Jump to content
Dogomania

Zła reakcja na odrobaczenie


amartyno

Recommended Posts

Wczoraj mój prawie 13-letni pies miał bardzo złą reakcję na Milprazon – sapał, miał odruchy wymiotne, nieskoordynowane ruchy i przymrużone oczy. Myślałam, że umrze. Od razu poszliśmy do weta (szedł bardzo powoli) ale dostał jedynie tlen, węgiel oraz furasemid na kołaczące serce (pies ma niewydolność zastoinową serca).

W nocy źle spał ale nad ranem oddychał spokojnie, jadł chętnie i załatwiał się, chociaż nadal chodzi dosyć wolno. Co mogę zrobić żeby mu pomóc?  Mam dzisiaj rano jeszcze zadzwonić do weta i chcę mu po południu zrobić badania krwi/biochemię, żeby sprawdzć czy nie doszło do uszkodzenia wątroby lub nerek.

Link to comment
Share on other sites

A robiłas badania kału na pasozyty,czy odrobaczałas profilaktycznie?

Teoria mówi,że leki odrabaczające nie obciązają organizmu,a niepożądane  reakcje  (w tym neurologiczne) - są spowodowane neurotoksynami 'ubijanych' pasozytów.

Wet podał (w/g mnie) własciwie leki,mam nadzieję,że pies wydobrzeje.Z godziny na godzine powinnas widziec poprawę.A badania kału zrób - bo jesli to reakcja na rozkladające sie pasozyty,to kuracje trzeba powtórzyć,oczywiście innym preparatem.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Teoria tak mówi, a w praktyce niestety takie reakcje się zdarzają - bardzo rzadko, ale jednak. Zdarzyła się jednemu z moich psów, nawet cięższa, po leku o takim samym składzie. Nadal go podaję, ale innym psom. Zapisz w książeczce skład tabletki, żeby w przyszłości już tego konkretnego psa nie odrobaczać środkami zawierającymi oksym milbemycyny (tam jest jeszcze prazykwantel, ale wątpię, żeby to on wywołał reakcję).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

20 godzin temu, Delph napisał:

Teoria tak mówi, a w praktyce niestety takie reakcje się zdarzają - bardzo rzadko, ale jednak.

Dokładnie to mam na myśli - w tym wypadku teoria pokrywa się z praktyką.Nie mozna jednak wykluczyc takze innej przyczyny,np.uczulenia na jeden ze skladników.

Link to comment
Share on other sites

On 10/27/2017 at 10:20 PM, bou said:

A robiłas badania kału na pasozyty,czy odrobaczałas profilaktycznie?

 

Profilaktycznie, nie było widocznych pasożytów w kale ale pies lubi zlizywać rzeczy z ziemi, więc co 4-6 miesięcy go odrobaczam. Ten sam środek dostał mój drugi młodszy pies i nie miał takiej reakcji.

21 hours ago, JamniczaRodzina. said:

czy Twój pies ma domieszkę jakiejś rasy? Czy taka reakcja na leki przytrafiła mu się po raz pierwszy? 

Jest mieszany. Mam go od 1,5 roku i pierwszy raz miał taką reakcję. Wcześniej dostawał inne leki na odrobaczenie.

Wyniki badań były dobre, miał tylko troche podwyższone paramety wątrobowe ale wet powiedział, że to może być normalne po takim leku. Mam mu dawać ostropest przez tydzień. Pies już praktycznie doszedł do siebie, ale napędził mi stracha.

Dodatkowo sprawdziłam jego poziom fosforu i wapna, bo karmię psa barfem i wyniki były bardzo dobre, nawet lekko zmalał mu poziom fosforu. Ma też więcej krwinek czerwonych i mniej białych niż poprzednio (zawsze miał podwyższone białe).

Link to comment
Share on other sites

Wracając do tematu,który poruszyłam - jesli winne były neurotoksyny z "wypraszanych" pasozytów,to za 3 tyg.zrób badanie kału (kosztuje grosze).Jeśli będzie ok.to w duzym stopniu będzie wskazanie na to,że lek spowodował taka reakcję,ale chyba lepiej miec pewnośc,tak sądzę - lek,czy zarobaczenie,jeśli zarobaczenie,to trzeba będzie podać inny środek.

(nie zawsze robale są widoczne,większość środków powoduje niszczenie ich w przewodzie pokarmowym,poczytaj o tych mechanizmach,lub pogadaj z wetem)

Link to comment
Share on other sites

U psów z mutacją genu MDR1 mogą wystąpić objawy neurologiczne m.in. po podaniu milbemycyny. Dotyczy to głównie ras pasterskich, ale może również Twojego psa. Mój bardziej przypominał jamnika niż collie, a też go to spotkało, stracił całkowicie przytomność i oddech na jakiś czas. Jak już pisałam, wpisz w książeczce, aby lekarz nie podawał mu już milbemycyny i pochodnych.

Edit: BTW między innymi dlatego jestem bardzo przeciwna sprzedawaniu leków odrobaczających w sklepach zoologicznych.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

11 minut temu, Delph napisał:

psów z mutacją genu MDR1 mogą wystąpić objawy neurologiczne m.in. po podaniu milbemycyny

Cytuję z ulotki Milbemaxu i powiem jeszcze,ze taka reakcja (neurologiczna) wystąpiła po podaniu Drontalu u moich dwóch kotów - dwukrotnie,raz u psa po Aniprazolu,podanego po przywiezieniu go ze schroniska.

"Leczenie psów z dużą ilością mikrofilarii może niekiedy powodować reakcje podobne do nadwrażliwości, takie jak: bladość błon śluzowych, wymioty, drżenie, ciężki oddech, ślinotok. Te objawy związane są z uwolnieniem białek pochodzących z martwych i ginących mikrofilarii i nie są bezpośrednim efektem toksyczności leku. U psów dotkniętych mikrofilaremią użycie leku nie jest jednak wskazane."

Są zatem trzy mozliwości,zadnej nie mozna wykluczyć: mutacja MDR1,masywne zarobaczenie,uczulenie na któryś składnik.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Na pewno zrobię badania kału w ciągu paru tygodni – weta mamy po drodze na spacerze i w miarę często tam wpadamy. Pies ostatnio był odrobaczany w maju, robaków w kupie przed i po leku nie widziałam ale istotnie weterynarz mi mówiła o tym, że pies może wmiotować. Lucjan (tak się nazywa moja perełka) miał też ślinotok szybki oddech i blade dziąsła.

Tak naprawdę się przestraszyłam gdy mój młodszy pies podszedł do Lucjana gdy ten sapał, powąchał go i zaczął piszczeć – myślałam że przeczuwa śmierć :( Weterynarze już odnotowali że pies nie może dostawać tego preparatu.

No, a oto on:

lulu.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...