Jump to content
Dogomania

Border collie a pudel średni


Karola677

Recommended Posts

Witam jestem nowa na forum z racji tego przepraszam, ale nie wiem w jakim temacie to umieścić, nie orientuje się. Mam problem ponieważ od dłuższego czasu planuje zakup psa w końcu po wielu przemyśleniach padło, że będzie to pudel średni lub border collie. Byłam już w hodowlach kontaktowałam się z różnymi osobami ale wciąż nie wiem która rasa będzie dla mnie odpowiedniejsza, mianowice boje się że nie podołam przy border collie choć z drugiej strony słyszę od różnych osób, że to wcale tak źle nie wygląda jak się niektórzy wypowiadają, więc może napiszecie mi swoje doświadczenia z rasami?  Psa chce napewno uczyć wielu sztuczek, chce uprawiać  z nim sporty: agility i frisbee i nie wiem czy pudel podoła we frisbee, ale mysle że jeżeli odpowiednio go zmotywuje to da rade a wy co sądzicie? Chciałabym też wiedzieć czy border collie naprawdę są takie trudne w wychowaniu oraz jakie są pudle z waszych doświadczeń. U pudlów podoba mi się to, że nie linieją.. a border collie długowłose bardzo linieją u was? Mam już jednego psa w domu to 11 york, więc mam jakieś doświadczenia z psem, ale akurat trafił mi się grzeczny aniołek i nie powinien mieć problemu  ze szczeniakiem ;) (lubi inne psy). Myślę, że to już wszystko mam nadzieję, że ktos mi pomoże :) 

Link to comment
Share on other sites

Osobiście radziłabym pudla, border to pies pracy i jeżeli nie będziesz miała czasu i możliwości pracować z nim godzinami to mogą być kłopoty z niszczeniem w domu jak się będzie nudził. Pudel jest bardziej psem proludzkim i chyba łatwiejszy do wychowania i współżycia na codzień ale popytaj właścicieli obu tych ras.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli wybierzesz dobrą hodowlę borderów to hodowca powie Ci w miarę dokładnie, czego się spodziewać i jaki to będzie pies. Z mojego doświadczenia z borderem - choć kochałam ją nieprzytomnie - wynika, że naprawdę, żeby dać borderowi to, czego potrzebuje do szczęścia trzeba się nieźle napracować. Nie wiem, ile masz lat, czy za chwilę nie będziesz miała matury, nie wyprowadzisz się na studia, nie będziesz miała pierwszej pracy/przeprowadzki. Musisz to wziąć pod uwagę, bo border Ci nie daruje braku zainteresowania i zajęć. Będzie przy tym tak pomysłowy, że się zdziwisz :D Jeśli chodzi o pudle to tylko ze słyszenia wiem, że to układne pieski :) i dobrzy sportowcy. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Jeszcze w sprawie linienia - mój border liniał wspaniale! Dwa razy do roku zmieniał futro. W związku z tym zrzucał stare. Trwało to dosłownie tydzień, dwa, włosy to nie upierdliwe, pojedyncze sztuki, ale takie fajne kłębuszki :) które można było rękami nawet posprzątać :) Nijak się ma do tej bestii, która linieje calutki rok, furminator raz w tygodniu, a i tak podłoga wygląda jak dywan z jej sierści :) 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...