Jump to content
Dogomania

Husky z rodowodem i dobrymi genami, niestety po wypadku i niedowładem przedniej łapy.


Argr

Recommended Posts

Witam. Mam husky'ego Syberian,  który ma rok i 3 miesiące. Piesek ma wspaniałe geny i jest piękny. Kupiłem potworka, bo zawsze imponował mi ich harakter i wygląd . Z czasem jak rusł i wszyscy się nim zachwycali, postanowiłem że wyrobię mu rodowód i pojeżdżę z nim na wystawy i może doczekam się jego potomstwa w przyszłości. Tak jak postanowiłem tak zrobiłem. Wyrobiłem mu rodowód i szykowalismy się do pierwszej wystawy. Los chciał, że tydzień przed wystawą pies miał straszny wypadek. Było ciężko, ale udało się nam go odratować. Niestety pies ma uszkodzony splot nerwowy w barku i nie ma czucia w przedniej łapce. Po kilku bardzo kosztownych operacjach i rehabilitacji piesek nadal nie odzyskał czucia w łapce:( Tracimy już nadzieję i wiarę w weterynarzy, którzy obiecują cuda,  kasuje krocie, a łapka jak nie działała tak nie działa... Ale przejdę do mojego pytania. Czy kalectwo mojego pieska dyskfalfikuje go już na całej linii jako psa rozpłodowego dla swojej rasy? 

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Argr napisał:

Czy kalectwo mojego pieska dyskfalfikuje go już na całej linii jako psa rozpłodowego dla swojej rasy? 

Myślę,ze najwiarygodniejszą odpowiedz uzyskasz kontaktując się ze Związkiem Kynologicznym.A tak "na zdrowy rozum",to sądzę,że nie,bo ta łapka to nie wada wrodzona,czy tez choroba,którą mozna przekazać potomstwu.Dowiedz się w Związku.I życzę piesowi,żeby odzyskał sprawność.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Jednym z kryteriów branych pod uwagę podczas oceniania psa na ringu jest ruch. Psy utykające mogą mieć przez taki a nie inny sposób poruszania się obniżoną ocenę, a, jak zapewne wiesz, aby samiec został reproduktorem potrzebuje 3 oceny doskonałe. Myślę jednak, że pies tej rasy (czyli bardzo aktywny) nie będzie miał problemu z dojściem do formy nawet po tak poważnym urazie - daj mu tylko dobrą suplementację, odpowiednią rehabilitację i CZAS :)

Link to comment
Share on other sites

Chyba jednak niestety kariera wystawowa psa raczej skończona :(
Z Regulaminu Wystaw Psów Rasowych ZKwP:
I
10. W wystawach uczestniczyć mogą tylko psy zdrowe, posiadające zaświadczenia zgodne z wymogami weterynaryjnymi. Psy chore, kalekie, z atrofią jąder oraz suki w okresie laktacji nie mogą uczestniczyć w wystawach.

III
11. Przy indywidualnej ocenie psów sędzia bierze pod uwagę ich wady wrodzone i nabyte, fizyczne i psychiczne (...)

12. (...) Psy, którym nie można przyznać żadnej z powyższych [dosk., bdb, db, dost., dyskw.] ocen, powinny zostać zwolnione z ringu z werdyktem NIE DO OCENY (NDO). To określenie jest przewidziane dla każdego psa, który: - nie porusza się prawidłowo, stale skacze na wystawcę lub próbuje uciec z ringu, co uniemożliwia ocenę mechaniki i typowości ruchu - nie pozwala dotknąć się sędziemu, uniemożliwiając ocenę zgryzu i uzębienia, szaty, budowy ciała, ogona lub jąder - wykazuje ślady przeprowadzonych operacji lub leczenia oraz zabiegów, które mogą być uznane za próbę oszustwa. To samo dotyczy sytuacji, gdy sędzia ma uzasadnione podejrzenia, że przeprowadzono operację, której celem było skorygowanie wad powiek, uszu lub ogona. Uzasadnienie adnotacji NIE DO OCENY powinno być wpisane w karcie oceny psa.

 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dnia 22.11.2017 o 01:28, bou napisał:

Myślę,ze najwiarygodniejszą odpowiedz uzyskasz kontaktując się ze Związkiem Kynologicznym.A tak "na zdrowy rozum",to sądzę,że nie,bo ta łapka to nie wada wrodzona,czy tez choroba,którą mozna przekazać potomstwu.Dowiedz się w Związku.I życzę piesowi,żeby odzyskał sprawność.

No i właśnie tak zrobiłem i dziękuję za radę. 

Link to comment
Share on other sites

Dnia 29.11.2017 o 15:32, Miawko napisał:

Chyba jednak niestety kariera wystawowa psa raczej skończona :(
Z Regulaminu Wystaw Psów Rasowych ZKwP:
I
10. W wystawach uczestniczyć mogą tylko psy zdrowe, posiadające zaświadczenia zgodne z wymogami weterynaryjnymi. Psy chore, kalekie, z atrofią jąder oraz suki w okresie laktacji nie mogą uczestniczyć w wystawach.

III
11. Przy indywidualnej ocenie psów sędzia bierze pod uwagę ich wady wrodzone i nabyte, fizyczne i psychiczne (...)

12. (...) Psy, którym nie można przyznać żadnej z powyższych [dosk., bdb, db, dost., dyskw.] ocen, powinny zostać zwolnione z ringu z werdyktem NIE DO OCENY (NDO). To określenie jest przewidziane dla każdego psa, który: - nie porusza się prawidłowo, stale skacze na wystawcę lub próbuje uciec z ringu, co uniemożliwia ocenę mechaniki i typowości ruchu - nie pozwala dotknąć się sędziemu, uniemożliwiając ocenę zgryzu i uzębienia, szaty, budowy ciała, ogona lub jąder - wykazuje ślady przeprowadzonych operacji lub leczenia oraz zabiegów, które mogą być uznane za próbę oszustwa. To samo dotyczy sytuacji, gdy sędzia ma uzasadnione podejrzenia, że przeprowadzono operację, której celem było skorygowanie wad powiek, uszu lub ogona. Uzasadnienie adnotacji NIE DO OCENY powinno być wpisane w karcie oceny psa.

 

Otóż nie jest tak źle i piesek nie jest skreślony jako pies rasowy i może być reproduktorem. Wystarczy zaświadczenie od weterynarza, który się nim zajmował po wypadku, że kalectwo jest wynikiem wypadku i nie ma żadnego wpływu na geny. Jeśli chodzi o wystawy i ocenę takiego psa. Możemy normalnie zgłosić go na wystawę, tylko trzeba zabrać takie zaświadczenie od weterynarza i podejść przed wystawą do sędziego i poprosić  o wystawienie pozytywnej oceny dla psa poza konkurencją. Teraz wszystko zależy od dobrej woli sedziego na którą liczymy. Mam nadzieję że uda na się. Pozdrawiam i dziękuję za pomoc. Dam znać jak wygląda to w praktyce kiedy będziemy już po wystawie. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...