Jump to content
Dogomania

Zabawki w klatce


marta_f

Recommended Posts

Cześć!

Postaram się krótko opisać nasz problem. Razem z narzeczonym wzięliśmy psa ze schroniska. Było to pod koniec kwietnia, więc leci już drugi miesiąc. Od początku uprzedzono nas, że pies niszczy w domu, kiedy zostaje sam i ma lęk separacyjny. Od czasu jak jest u nas nie miała okazji niczego pogryźć, ponieważ nie zostaje sama. Nie jest jednak tak, że siedzimy z nią 24h na dobę - początkowo braliśmy oboje pracę do domu i kiedy byliśmy z nią staraliśmy się w ciągu dnia ćwiczyć zostawianie jej samej. Kiedy musieliśmy już wrócić do pracy, przyjeżdżali do niej moi rodzice i tak samo z nią ćwiczyli. Po dwóch tygodniach od czasu, jak ją zabraliśmy, zaczęliśmy chodzić z nią na szkolenia, behawiorystka poleciła też wprowadzenie klatki kennelowej, którą zakupiliśmy. W międzyczasie moi rodzice pojechali na działkę, na której spędzają całe lato, więc zaczęliśmy wozić psiaka do nich - tam miała całe dnie na powietrzu i mogła biegać do woli, miała też oczywiście zapewniane długie spacery połączone czasem z bieganiem. Dodatkowo klatka jeździła z nią, żeby rodzice mogli z nią ćwiczyć. Żeby nie przyzwyczaiła się do tego, że nagle mieszka w miejscu, w którym jest na ciągłym "wybiegu" robiliśmy i nadal robimy tak, że rano zawozimy ją na działkę, a wieczorem odbieramy i wieczór spędza z nami. Różnie to się układa czasowo. Czasami jest na działce dwa dni z rzędu. Nie zauważyliśmy, żeby miała problem ze zmianą miejsca. Na działce i w domu zachowuje się dobrze. Kiedy jest u rodziców, oni również z nią ćwiczą. 

Wiem, że dla każdego psa to indywidualna kwestia, jeśli chodzi o naukę zostawania w domu samemu. Ćwiczymy z naszą suczką od miesiąca klatkowanie, według wytycznych behawiorystki, jednak maksymalnie została w zupełnej ciszy 5 minut. Wiadomo, że nawet jeśli zostanie na 6-8 godzin sama w klatce, to nie będzie siedzieć cały czas spokojnie i zdarzy jej się zapiszczeć czy zaszczekać. W środę zostanie pierwszy raz sama na godzinę.

Tu pojawia się moje pytanie: zależy nam na tym, żeby znaleźć coś, co będzie dla niej wyjątkowo atrakcyjne, kiedy zostaje w klatce. Czy macie pomysły na jakieś zabawki, które można jej zostawić w środku? Zależy nam na czymś, co niekoniecznie będzie kongiem z jedzeniem (to też dostaje od czasu do czasu), ponieważ kiedy ma go w klatce - zapomina o całym świecie i nie zauważa braku opiekunów. Kiedy zje zawartość od razu się niepokoi. Kupiliśmy jej Torgasa, ale niespecjalnie jest zainteresowana tym gryzakiem. Co byście polecili?

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...