Jump to content
Dogomania

Hodowla - Chihuahua


mirabelka1105

Recommended Posts

Witam Was serdecznie,

Od kilku lat myślę na temat założenia hodowli. Nie do końca wiedziałam jaką rasą chciałabym się zająć, gdyż od dzieciństwa moim towarzyszem był pekińczyk, od czasów studenckich - labrador. Od dłuższego czasu czytam na temat chihuahua i bardzo odpowiadają mi charaktery tych psów. Zastanowiłam się na temat hodowli tej rasy. Podchodzę do tego bardzo racjonalnie, czyli nie rzucam się na głęboką wodę i już natychmiast nie kupuję suczki żeby jak najszybciej urodziła mi piękne szczeniaczki. Chcę najpierw uczestniczyć w wystawach jako widz, zobaczyć jak psy zachowują się w takich warunkach, może nawet udałoby mi się porozmawiać z hodowcami. Przeczytałam cały regulamin Związku Kynologicznego i wiem mniej więcej jakie zasady panują. Mniej więcej, bo to co pisane, to jedna kwestia a to co jest w rzeczywistości to druga kwestia. Przeglądałam również mnóstwo stron internetowych z hodowlami. Ale osobiście jeżeli zdecydowałabym się podążyć tym kierunkiem, to chciałabym rozpocząć od kupna jednego szczeniaczka. Jednego, ale z dobrym rodowodem, z dobrą linią. Nasuwa mi się pare pytań. Niektórzy hodowcy piszą przy szczeniakach na sprzedaż, że pieski nadają się tylko do użytku prywatnego. Od czego to zależy? Domyślam się, że pewnie w jego wyglądzie są jakieś zmiany, które takiego pieska dyskwalifikują na wystawach, ale skoro są po dobrych rodzicach...? Może hodowcy boją się konkurencji? Po drugie jak wychować takiego pieska aby zachowywał się na wystawach naturalnie. Czy trzeba go szkolić? Jak go oswajać? I najważniejsze pytanie czy znacie kogoś, jakąś dobrą duszę, z którą mogłabym porozmawiać na temat tej rasy i ogólnie hodowli chihuahua? Czy w ogóle ludzie z tego środowiska są sympatyczni i pomocni i uważają siebie za jedną wielką rodzinę? Jeżeli natomiast chodzi o moje oczekiwania i warunki, to posiadamy z mężem piękną działkę z dostępem do rzeczki, chociaż to może nie jest plus, ale rzeczka jest odgrodzona..., pieski miałyby gdzie szaleć. Założenie hodowli nie miałoby polegać na fabryce szczeniąt - cenię sobie naturę, zwierzęta, po prostu byłoby to hobby. Moją pasją są konie, więc myślę, że również bardzo pokochałabym hodowlę. Oczywiście tak jak napisałam wcześniej, nie rzucam się na głęboką wodę, bo może wcale mi się to nie spodobać, dlatego chcę zacząć od jednego pieska, żeby w razie czego z nami został już do końca. Czy jest wśród nas jakiś pasjonata chihuahua? :)

Link to comment
Share on other sites

Szczeniaki jak to nazwałaś "do użytku prywatnego" to takie, które mają wadę wykluczającą sukcesy wystawowe i dalszą hodowlę. Ja mam takiego pieska - ma wadę zgryzu, więc nie mogę go wystawiać ani rozmnażać, ale nie zależało mi na tym ;) Hodowcy sprzedają takie szczenięta taniej.

O wychowaniu psiaka, żeby naturalnie zachowywał się na wystawach nie będę się wypowiadać, bo nigdy nie wystawiałam moich psów :P Może znajdzie się w tym wątku ktoś kto ma w tym doświadczenie.

Co do tego czy hodowcy chihuahua są sympatyczni... Wiesz jak to z ludźmi - jeden jest sympatyczny i chętnie Ci pomoże, a drugi będzie uważał Cię za konkurencję. Często kupując szczeniaka z dobrej hodowli możesz liczyć na pomoc tego hodowcy, więc kupując swoją pierwszą chihuahua do hodowli zwróć uwagę na to czy hodowcy zależy na kontakcie z Tobą :) Będziesz mogła wtedy liczyć na jego/jej pomoc przy swojej hodowli :)

 

Powodzenia :)

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli uważasz, że wszystkie szczeniaki "po dobrych rodzicach"  nadają się na wystawy,  to naprawdę powinnaś sporo się odkształcic.

Hodowla psów to ciężka tyra,  to krew,  pot i łzy oraz smród (i to dosłownie!),  to nieprzespane noce - serio mówię,  nawet nie wiesz jak człowiek może mało spać. Przede wszystkim to też ogromne pieniądze - jeżeli chcesz robić to na porządnym poziomie. I mam tu na myśli wyłożone pieniądze. Nie ze zarobione. 

 

Dlatego serio,  radzę Ci najpierw kup sobie pieska i odrob lekcje - pojeździj po wystawach,  zobacz co ci się podoba,  co nie, poznaj ludzi itd.

Link to comment
Share on other sites

Znam świetną hodowlę chihuahua, osoba hoduje psy od wielu lat i to z miłości do psów a nie wyłącznie do pieniędzy. Przypuszczam, że chętnie udzieliłaby wielu informacji na temat rasy, hodowli, socjaslizacji, wystawiania bo ma wiele championów. Namiary na hodowlę mogę podać na PW.

Ale jest to rasa modna, jest wiele hodowli, ktore produkują szczeniaki tylko dla pieniędzy a wiele osob kupuje tylko dlatego, że są tańsze.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...