totalnie mnie ignoruje.
Wstyd mi za nią, bo psy z którymi się spotyka na spacerach są łagodne i nawet jej nie zaczepiają,
a ona zachowuje się jak wariatka.

W domu nie szczeka prawie w ogóle, jedynie w trakcie zabawy czasem się jej zdarzy, ale nigdy nie jest to ujadanie.
Nie wiem już co z nią robić, staram się wyprzedzać jej ruchy ale zazwyczaj i tak zawsze kończy się tak samo.
 

2. Skakanie na ludzi.
Zawsze kiedy mijamy innych ludzi, Mela podrywa się w ich stronę, czasami zdążę zareagować i ją lekko odciągam a czasami w np. wąskim przejściu po prostu skacze im na nogi :/
Jest to bardzo uciążliwe, bo nie każdy sobie tego życzy. Czasami zdążę przed mijaniem się z kimś powiedzieć NIE ale zazwyczaj na to nie reaguje...
 

3. Trzecią rzeczą jest ciągnięcie na smyczy. Nie wiem jak mogę zmusić ją do chodzenia przy nodze i na luźnej smyczy.
Ćwiczę z nią komendy SIAD w trakcie spaceru, zatrzymuje ją kiedy zaczyna ciągnąć za mocno i ruszając mówię komendę IDZIEMY, na którą ładnie reaguje.
Nawet puszczam ją luzem, wtedy biega ale pilnuje się mnie i zazwyczaj przychodzi (choć nie zawsze) na zawołanie.

Jak zachęcić ją do wolniejszego chodzenia, bo na razie nasze spacery wyglądają jak maraton :(

Doradźcie, bo bardzo zależy mi na jej wychowaniu, w dodatku że będzie dużym psem, który może swoim zachowaniem kogoś wystraszyć.
Od stycznia idziemy do psiego przedszkola, ale do tego czasu chciałabym nie utrwalać w niej negatywnych zachowań, tylko je eliminować.

Z góry dziękuję za pomoc! :)

 

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o skakanie na ludzi i ogólnie zaczepianie ich, to dosłownie linijkę niżej, pod Twoim postem jest mój (Nauka ignorowania obcych), na który już ktoś odpisał i może Tobie też pomoże :)

Co do luźnej smyczy to jak ciągnie to musisz zatrzymać się i przyciągnąć ją smyczą do siebie. Jeśli zachowanie powtórzy się, robisz to ponownie. Jak ciągnie to na pewno nie możesz iść z nią w dany kierunek, bo to się jej tylko utrwali. Tak mi trener radził. Moja dzięki temu teraz bardzo ładnie chodzi na smyczy, no chyba że zobaczy człowieka lub psa, ale to już inna sprawa :v

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...