Jump to content
Dogomania

Recommended Posts

Witam, wiem że tematów psów sikających w domu jest mnóstwo, przeczytałam na prawdę wiele z nich i nic nie pomaga. Proszę o pomoc bo już nie wiemy co mamy robić.

Mianowicie ponad 2 miesiące temu adoptowaliśmy około roczną suczkę, wcześniej nie była uczona czystości, od pierwszej chwili zaczęła sikać gdzie popadnie. Dosłownie wszędzie, na nasze łóżko, na swoje posłanie, na podłodze, na zabawki. Przez ponad miesiąc tak jak wyczytałam w książkach i intrenecie cierpliwie sprzątaliśmy nie karząc jej i nagradzaliśmy na spacerach. Niestety nic nie skutkowała ta metoda, a nawet powiedziałabym że jest gorzej, teraz nie ważne na ile wyjdziemy i tak nasika, może nas nie być godzinę, albo pięć, żadna różnica. Zaczęłam stopniowo wprowadzać coraz to inne elementy, które wyczytałam gdzieś w internecie. W tej chwili jak wychodzę do pracy to psikam specjalnym płynem miejsca w których najczęściej lub nie dawno sikała, włączam jej radio, rozkładam podkład, daje kość którą będzie mogła się zając jak nie będzie nas w domu. Oczywiście codziennie jest siku. Żeby nie sikała w nocy zamykam sypialnie i sunia śpi z nami, to skutkowało przez jakiś czas niestety dzisiaj znów wielka kałuża.

Wczoraj wyglądało to tak: Rano spacer, wracamy do domu po pracy nasikane, wychodzimy z nią około 14 i później przed 17, około 22 kolejny spacer, koło 23 nasikane w kuchni i w nocy znów w sypialni.

Od może tygodnia stwierdziłam, że bezstresowe wychowanie nic tu nie da i zaczęliśmy stosować tradycyjną metodę, to znaczy że jak nasikane to nos w to co zrobiła i karcenie. Sunia tak jak sikała, tak sika nadal z tym, że teraz jak wracamy do domu to siedzi w koncie, a jak ją wołamy do kałuży którą nam zostawiłam to sika ze strachu.

Mam nadzieje, że da się coś zrozumieć z tego co piszę, bardzo proszę o pomoc bo już na prawdę nie mam pojęcia co mam robić.

Link to post
Share on other sites

To, co opisujesz jako "tradycyjną metodę" - jest, jak sama przekonałaś się, całkowicie bez sensu - pies nie widzi związku między wcześniejszym oddaniem moczu, a późniejszym karceniem. Jeśli suka sika w nocy - to czy nie jest to sikanie bezwiedne, na skutek choroby?

Jeśli badanie moczu wykluczy niekontrolowane sikanie czy stan zapalny pęcherza, spróbowałabym wziąć tydzień urlopu z metodą "pępowiny" - wychodzenie najpierw co dwie godziny, suka cały czas przypięta w domu smyczą do paska od Twojej spódnicy (przypięta do człowieka smycz to "metoda pępowiny", abyś miała ją nieustannie pod kontrolą), dodatkowe wychodzenie przy każdej próbie szukania miejsca czy przykucnięcia. Następnego dnia co trzy godziny wychodzenie plus nauka pozostawania przy uchylonych, potem zamkniętych drzwiach. Na zewnątrz  przy sikaniu - spokojne słowo polecenia, np "robisz" gdy już sika, zawsze po tym spokojna pochwała, okazjonalnie nagroda. Potem wychodzenie co cztery i co pięć godzin, wreszcie co 6-7-8 - tyle powinna wytrzymać, jesli jest zdrowa.

Link to post
Share on other sites

Wsadzanie nosa w siki po fakcie i kilku godzinach to najgłupsza rzecz jaką można robić i stary wiejski przesąd. Sowa ma rację, rób tak jak ci radzi bo inaczej skończy się tym, że na wasz widik będzie sama wsadzac nos w kałuże bo tylko to zrozumie.

Link to post
Share on other sites

Nie piszesz z jakich warunków adoptowałaś suczkę.Takie karcenie powoduje,że psina nie czuje się u Was pewnie.Jesli takie sytuacje są po Waszym powrocie i od jakiegoś czasu tak ją karcicie to ona rozumuje: Wasz powrót=kara.Nie łączy tego z faktem,że nasikała.Psa skarcić można za jakieś zachowanie natychmiast po nim a nie kilka godzin po.Pies tego nie zrozumie.Będzie to tylko wzmagać jej lęk.

Spróbuj ją nagradzać za sikanie na dworze jakimiś przepysznymi smaczkami.Jak widzisz,że w domu szuka miejsca albo sika to wtedy możesz powiedzieć głośniej: nie i natychmiast wyjść z nią nawet jak już trochę nasika w domu.

Upps,częściowo powieliłam wypowiedź Sowy :)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Announcements

×
×
  • Create New...