Jump to content
Dogomania

Depakine chrono 300 czy powinna dostawać ?


mucha2048

Recommended Posts

Witam, mam 13 letnia suczkę Koki z dysplazja kręgosłupa (trochę typ jamnika szorstkowłosego - długi kręgosłup ) o wadze 18kg. Jakieś pół roku temu dostała pierwszego ataku vet do którego chodzę od lat powiedział ze to przez nerwobóle kręgosłupa gdyż dostaje ataki np. Gdy się potknie, zachaczy o coś, poślizgnie. Przyjęłam do wiadomości i jako lek dostawała wlewy relsed podczas ataku ale tak szczerze to nie wiem czy w ogóle pomagały.. Któregoś dnia wykąpała się w oczku i gdy wyszła zobaczyłam ze jej lewa tylna noga jest bardzo spuchnięta wręcz dwukrotnie większa od prawej ( na " sucho" nie było tego widać gdyż ma trochę dłuższa szorstka sierść.)Wet zobaczył  na usg ponoć ma jakiegoś guza od wew strony i dał sterydy encorton ale za leczenie zbytnio się nie zabierał nie powiedział mi tez nic na ten temat. Dodam ze od ok. 4 msc codziennie dostaje meloxoral jako lek przeciwbolowy gdyz zdarzyły się dni gdy strasznie powoli chodziła myślałam ze to przez kręgosłup teraz myśle ze przez nogę bo nie wiem jak długo jest spuchnięta ( opuchlizna jest większa od wew strony) Raz zdarzyło się ze dawka została pominięta i wtedy  jednego dnia miała aż 3 ataki. Są krótkie ok 2 min zawsze przewraca się na prawy bok tak ze lewa noga jest w powietrzu. Wczoraj poślizgnęła się przy wstawaniu i dostała ataku. Potem przez ok 1,5 -2h (jak zawsze) chodziła po całym domu a gdy przystawala tylne nogi jej się trzęsły, w końcu się położyła i zasnęła ale gdy się obudziła i chciała wstać dostała drugiego ataku.. Poszłam z porada do innego vet (sama bez Koki) z zamieram zmiany poprzedniego bo mam wrażenie ze bagatelizuje ta noge niestety i usłyszałam o nim pare złych opini. Przedstawiłam cała syt i brane leki ( encorton przestała brać jakiś miesiąc temu nadal bierze meloxoral) a on dał mi depakine chrono 300 na 10 dni i powiedział ze gdy się skończą mam przyjść. Relsed odstawił. Koki dostała wczoraj rano jedna tabletkę i dziś i tu w końcu rodzi się moje pytanie czy ona powinna je dostawać ? Wydaje mi się i tak tez powiedziałam ze powodem ataków jest ta nieszczęsna noga i tak jak powiedział poprzedni vet jest wywołana nerwobólem a nie jako taka sama epilepsja. Czy istnieje w ogóle padaczka wywołana np nagłym uciskiem nerwu bądź z samego bolu ?  Czy jest to inny rodzaj padaczki? Czy ten lek może być łączony z meloxoralem ?Dziś koki jest jakaś taka nie swoja dziwnie się zachowuje jakby była trochę nieobecna, widzę ze noga jej doskwiera bo sztywno chodzi i ślizga się. Miałam do niego iść za 10 dni ale pójdę niestety już/dopiero w piątek bo z noga ewidentnie coś nie tak :( 

Link to comment
Share on other sites

mozesz opisac jak wygląda taki atak?Nie bardzo rozumiem też określenie "jakiegoś guza" I brak próby zdiagnozowania...Dostała Encorton,a Ty piszesz,ze "nie zabrał sie za leczenie" - a Encorton jest lekiem przecież.P,bólowe podawałabym bez wahania,a Depakina może zredukować ataki drgawkowe.(pies może byc po niej lekko zdezorientowany).

Niepojęte jest jednak dla mnie to,że wet dał lek - nie widząc psa....Trzeba jak najszybciej zdiagnozowac problem z łapką.

Link to comment
Share on other sites

Gdy się potknie już utykając biegnie do siebie lub do mnie jeżeli jest dalej, spięcie całego ciała, utrata przytomności, ślinotok , przebieranie nogami gdy wydaje się ze już ok po jakiejś minucie następuje jakby nawrot ataku - wygięcie ciała, jakby biegała w powietrzu, oddaje kał i mocz. Pierwsze kroki które usilnie stara się robić zawsze z moja pomocą ( zawieszony szal pod brzuchem przy tylnich nogach które są bezwładne ) chwila spokoju wkłada głowę między moje nogi a potem przez ok 1,5 -2h chodzi obijając się o wszystko wiec robię jej za człowieka przewodnika ;) gdy staje traci równowagę. Po tym czasie w końcu udaje mi się ja nakłonić do położenia się i zasypia na długi czas.

Link to comment
Share on other sites

Stary vet powiedział ze to może być krwiak na co dał encorton - zero rezultatu - " a może powiększone węzły chłonne,  może faktycznie ten krwiak ale duży ? Nie wiem nie wiem zobaczymy co będzie za dwa tygodnie " Zero badań poza usg..  teraz mam nowy problem gdyż sunia dostała już 2 tabletki co 24h a jej stan pogorszył się.. jest zdezorientowana chwieje sie i co mnie najbardziej przeraża średnio raz na minutę ma drgawki całego ciała! Leknigdy wcześniej czegoś takiego nie było czy to normalny skutek uboczny działania tego leku ? W necie na nic takiego się na natknęłam, oczywiście na ulotce jest to wymieniony efekt uboczny ale na żadnej psiej stronie nie spotkałam takiego przypadku:/ Zadzwoniłam wiec do nowego veta który wydaje się chyba średnio znać na tej chorobie, nie bardzo wiedział co ma mi powiedzieć i zalecił przerwanie branie leku i obserwowanie przez najbliższe dwa dni. Tylko kurcze naczytałam się ze nagle przerwanie podawania leku jest niebezpieczne i może wywołać natychmiastowy atak. Co o tym sądzicie ? Z góry dziękuje za odpowiedz

Link to comment
Share on other sites

Sunia wydaje sie być w bardzo złym stanie...zmniejszaj tę Depakinę,nie odstawiaj tak 'na juz'.

Nie masz tam gdzies porządnej lecznicy?Opisujesz dość klasyczne ataki epileptyczne,źle to wygląda.mucha...bardzo mi przykro...obym była w błędzie.

Czy ona je,pije,siusia - normalnie?

Link to comment
Share on other sites

My już po kilku badaniach, jestem już choć troche spokojniejsza duchem i mam nadzieje ze jest w dobrych rękach ;) Kolejny vet - albo tym razem kilku - w końcu.. Miała robione badania krwi, rtg obu nóg brzucha głowy, usg nogi brzucha + czekamy na wyniki biopsji nogi i tarczycy. Zobaczył ja tez neurolog - depakine dobrze ze nie przerwałam od dziś co dwa dni  dawka zmiejszana co 1/4 tabletki od jutra do tego luminal na zastępstwo. Veci powiedzieli ze drgawki to jedna z normalnych reakcji na leki przeciwpadaczkowe  - zależy od psa gdyż organizm przystosowuje się ok 2 tyg. A efekty uboczne przeróżne. Niestety co do nogi nie maja dobrych rokowań.. w zależności od tego co pokażą wyniki biopsji i tarczycy. Podejrzenia nowotworu w nodze raczej bez przerzutów. Prawdopodobnie będzie robiona tomografia najpierw głowy dopiero jeżeli głowa nic nie wykaże to nogi. Zobaczymy co dalej..

Link to comment
Share on other sites

No,teraz to wszystko ma sens...Widzisz - dobrze,że nie odstawiłas Depy.Po Luminalu napady powinny być  znacznie rzadziej.Odzywaj się,po tych wszystkich badaniach daj znać,cieszę się,że suńka w dobrych rękach.Pozdrawiam,M.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...