Jump to content
Dogomania

Współudział w pracy badawczej (psy)- Wrocław


Mongrel

Recommended Posts

Zdecydowałam się wziąć udział w olimpiadzie biologicznej, której pierwszy etap wymaga przygotowania pracy badawczej.
Jako temat obrałam, zgodnie z moimi zainteresowaniami, "Wpływ instynktu terytorialnego na ustalenie hierarchii między dwoma psami" - bo uznałam, że jeśli już poświęcić mój czas, to na coś, co mnie naprawdę pasjonuje ;).

Muszę uzbierać grupę 15 lub 18 psów, na których będę przeprowadzać obserwacje. Dlatego szukam dogomaniaków z Wrocławia, którzy chcieliby ze mną współpracować. Chodzi mi o kontrolowane, planowane spotkania psów, które się nie znają na terenie neutralnym oraz terytoriów "należących" do tych psów. Z osobami, które zgodzą się na współpracę, uzgodnię terminy i miejsca spotkań - dla każdego psa będzie to 14 lub 17 spacerów, na których spotkają drugiego psa, a moim zadaniem będzie przeanalizowanie ich spotkania. Na grupie 15 psów - 4 spotkania będą miały na celu wyznaczenie względnego stopnia dominacji, 5 przeprowadzimy na ich terenie, a kolejne 5, na terenie należącym do tego drugiego psa. Będą to spotkania pojedyncze (pies-pies), a nie grupowe.
Nie wiem, czy wszystko dobrze sformułowałam, mam nadzieję, że jest zrozumiałe.

Czyli jeszcze raz - co dają od siebie właściciele: przystają na kilkanaście planowanych spotkań, na które czasem trzeba będzie dojechać (wszystko zależy od tego, gdzie mieszkają pozostali uczestnicy badań).

Dla mnie to masa pracy, bo obserwowanie 135 spotkań (grupa 15 psów) albo 198 (dla 18 psów) i wyciągnięcie wniosków. Hipoteza jest taka, że pies na swoim terenie będzie dominujący dla większości spotkanych tam psów; na terenie neutralnym dla obu stron można wyznaczyć względny stopień dominacji (ilość psów zdominowanych/ilość psów spotkanych). Mogę dowieść jej prawdziwości albo uznać, że jednak była wzięta z kosmosu.

Zdaję sobie sprawę, że bardziej miarodajne byłyby badania przeprowadzone na większej grupie, jednak po skomplikowanych kalkulacjach doszłam do wniosku, że cena 570 spotkań za grupą 30-psową mnie przerasta. Termin oddania pracy - koniec września. Nie mogę liczyć na przeprowadzenie całości badań w czasie wakacji, ponieważ nie mieszkam na stałe we Wrocławiu.

Zastrzegam sobie prawo wyboru grupy psów mieszkających niezbyt daleko od siebie - dla wygody właścicieli i własnej. Poza tym będzie to grupa jednolita płciowo, z tego powodu, że płeć może mieć wpływ na ustalenie hierarchii. Wszystko zależy od Waszego odzewu. Mogę też wybrać psy zbliżone do siebie wielkością. To taka optymistyczna wersja, jeśli dogomaniacy są skorzy do współpracy i będę przebierać w ofertach ;) [SIZE=1](na co jednak liczę).[/SIZE]

Jeślicoś jest jeszcze niejasne, pytajcie. Dla chcących współpracować: podajcie dzielnicę, gdzie mieszkacie, określcie wielkość, płeć Waszego pupila. Może być na PW.

Liczę na Was :p

Link to comment
Share on other sites

Nie chciałbym Ci podcinać skrzydeł, ale..
Zdajesz sobie sprawę z tego, że te badania nie będą miały jakiejkolwiek miarodajności i wartości merytorycznej pod względem uzyskanych wyników?
Komisja odrzuci Twoją pracę na wstępie, a przecież w olimpiadzie chodzi o to, żeby ją wygrać.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Teoretycznie wszystko pięknie, a jak się pieski nie polubią?;)
No bo, z góry zakładam, że zapewne w kilku przypadkac dojdzie do starć- więc, musiałabyś też zebrać właścicieli potrafiących kontrolować sytuację.
A nie wolałabyś wybrać ( nie wiem czy mniej czy bardziej absorbującego) tematu jak pies wpływa na człowieka?;)
Wtedy można by zrobić ankietę między posiadaczami psów, a osób bez zwierzaków, ja np ja mam dupiasty dzień wystarczy, ze w progu przywita mnie pies i już mam banana na ryju:evil_lol:...to jeden z wielu tematów.
Założenie Twojej pracy jest fajne, ale chyba juz łatwiej byłoby obserwować grupę wilków niż zebrać grupę odpowiednich psów i odpowiednich ludzi....no nie wiem, ja bym swoich nie pusciła wiedząc, że mogą sie poszarpać ustalając hierarchię...
Ale próbuj ciekawe Co Ci z tego wyjdzie.;)

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem wybrałaś sobie temat na pracę magisterską (a przynajmniej jej część), a nie na pierwszy etap olimpiady w liceum czy tam gimnazjum (?). Chyba, że wymagania takie wysokie;) ale mimo wszystko, grupa 15 psów to wg mnie za mała liczba, żeby wyciągnąć jakieś daleko idące wnioski;)

Link to comment
Share on other sites

Wpływ instynktu terytorialnego na ustalenie hierarchii między dwoma psami - temat i zalożenia pracy kompletnie bezsensowne.
O ile nie bada się tego w warunkach laboratoryjnych wyniki nie mogą byc miarodajne, zbyt duzy wpływ mają czynniki zewnętrzne, których nie jestes nawet w stanie wyodrębnić. Chcesz coś z agresja, hierarchią, terytorium zrób badania w jakimkolwiek schronisku, w przepełnionych wybiegach. Swego czasu Psianol wydał dwa roczniki z statystyką zejść psów w schroniskach, masz tam dane na uogólnienie tezy, która na podstawie badań w jednym schronie spróbujesz udowodnić.

Link to comment
Share on other sites

Brezyl - jak masz tak radzić, to lepiej nie radź wcale. Od kiedy zachowania zwierząt bada się w warunkach laboratoryjnych?!
Poza tym - schronisko się do takich badań absolutnie nie nadaje z powodu przenoszenia zachowań od sąsiednich osobników..

Link to comment
Share on other sites

a nie slyszeliscie ze teoria dominacji i hierarchii w stadzie juz nie jest jedyna sluszna? I nawet coraz wiecej jest glosow ze nie ma czegos takiego jak dominacja? Proponuje zerknac na forum szkoleniowcow pozytywnych.. Bylam na kilku seminariach na ktorych takie autorytety jak Turid Ruugas bardzo klarownie wyjasnialy nieadekwatnosc tej teorii do rzeczywistosci. I jak mozna oceniac obiektywnie psy ktore np sa niezsocjaloizowane i nie umieja sie zachowac w sytucjach spolecznych? Ja bym swoich psow nie narazila na kontakt z psem ktory wlasnie taki moze byc.. Bo moje, milo nastawione do innych psow, psy moga zostac zaatakowane i pozniej kto bedzie naprawial im szkody w psychice? Raczej sympatyczniejsze byloby opisywanie przejawow zachowan spolecznych psa w trakcie swobodnych zabaw i to zainicjowanych przez same psy. Proponuje opis i dokumentacje filmowa i zdjeciowa. Do tematu jest tez duzo literatury. Wiec taka praca mialaby wszelkie cechy pracy naukowej tylko moze nie odkrywczej, moze bardziej monograficznej.. Ale na etapie szkoly sredniej taka praca jest jak najbardziej na miejscu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ma']a nie slyszeliscie ze teoria dominacji i hierarchii w stadzie juz nie jest jedyna sluszna? I nawet coraz wiecej jest glosow ze nie ma czegos takiego jak dominacja? [/quote]

Coś Ci się pomyliło ;) Obalona została (przez samego jej twórcę) teoria dominacji w relacji pies-człowiek. Dominacja i hierarchia w stadzie psów istnieje jak najbardziej i ma się dobrze :lol:

Link to comment
Share on other sites

Też mi się wydaje że nie masz szans. Pomijając już celowość takiego badania to nie sadze że zbierzesz ok 20 psów na 17 spacerów.
Ja jestem z Wrocławia i chodzimy na 'dogomaniackie' spacery z psami. Psów co tydzień jest ok 10 (a to już duża watacha:cool3:),
ale:
1. wszystkie psy są absolutnie pozytywnie nastawione i żaden nie próbuje dominować, a już na pewno nie przejawia agresji.
2. co tydzień psy są inne -komuś nie pasuje, przychodzi ktoś nowy, itp.
Myślę że żaden rozsądny właściciel nie puści psa do psów potencjalnie agresywnych.
Reasumując wg mnie nie sądzę żebyś znalazła tyle osób, które zdeklarowałyby się poświęcać swój czas i być może narażać w jakiś sposób swoje psy. Musiałabyś znaleźć sponsora, który za to zapłaci, bo inaczej nie wróżę temu przyszłości.

Link to comment
Share on other sites

[COLOR=black][FONT=Verdana][quote name='Saint']Brezyl - jak masz tak radzić, to lepiej nie radź wcale. Od kiedy zachowania zwierząt bada się w warunkach laboratoryjnych?! Poza tym - schronisko się do takich badań absolutnie nie nadaje z powodu przenoszenia zachowań od sąsiednich osobników..[/quote][/FONT][/COLOR]

[COLOR=black][FONT=Verdana]Od kiedy, naukowo od czasów Pawłowa, tego od eksperymentu Pawłowa. Wcześniejszych ludzkich „dokonań” nie chcę wspominać, gdyż były mało humanitarne a jednocześnie nie wniosły do nauki nic takiego, co uzasadniałoby fatalne traktowanie zwierząt. [/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Stosowanie analizy behawioralnej czyli upraszczając stosowanie bodźców i reakcji na nie zawsze lepiej sprawdzi się w warunkach laboratoryjnych, zresztą odsyłam do badań, np.: B. Skinnera.[/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Co do tego, że schronisko nie nadaje się do takich badań – akurat parę lat temu jakiś chłopak (nie wiem czy nie chodziło o ten sam konkurs) przeprowadził na terenie schroniska dla psów badania dot. wpływu muzyki na zachowania psów. Praca ta zdaje się, że wygrała konkurs, a jej poziom został przez jury oceniony jako świetny pod kątem przyjętej metodologii i o wysokim stopniu merytoryczności. [/FONT][/COLOR]

[COLOR=black][FONT=Verdana]W przypadku stresu jakim podlegają zwierzęta w schronisku wystarczyłby sprawdzić występujące zachowania tzw. stereotypie. Już z prostego % udziału poszczególnych form [/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]stereotypii: oralnych, motorycznych, opartych o agresję, wokalizacyjnych można byłoby wysnuć ciekawe wnioski (mówimy tu oczywiście o poziomie tego konkursu adresowanego do określonej grupy wiekowej uczestników). [/FONT][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Tak..
Nauka poszła do przodu "troszkę", teraz nie analizuje się zachowań behawioralnych w laboratorium.
Wydłużyło to znacznie czas przygotowywania badań, oraz czas analizy, ale daje dokładniejsze i poprawniejsze merytorycznie wyniki.
Chodzi tu o uwzględnienie całego spektrum zachowań, które pozostają w korelacjach z innymi bodźcami, a które to korelacje w laboratorium się wygasza, przez co wynik nie jest tak wartościowy jak ten, który dają nam badania robione in situ dla danego typu zachowań.

Akurat mnie do badań Skinnera odsyłać nie musisz, natomiast w przypadku takiego proponowanego tematu pracy, osobiście stosowałbym analizę opartą na modelach stochastycznych prowadząc obserwację wyłącznie in situ.

Schronisko nie jest dobrym miejscem do prowadzenia tego typu badań, bo przenoszenie zachowań może występować z włączeniem procesu adaptacyjno-habituacyjnego.

Natomiast co do badań pozostającego incognito chłopaka - nie czytałem, zatem się nie wypowiadam ;)


Pozdrawiam
Saint.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Rybka_39']
(...)
A nie wolałabyś wybrać ( nie wiem czy mniej czy bardziej absorbującego) tematu jak pies wpływa na człowieka?;)
Wtedy można by zrobić ankietę między posiadaczami psów, a osób bez zwierzaków, ja np ja mam dupiasty dzień wystarczy, ze w progu przywita mnie pies i już mam banana na ryju:evil_lol:...to jeden z wielu tematów.
(...)
Założenie Twojej pracy jest fajne, ale chyba juz łatwiej byłoby obserwować grupę wilków niż zebrać grupę odpowiednich psów i odpowiednich ludzi....

[/quote]

Regulamin nie pozwala mi na jakiekolwiek badania (zrozumiałe), nawet obserwacje, jeśli chodzi o ludzi. Po prostu wszystko odpada.

Wilków raczej w okolicy też nie znajdę. Niestety :evil_lol:

[quote name='LeCoyotte']Moim zdaniem wybrałaś sobie temat na pracę magisterską (a przynajmniej jej część), a nie na pierwszy etap olimpiady w liceum czy tam gimnazjum (?). Chyba, że wymagania takie wysokie;) ale mimo wszystko, grupa 15 psów to wg mnie za mała liczba, żeby wyciągnąć jakieś daleko idące wnioski;)[/quote]

Liceum. Wymagania są dość surowe, nie wystarczy zrobić krótkiego referaciku. Jakikolwiek wybrany przeze mnie temat wymagałby ode mnie poświęcenia, sporo czasu i pracy. A czy aż tyle, ile sobie obliczyłam na ten temat? Zdaję sobie sprawę, że to dość ambitny cel, ale zawsze sobie takie stawiałam. Może za ambitny - nie wiem, mam jeszcze trochę czasu na zmianę. Sama nie byłam pewna, czy to dobry pomysł, ale moja nauczycielka biologii zaopiniowała go pozytywnie.

15 psów... Też na początku myślałam o co najmniej setce. Szybko z tego zrezygnowałam, po wyliczeniu, ile spotkań musiałabym zinterpretować. Może faktycznie, kiedyś na magisterską, na taką skalę.

[quote name='Brezyl']Wpływ instynktu terytorialnego na ustalenie hierarchii między dwoma psami - temat i założenia pracy kompletnie bezsensowne.
O ile nie bada się tego w warunkach laboratoryjnych wyniki nie mogą być miarodajne, zbyt duży wpływ mają czynniki zewnętrzne, których nie jesteś nawet w stanie wyodrębnić. Chcesz coś z agresja, hierarchią, terytorium zrób badania w jakimkolwiek schronisku, w przepełnionych wybiegach. Swego czasu Psianol wydał dwa roczniki z statystyką zejść psów w schroniskach, masz tam dane na uogólnienie tezy, która na podstawie badań w jednym schronie spróbujesz udowodnić.[/quote]

To właśnie w schronisku obawiam się mnogości czynników wpływających na zachowanie psów. Zwierzaki po takich przejściach - nie byłabym w stanie wyłapać, co tak naprawdę motywuje go do takiego czy innego działania.

Możesz napisać coś więcej o tych rocznikach z Psiego Anioła? Jak można je dostać, o co dokładniej chodziło... Będę wdzięczna.

[quote name='ma']
Proponuje opis i dokumentacje filmowa i zdjeciowa. Do tematu jest tez duzo literatury. Wiec taka praca mialaby wszelkie cechy pracy naukowej tylko moze nie odkrywczej, moze bardziej monograficznej.. Ale na etapie szkoly sredniej taka praca jest jak najbardziej na miejscu.[/quote]

Moje wyniki muszę przedstawić na plakacie. Konkretnie na 6 kartkach papieru przyklejonych na brystol - po prostu maksimum kondensacji. Raczej nie miałabym miejsca na jakąś pokaźną dokumentację.

A macie jakieś propozycje na inne podejście do tematu? Albo inny temat? Jakoś czuję, że coraz dalej mi do zrealizowania tego, co wymyśliłam... Z ogromem pracy to może bym sobie dała radę, ale jeśli to za mała grupa... Nie wiem, czy można to określić chociaż jako próbę opisania tendencji w zachowaniu się.

Fajny pomysł z wpływem muzyki na psy schroniskowe, jednak nie zamierzam dublować czyjejś pracy. ;)

[quote name='Brezyl']
(...)
[COLOR=black][FONT=Verdana]W przypadku stresu jakim podlegają zwierzęta w schronisku wystarczyłby sprawdzić występujące zachowania tzw. stereotypie. Już z prostego % udziału poszczególnych form [/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]stereotypii: oralnych, motorycznych, opartych o agresję, wokalizacyjnych można byłoby wysnuć ciekawe wnioski (mówimy tu oczywiście o poziomie tego konkursu adresowanego do określonej grupy wiekowej uczestników). [/FONT][/COLOR][/quote]

Poszperam co nieco na ten temat. Dzięki.

Dziękuję za wszystkie krytyczne komentarze. Spróbuję zmodyfikować mój pomysł albo wymyślić coś zupełnie innego, może związanego z tym, o czym pisaliście. Tylko zostało mi trochę mało czasu - zaledwie do 31 marca powinnam zgłosić temat, żeby być pewną, czy został zaakceptowany.

Link to comment
Share on other sites

Wydawało mi się, że pierwszy raz słyszę o stereotypiach, jednak czytałam już kiedyś o nich, pod nazwą zachowań obsesyjnych. Może zatrzymam się na razie przy tym, chyba, że doznam nagłego olśnienia i wpadnę na inny genialny pomysł. Dzięki, [B]Brezyl[/B] ;) Ale sprawa jeszcze niezakończona ;)

Link to comment
Share on other sites

Mongrel - co prawda imiennie mnie nie wywoływałaś, więc nie wiem, czy mogę się wtrącić (choć w sumie i tak to już wcześniej zrobiłem kilka razy..), ale gdybyś potrzebowała pomocy w metodyce, bądź analizie - daj znać ;)

Link to comment
Share on other sites

Dzięki, [B]Brezyl[/B], za linki. Naczytałam się i raportów i na temat stereotypii. Szukałam informacji, co mogłabym wywnioskować z obserwacji zachowań patologicznych i wyszło na to, że stereotypie (oraz autonarkotyzm) są pewnym wskaźnikiem przy ocenie dobrostanu.

Tak więc mogłabym na końcu obserwacji spróbować określić dobrostan zwierząt w schronisku (i to byłby cel mojej pracy). Jeśli chodzi o zwierzęta kręgowe, mogę prowadzić tylko i wyłącznie obserwacje, zatem będę musiała pominąć wskaźniki fizjologiczne, a oprzeć się tylko na behawioralnych. Zostały mi trzy dni do zatwierdzenia tematu, więc zostaję przy tym. Dziękuję za ukierunkowanie ;)

Do "dyspozycji" miałabym psiaki ze schroniska w Krotoszynie, mogłabym poświęcić na to wakacje. Myślę też nad wrocławskim, musiałabym się przejść i zapytać czy nie mieliby nic przeciwko - wtedy mam jeszcze trzy miesiące szkolne.

[B]Brezyl[/B], widzę, że jesteś w temacie dość biegły - jak miałabym prowadzić obserwacje? Tzn. poświęcić jednemu psu powiedzmy cały dzień, a potem zająć się kolejnym? Czy obserwować grupę psów w boksie kilkakrotnie?

Liczę także na Twoją pomoc,[B] Saint[/B] ;).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...