Jump to content
Dogomania

Mączka kostna zamiast kości


amartyno

Recommended Posts

Karmię psy zmodyfikowanym barfem, tzn. raczej nie daję im kości bo boję się udławienia/perforacji jelit. Żeby jednak zbilansować fosfor z mięsa wapniem, daję im Vetcal (suplement zawiera wapń z ostryg i aminokwasy dla psów karmionych metodą tradycyjną, firma Dolfos). Rozważam jednak, aby go zastąpić mączką kostną z kości wołowych Grau, która zawiera stosunek Ca:P = 35:25. Czy może jest lepsza metoda suplementacji wapnia? Nadmieniam, że psy dostają co jakiś czas skorupki jajek i jogurt. Chętnie usłyszę opinie dogomaniaków na ten temat.

Link to comment
Share on other sites

O, ciekawy temat :)

Ja daję tylko skorupki. Pozostałe witaminy, makro i mikroelementy uzupełniam drożdżami, żółtkiem, hemoglobiną (taką do kaszanki) itp.

W Grau ten stosunek wapnia do fosforu jest 1,3 czyli tak jakbyś miała nerkowego psa... ale... dodając mięsa+ żółtko możesz zejść do 1,15. A co z wit b i żelazem? Te wit i makroelementy są w Vetcal.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, uxmal said:

O, ciekawy temat :)

Ja daję tylko skorupki. Pozostałe witaminy, makro i mikroelementy uzupełniam drożdżami, żółtkiem, hemoglobiną (taką do kaszanki) itp.

W Grau ten stosunek wapnia do fosforu jest 1,3 czyli tak jakbyś miała nerkowego psa... ale... dodając mięsa+ żółtko możesz zejść do 1,15. A co z wit b i żelazem? Te wit i makroelementy są w Vetcal.

Starszy pies bierze leki na niewydolność serca, które obciążają mu nerki, więc nie chcę mu dawać za dużo wapnia. Ponadto dostaje chlorellę, spirulina, czystek, owoc dzkiej róży, algi brunatne,  aloes (oczywiście, nie zawsze wszystko na raz). Zanim odkryłam Vetcal dawałam mu Hunter Calcium Milk bone http://www.zooplus.pl/shop/psy/gryzaki_dla_psa/hunter/pielegnacja_zebow/134561Zawiera głównie mleko w proszku, więc nie jest to idealne źródło wapnia dla psa (?)

Z kolei 4-latek, którego wzięłam niecały miesiąc temu, miał przez jakś czas rozwolnienie i się drapał, więc wstawiłam go na dietę eliminacyjną. Obecnie je tylko wołowinę i podroby wołowe, łosoś, ryż, żółtko, jogurt, siemię lniane i dostaje czasami mieszankę ziół Hokamix. Zauważyłam, że jak dostaje suplement z wapniem to ma bardziej zwartą kupę.

Oboje dostają warzywa – podobno lucerna, kapusta i brokuły to również doskonałe źródła wapnia. Ponadto dostają buraki, marchew, szpinak, kalafior, truskawki. Dzisaj po raz pierwszy dałam im małą ilość tej mączki kostnej.  Jeżeli chodzi o inne witaminy to mam tabletki multiwitaminowe 8 in 1, które mogę dać psu np. co drugi dzień w celu uzupełnienia braków. 

Piszesz, że Ca:P może zejść do 1,15 – skąd ta liczba? Wydaje mi się, że mięso/nabiał zawiera o wiele więcej fosforu i ten stosunek może spaść poniżej 1:1. Tutaj istotnie Vetcal jest lepszy, bo prawie nie zawiera fosforu. Z gory dziękuję za wpisy – wiadomo, że najważniejsze jest dobro psa, więc staram się jakoś ogarnąć ten temat. ...jeszcze spytam weta o to przy następnej wizycie.

 

Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, amartyno napisał:

Piszesz, że Ca:P może zejść do 1,15 – skąd ta liczba? Wydaje mi się, że mięso/nabiał zawiera o wiele więcej fosforu i ten stosunek może spaść poniżej 1:1.

Tak, miałam na myśli, to, że operując różnymi rodzajami oraz częściami mięs (Np 100 g udźca wołowego ma więcej fosforu niż 100g łaty) można spróbować dojść to takiego stosunku. Nie brałam pod uwagi nabiału. Prawdę pisząc nie wiem ile w nabiale jest fosforu. Baardzo sporadycznie go podaję.

Czyli pozostajesz przy Vetcal'u?

Jeśli mogę prosić... skąd masz źródło na podroby wołowe.. ? Tak rzadko je spotykam. Czasami serce się znajdzie.  Natomiast nerek cielęcych to prawie wogóle nie widuję. :( Czasem spod lady coś mogę kupić :(

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, uxmal said:

Jeśli mogę prosić... skąd masz źródło na podroby wołowe.. ? Tak rzadko je spotykam. Czasami serce się znajdzie.  Natomiast nerek cielęcych to prawie wogóle nie widuję. :( Czasem spod lady coś mogę kupić :(

Kupuję mieszanki Wołowina Select z ProCani (zooplus.pl), zawierają płuca, krew, wątrobę, żyły, żwacze i chrząstki +45% mięso. Są sprowadzane z Niemiec a mam większe zaufanie do niemieckich standardów w fabrykach żywności dla zwierząt. Czasami jednak kupuję chudą wołowinę, dzwonka łososia czy pstrąg i przygotowuję je sama.

Co do suplementu, to jednak pozostanę przy Vetcalu. Weterynarz zasugerował, że przy następnym badaniu krwi możemy również sprawdzić poziom wapnia i fosforu, żeby mieć pewność, że pieski nie mają niedoborów/nadmiaru.

Link to comment
Share on other sites

Na barfnyswiat.pl znalazłam kalkulator ilości suplementu jaka powinna być podana po angielsku. Trzeba wybrać rodzaj mięsa, preferowany stosunek Ca:P, proporcja tych pierwiastków w suplemencie i ilość mięsa jaką podajemy. Kalkulator wypluwa ilość supplement jaką należy dodać. Nie wiem na ile to jest wiarygodne (?)

http://home.deds.nl/~sham/nutrient/index.html

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, uxmal said:

Aha, ten sklep--jeśli dobrze pamiętam- ma w swojej ofercie krew wołową? Chciałam kiedyś ją kupić, ale ceny przesyłki mają wysokie. Kupowałaś może coś od nich?

Jeszcze nie, ale właśnie przeglądałam ich ofertę. Może się kiedyś skuszę.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 8/17/2017 at 8:46 PM, uxmal said:

Aha, ten sklep--jeśli dobrze pamiętam- ma w swojej ofercie krew wołową? Chciałam kiedyś ją kupić, ale ceny przesyłki mają wysokie. Kupowałaś może coś od nich?

Jednak się skusiłam i kupiłam od nich mielone szyje indycze, krew wołową, serce wołowe, szyki kacze i kawałki kości/chrząstek wołowych. Ceny produktów są dobre, ale cena dostawy zatrważająca. Psy wręcz pchały się do misek i zajadały z wyjątkową chęcią. Podoba mi się, że te kości mają sporo szpiku i są na tyle miękkie, że psy w ciągu kilku minut je schrupały. Na wszelki wypadek dostały też kisiel z siemienia lnianego dla osłony jelit.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...