Jump to content
Dogomania

Dziwne duszenie sie/krztuszeni psa


K.J.

Recommended Posts

Mam problem z moim psem, który jest kundelkiem 10 letnim - mieszańcem z amstaffa. Nie zdarza sie to czesto, mniej wiecej co 2  3 ms pies bez zadnego powodu, w stanie spoczynku, zawsze wieczorem zaczyna sie dziwnie dusic czy krztusić ? ciezko to opisac, jakby mu cos utknelo w gardle ale nic tam nie ma, albo jakby nie mógł złapać oddechu po prostu odchrzakuje cos i sie zacina, nie widac po nim stresu tym, po prostu lezy  charczy ? czy sie krztusi ? wygląda to tak, że szybko łapie krótki oddech

Zwykle go wypuszczam na dwór i zaczyna jesc zachłannie trawe, potrafi to trwac nawet koło 40 min, w czasie których leży je trawe caly czast w tym stanie łapania oddechu szybkiego. Przechodzi mu zwykle po jedzeniu trawy z tym, że własnie trwa to długo dość. Nie występują żadne wymioty, nic mu nie wylatuje z pyska, po prostu nagle mu przechodzi.

Zamierzam z nim iść do weterynarza, ale chciałabym spytać czy ktoś miał psa z podobnymi objawami, żebym mogła mu zrobić dodatkowe badania, oprócz tych, które zaleci weterynarz,  Zależy mi na tym, żeby prawidłowo i szybko wykryć problem. Mogę dodać że pies jest wzięty ze schroniska i często się stresuje, więc może ma to jakieś podłoże nerwowe też?

Z góry dziękuję za każdą odpowiedź i przepraszam za chaotyczne opisanie.

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, K.J. said:

Nie zdarza sie to czesto, mniej wiecej co 2  3 ms pies bez zadnego powodu, w stanie spoczynku, zawsze wieczorem zaczyna sie dziwnie dusic czy krztusić ? ciezko to opisac, jakby mu cos utknelo w gardle ale nic tam nie ma, albo jakby nie mógł złapać oddechu po prostu odchrzakuje cos i sie zacina, nie widac po nim stresu tym, po prostu lezy  charczy ? czy sie krztusi ? wygląda to tak, że szybko łapie krótki oddech

To brzmi dokładnie jak objawy mojego 12-latka, który ma niewydolność zastoinową serca. Płyn gromadzi się w okolicy klatki piersiowej i pies dosłownie się dusi. Przeszło mu dopiero po lekach na serce (u nas: UpCard). Warto zapytać weta aby zrobił psu echo serca.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

46 minut temu, amartyno napisał:

Warto zapytać weta aby zrobił psu echo serca.

Bardzo warto I to juz jakiś czas temu...(nigdy nie zrozumiem,dlaczego portal internetowy ma 'pierwszeństwo' przed konsultacją u lekarza).......("co 2  3 miesiące").Trochę to trwa,prawda? Idz jak najszybciej do weta,senior moze potrzebowac pilnej pomocy.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Jestem umówiona na wizytę na dziś, napisałam na forum po to żeby wiedzieć jakie dodatkowo badania w razie czego zrobic, jeśli mi weterynarz ich nie podpowie. Napisałam co 2-3ms ale zdarzyło sie to tak na prawde 3 razy, wcześniej myślałam, że mu coś utknęło w gardle albo mu się nie strawiło - w końcu jadł trawę i mu przechodzilo po tym, nie wyglądał na zestresowanego tym faktem więc myślałam, że po prostu żołądkowy problem jak to u psa, który podjada często na spacerze. Po ostatnim - 3 razie umówiłam się juz do weterynarza i napisałam na forum.

Dziękuję bardzo wszystkim za odpowiedzi, na pewno zrobie dziś psu EKG i echo serca ;)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pies ma swój wiek, więc badanie serducha jest konieczne. Zrobiłabym też badanie krwi. Ale... 

Jest gorąco + picie zimnej wody, żarełko z lodówki, itp. może dawać przeziębienia. Pies nie zawsze potrafi pozbyć się wydzieliny z nosa, a kiedy dołączy się podrażnienie śluzówki gardła pojawia się kichanie wsteczne. 

Nie wiem czy u Ciebie tak to wygląda? 

Na tym filmie paskudny (!) błąd SMYCZ ZACISKOWA, która jeszcze ugniata szyję psa.  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Podobnie, chociaż wydaję mi się, że KJ nie wydaje aż tak głębokiego nosowego dźwięku. Trwa to też krócej, koło 3s i dłuższa przerwa podczas której pocharkuje i znowu. 

Nie wiem czy ma to znacznie ? I jeżeli jest to kichanie wsteczne to jak je ewentualnie potwierdzic albo wykluczyc ?

Oproćz tego chodzi tylko w szelkach i rzadko kiedy w ogóle na szmyczy więc z ugniataniem nie mam problemu. Nigdy też nie chorował.

Link to comment
Share on other sites

55 minut temu, K.J. napisał:

Jestem umówiona na wizytę na dziś, napisałam na forum po to żeby wiedzieć jakie dodatkowo badania w razie czego zrobic, jeśli mi weterynarz ich nie podpowie. Napisałam co 2-3ms ale zdarzyło sie to tak na prawde 3 razy, wcześniej myślałam, że mu coś utknęło w gardle albo mu się nie strawiło - w końcu jadł trawę i mu przechodzilo po tym, nie wyglądał na zestresowanego tym faktem więc myślałam, że po prostu żołądkowy problem jak to u psa, który podjada często na spacerze. Po ostatnim - 3 razie umówiłam się juz do weterynarza i napisałam na forum.

Dziękuję bardzo wszystkim za odpowiedzi, na pewno zrobie dziś psu EKG i echo serca ;)

No to super! :) Daj znać co I jak. (nie sądzę,żeby to było reverse sneeze - 'wsteczne kichanie',ale pewności nie mam).Pozdrawiam,M.

Link to comment
Share on other sites

ja mialam tak z moim zmarlym psiakiem.. Zaczelo sie od pochrząkiwania, kaszlu i krztuszenia sie. Po badaniu wyszlo ze ma szmery w sercu, potem ze zapalenie gardla a na koniec doszedl chloniak. Nie chce cie w zaden sposob straszyc ale nie zwlekaj z leczeniem, zeby potem nie bylo za pozno i zeby nie doszlo do jakiegos zapalenia czy infekcji

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...