Jump to content
Dogomania

Rejestracja w ZKwP z czym się wiąże??????????


puuupinka

Recommended Posts

Zakupiłam rasowego psa Border Collie sukę i zastanawiam się nad zarejestrowaniem jej w Związku Kynologicznym. Chciałabym wiedzieć z czym tak na prawdę to się wiąże. Jakie są zalety i wady takiej rejestracji. Rozumiem że jeżeli chciałabym pójść na wystawę to musi być pies zarejestrowana, ale czy zarejestrowany pies ma obowiązek uczestniczenia w wystawach? Czy Związek narzuca mi różne działania odnośnie wystaw lub dopuszczania suki? Czy każde krycie musi być uzgodnione z ZKwP? Słyszałam też o tym że zarejestrowany pies czy suka będzie współwłasnością związku. Czy to prawda? 

Chcę mieć psa posłusznego, ułożonego i wychowanego ale nie wiem co będzie w przyszłości i czy nie zdecyduję się na np wystawę lub krycie bądź też na otworzenie hodowli i co wtedy?

A np co będzie jeśli dopuszczę swoją rasową z rodowodem sukę do rasowego ale bez rodowodu psa? Co na to ZKwP.

Czy ZKwP to wyrocznia i decydent jeśli chodzi o mojego psa czy tylko organizacja pomagająca zbierać certyfikaty i medale?

Czy wszystko co dotyczy mojego psa musi być udokumentowane w Związku?

POMOCY 

 

Link to comment
Share on other sites

Hodowca powinien odpowiedzieć przed zakupem na takie pytania. Po kolei:

Jeśli masz metrykę wydaną przez ZKwP, to możesz zarejestrować sukę w ZKwP i na podstawie metryki wyrobić rodowód. Nie ma obowiązku uczestnictwa w wystawach, o ile nie zamierzasz rozmnażać suki. Jeśli planujesz hodować, uczestnictwo w wystawach i uzyskanie odpowiednich ocen jest wymagane. Suka jest Twoją i tylko Twoją własnością - zapoznaj się ze statutem i regulaminem hodowlanym dostępnym na stronach ZKwP. Jeśli bez uzyskania uprawnień hodowlanych pokryjesz sukę jakimkolwiek psem, szczenięta nie będą miały prawa do uzyskania metryk ani do wpisu do ksiąg rodowodowych.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Zarejestrowany pies nie ma obowiązku uczestniczenia na wystawach, ale bez sensu go wtedy rejestrować - za członkostwo w ZKwP się płaci, więc jak nie chcesz psa wystawiać albo rozmnażać (potrzebne są 3 wystawy, zeby mieć uprawnienia) to płacisz za coś, z czego nie masz korzyści.

Jak dopuścić zarejestrowaną sukę do psa bez rodowodu to wylatujesz z ZKwP.

O swoim psie decydujesz Ty, a nie ZKwP, ale za złamanie ich regulaminu zostaniesz wyrzucona albo zawieszona.

Link to comment
Share on other sites

Członkostwo w ZKwP to także możliwość uczestniczenia w szkoleniach i w zawodach organizowanych przez ZKwP, możliwość uczestniczenia w kursach asystenckich, zdobycia uprawnień sędziowskich, działaniach na rzecz takiego  czy innego ukierunkowania hodowli, wreszcie - w ramach działania poszczególnych sekcji -  bodaj udzielania pomocy informacyjnej początkującym psiarzom - nie ze wszystkiego trzeba odnosić konkretne korzyści.  

Link to comment
Share on other sites

ok, wszystko zrozumiałam co napisaliście. Lecz to jest trochę tak, że irytuje mnie kilka faktów bo... nie biorę żadnego burka od koleżanki bo się jej suka oszczeniła, tylko kupuje psa rasowego z rodowodem no i okazuje się ze rodowodu nie ma i żeby go mieć muszę się zarejestrować. Czyli :

1. chce rodowód

2. chciałabym iść z nią na wystawę 

3. Mam rasowego psa-sukę

4. Zapłaciłam za niego sporo 

I teraz żeby to mieć muszę się zarejestrować. Co wiąże sie tez z innymi faktami i regulaminem. W przyszłości nie mam zamiaru mieć hodowli i sprzedawać szczeniaków, nie kupiłam też suczki jako maszynki do robienia pieniędzy, to nie tak, wystawę traktuję jak rozrywkę dla mojego pupila który już w wieku 3 miesięcy umie sztuczki i podstawowe komendy. Więc co do krycia to pewnie chodź z raz będę chciała żeby miała małe bardziej dla tego żeby mieć pieska dla niej a nie na handel. A mogę zrobić tak że zapiszę się pochodzimy sobie na wystawy uzyskam to co chcę czyli rodowód i fajną zabawę dla swojej suczki (rozrywkę) a potem się wypiszę jak juz nie będę potrzebować być w związku?

Link to comment
Share on other sites

Czyli jak mam teraz metrykę a nie rodowód to jeśli nie zapisze sie do ZKwP to nie będę miała do końca życia rodowodu i okaże ze sie że pies jest bez papierów bo nie zapisany jest w związku. Bo z tego co wiem to według prawa pies rasowy to pies z rodowodem. Samo to że mam psa rasowego o niczym nie świadczy muszę mieć do niego rodowód i resztę dokumentów świadczących o kilku pokoleniach wstecz. Czyli muszę sie zapisać  :(

Link to comment
Share on other sites

aha, czyli metryka jest moim dokumentem tak samo ważnym jak rodowód :D super, czyli mogę się zapisać jesli interesują mnie zawody i wystawy, A CZY JEST MOŻLIWOŚĆ WYPISANIA SIĘ W DOWOLNYM MOMENCIE? 

Pytam bo nie wiem co będzie jak będzie czy nie wyjadę gdzieś itp a za członkostwo się płaci i może nie być mi to np za 10 lat potrzebne. 

Zresztą ja nie wiem co będzie jutro a co dopiero za parę lat

Link to comment
Share on other sites

Przepraszam co jest nie po kojące w tym że zadaje pytania i chce wiedzieć jakie sa za i jakie przeciw???

Nie jestem hodowcą i nie mam zamiaru nim być nie chce też sprzedawać "szczeniaków" pod nazwą "rasowe bez dokumentów" !!! nie mam zamiaru zrobienia niczego co jest nie zgodne z prawem. Chcę tylko być świadoma tego co będzie jeżeli....

Ja nie uznaje zasady robienia marionetki ze swojego psa nie mam też zamiaru żyć z psem z wystawy na wystawę i spełniać swoje marzenia za pomocą pupila!!

Kocham swojego psa i jest częścią mojego życia i chce żeby cieszył się nim każdego dnia tak jak ja!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mieszkając w Anglii byłam na kilku imprezach plenerowych dla pupili i była to nie sam owita frajda dla mnie i dla mojego psa! i na tym mi zależy najbardziej DOBRZE SIĘ BAWIĆ!!!

A nie stresować i martwić czy zajmie 2 czy 3 czy może wygra :/ nie którzy za bardzo się spinają na takich imprezach że ich piesek to naj lepszy naj piękniejszy naj cudowniejszy naj mądrzejszy i w ogóle i w szczególe (bleeeeee). 

Więc wracając do tematu mam rasowego psa który jest inteligentny i posłuszny z chęcią poszłabym z nim na kilka fajnych imprez sprawdziła czy w ogóle się do tego nadaje czy podoba się jej czy bawi się tym itp itd....... a nie że chce zdobyć medale potem certyfikaty potem szczeniaki potem znowu wystawy potem szczeniaki i tak w koło.......... NIE

I dlatego po prostu pytam, was jeśli znacie wystawy bądź jakieś imprezy typu PUPPY DAY'S lub DOG SHOW i nie trzeba sie zarejestrować w ZKwP to super !!!! na serio extra !!!!!!!!

Bo widzę że nie którzy tu bronią rękoma i nogami tego ZKwP jak by to była jakiś wyznacznik, NIC DO NICH NIE MAM ALE CZY NIE MOŻNA PÓJŚĆ NA IMPREZĘ JAK SIĘ TAM NIE JEST ZAPISANYM 

 

Link to comment
Share on other sites

No właśnie. Jeżeli masz rasowego psa i chcesz, żeby takim pozostał, nawet tak na wszelki wypadek to powinnaś go zarejestrować i wyrobić rodowód. Wtedy możesz go wystawiać, robić papiery hodowlane i ew. kiedyś pokryć również rodowodowym psem. Wybór psów jest duży, Związek nie zmusza do krycia wybranycm przez Związek psem. Najwyżej doświadczeni hodowcy lub sędziowie pracujący w sekcji rasy mogą doradzić. Jeżeli znudzi cię zabawa w wystawy i hodowlę możesz się ze Związku wypisać, członkiem nie musi się być dożywotnio. Ja jestem bo mnie to bawi choć już nie wystawiam i nie hoduję ale pomagam innym.

Zw.Kyn. jest jedynym czlonkiem FCI i ma prawo wystawiać prawdziwe rodowody i kontrolować hodowle, wystawy też są dla psów zarejestrowanych i na wystawach zdobywają uprawnienia hodowlane.

Link to comment
Share on other sites

To, że ktoś jest członkiem ZKwP nie oznacza, że musi jeździć na wystawy czy rozmnażać.Moją obecną sukę wystawiałam raz - a ma 13 lat -  bo obiecałam hodowcy, że będzie mógł uzyskać takie potwierdzenie swojej pracy.

Napisałaś - "co do krycia to pewnie chodź z raz będę chciała żeby miała małe bardziej dla tego żeby mieć pieska dla niej a nie na handel" - to jest całkowicie nieodpowiedzialne podejście, suce do zdrowia ani do szczęścia szczeniaki nie są potrzebne. Ja nie planowałam rozrodu mojej suki, bo moim zdaniem, zbyt wiele szczeniąt tej rasy, mimo najstaranniejszej selekcji nabywców, trafia w nieodpowiednie ręce. A do Związku należę nadal - podobnie jak dwbem -  i nie ma w tym nic wyjątkowego,  

Link to comment
Share on other sites

@puuupinka

Krzyczysz (!!!),pogrubiasz,irytujesz się,odpowiedzi Ci nie pasują...

a jak wyjaśnisz fakt posiadania reproduktora? (wątek z grudnia ub.roku)

Nie myślisz o hodowli,acha...no tak,wcale.

Acha..."piesek dla niej",tzn.dla suki.

ChoĆ (!) raz chcesz szczeniaki...no tak..a ludzie są coraz bardziej ogarnięci I chcą zobaczyć prawdziwy rodowód,nie z organizacji Burka Z Podwórka.

Powodzenia.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Widzisz BOU jesteś w błędzie :D :D :D :D.......  może to źle zabrzmiało i teraz dziwnie wygląda ale nie chodzi o mojego psa tylko o pomoc przy zupełnie innym psie. Informacja którą zamieściłam jest prawdziwa ale nie dotyczy mnie tylko znajomej która ma psa z UK i finalnie za pomocą was i forum oraz innych i ZKwP przez ......microchip ustalony został hodowca w Szkocji i pies czeka na dokumenty z Wielkiej Brytanii i na ich podstawie będzie wyrabiany PL rodowód. Więc pies będzie RASOWY z kompletem dok. Ja rozumiem że hodowcy są wściekają kiedy zakładane są pseudo hodowle albo inni ludzie sami bez nadzoru i regulaminu dopuszczają psy i sprzedają że niby rasowy bo wygląda jak rasowy,  Ok macie do tego prawo ale Ja mam w domu 4 psy każdy innej rasy + moi rodzice mają dwa kundle i teraz ja kupiłam rasowego psa. Więc czytaj dokładnie co jest napisane albo zadaj pytanie jak jesteś z czymś nie pewny a nie OSKARŻAJ , TO TAKA MAŁA RADA NA PRZYSZŁOŚĆ BO KIEDYŚ SIĘ SPARZYSZ

Link to comment
Share on other sites

A fakt jest taki że nawet gdyby:

pies bez rodowodu i sukę z rodowodem o tej samej rasie są dopuszczane to jakie są konsekwencje??? I ja was pytam a nie robie tak czy inaczej chce wiedzieć???? A to jest różnica i to zasadnicza. Ja też jestem miłośniczką psów i kocham te stworzenia. I nie jestem za tym żeby ludzie kupowali podróbki i  to dotyczy: ubrań, muzyki innych zamienników nie tylko psów czy kotów.......

nigdy nie miałam rasowego psa, tylko kundelki i dlatego ZKwP jest dla mnie nowością ich procedury też. Wy w tym siedzicie jesteście na bieżąco i dlatego możecie powiedzieć.  

Ale nigdy nie miałam zamiaru dopuścić swojej suczki za którą dałam kupeeeeee kasy do psa który nie posiada papierów.!!!!! Chodź jak już się tak bardzo dopytujecie to pewnie dopuścimy je do siebie bo on ma już pełną dokumentacje.  A insynuować możesz BOU sobie wszystko..... i za nim rzucasz bezczelne oskarżenia dowiedz się co i jak!!. Bo kogoś oczernić jest łatwo ale potem prostować to ktoś musi bo ty umyjesz od tego ręce!

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, puuupinka napisał:

A fakt jest taki że nawet gdyby:  

Ale nigdy nie miałam zamiaru dopuścić swojej suczki za którą dałam kupeeeeee kasy do psa który nie posiada papierów.!!!!! Chodź jak już się tak bardzo dopytujecie to pewnie dopuścimy je do siebie bo on ma już pełną dokumentacje.  A insynuować możesz BOU sobie wszystko..... i za nim rzucasz bezczelne oskarżenia dowiedz się co i jak!!. Bo kogoś oczernić jest łatwo ale potem prostować to ktoś musi bo ty umyjesz od tego ręce!

Aha:)

Motasz,kombinujesz.Nie miałaś zamiaru dopuścić suczki.Za chwilę piszesz,ze dopuścisz.

Sorry-ale nie jesteś szczera więc może nie spodziewaj się szczerych odpowiedzi.

 

Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, puuupinka napisał:

Ale nigdy nie miałam zamiaru dopuścić swojej suczki za którą dałam kupeeeeee kasy do psa który nie posiada papierów.!!!!! Chodź jak już się tak bardzo dopytujecie to pewnie dopuścimy je do siebie bo on ma już pełną dokumentacje

Jesooo, naprawdę nie rozumiesz że produkujesz kundelki? Nie rozumiesz tych kilku prostych zasad, które należy spełnić, żeby mieć szczeniaki z rodowodem?

 

5 godzin temu, puuupinka napisał:

I nie jestem za tym żeby ludzie kupowali podróbki i  to dotyczy: ubrań, muzyki innych zamienników nie tylko psów czy kotów.......

Przecież takie podróbki zamierzasz wypuścić w świat. I podejrzewam, że nie za darmo.

 

5 godzin temu, puuupinka napisał:

tylko głupi nie słucha.....

Właśnie...

Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, puuupinka napisał:

A fakt jest taki że nawet gdyby:

pies bez rodowodu i sukę z rodowodem o tej samej rasie są dopuszczane to jakie są konsekwencje???

 

jeśli pytasz, czy ktoś da Ci jakąś karę czy coś w ten deseń to nie;) kupiłaś psa z hodowli FCI, dostałaś metrykę, masz psa rasowego. chcesz iść na wystawę, zobaczyć z raz jak to jest, czy spodoba się Tobie i psu? to rejestrujesz psa, wyrabiasz rodowód, opłacasz składkę, opłacasz wstęp na wystawę, wystawiasz psa. nie spodobało się? wypisujesz się ze związku, nie płacisz składek, nie jeździsz na wystawy, nadal masz psa rasowego. nie spodobało się, ale chcesz szczeniaki? uzyskujesz uprawnienia, wybierasz reproduktora z FCI, rejestrujesz miot, miot odchowany, nie chcesz być w ZKwP to się wyrejestrowujesz i tyle. nadal masz psa rasowego plus dzieci Twojej suki mają metryki. spodobało się? to sobie jeździsz na wystawy. jak chcesz brać udział w zawodach, szkoleniach, egzaminach organizowanych przez ZKwP to też się rejestrujesz, opłacasz składkę, bierzesz udział. skończysz, nie chcesz nic robić dalej to się wypisujesz. nikt za Ciebie nie decyduje, nikt Ci nic nie może kazać, pies jest w 100% Twój.

jak masz sukę z rodowodem FCI to nie kryj jej bez uzyskania uprawnień. niech jej dzieci też mają papiery, niech mają tatuaże, niech będą zarejestrowane.

Link to comment
Share on other sites

1. dopuszczę swoją suczke ale do psa rasowego

2. nie zrobię tego z nie rasowym psem

3. Słucha i umiem słuchać gdym miała gdzieś opinie innych zrobiłabym swoje i nawet nie wchodziłabym na to forum

4. Moja koleżanka kupiła psa w UK nie zadbała o dokumenty bo kupiła go z drugiej ręki od kogoś kto po fakcie stwierdził że jednak nie ma możliwości trzymać psa 

z jakiś nie wiem jakich względów

5. dzięki forum dowiedziała się że po microchipe może uda się odnaleźć hodowce

6. Już sprawa załatwiona pies ma dokumenty czekamy tylko na przetłumaczenie ich i rejestracje psa  w ZKwP

7. Więc ja nie kupiłam maszynki do robienia pieniędzy tylko nowego członka rodziny 

8. Mam prawo decydować o swoim życiu i życiu mojego psa a wasze opinie traktuje jak dobrą monetę

9. Czy zapisze się do ZKwP to jest sprawa dobrowolna dla każdego a nie nakaz

10. Nadal uważam że rasowe psy typu border collie z polski są zupełnie inne niż te z UK. Genetycznie mają lepsze warunki wrodzony instynkt do zaganiania nie tak jak te z PL.  Mam wielu znajomych którzy mają psy z polskich hodowli np z Gdańska czy z woj zachodnio-pomorskiego czy też z Wrocławia i sa zupełnie inne. 

11. Więc myślę że zakończyliśmy temat i wszystko jest jasne 

12 dalej rozwodzić się nad tym nie bedę ani nikomu tłumaczyć

Link to comment
Share on other sites

Super dziękuje BEATRX, ktoś wreszcie powiedział co i jak a nie naskakiwanie że ja coś zrobię bez kogoś ze dopuszczę że będę  pieniądze brać że będę sprzedawać

BOŻEEEEEEEE, ludzie weźcie pijcie melisę zejdzcie na ziemię i się trochę wyluzujcie. Jeszcze raz dziękuje wreszcie ktoś powiedział co i jak :D dziękuje 

Link to comment
Share on other sites

@puuupinka...

A propos Twoich podziękowań dla Beatrx:

nie kompromituj się...czytaj ze zrozumieniem.Beatrx zacytowała Twoje wypowiedzi.To one Cie tak oświeciły?

A poza tym -

 gdzie (poniżej ) jestem w błędzie?Poprosiłam o wyjasnienie,a Ty wyskakujesz,że "oskarżam". :))))

 

Dnia ‎2‎/‎21‎/‎2017 o 16:58, bou napisał:

@puuupinka

Krzyczysz (!!!),pogrubiasz,irytujesz się,odpowiedzi Ci nie pasują...

a jak wyjaśnisz fakt posiadania reproduktora? (wątek z grudnia ub.roku)

Nie myślisz o hodowli,acha...no tak,wcale.

Acha..."piesek dla niej",tzn.dla suki.

ChoĆ (!) raz chcesz szczeniaki...no tak..a ludzie są coraz bardziej ogarnięci I chcą zobaczyć prawdziwy rodowód,nie z organizacji Burka Z Podwórka.

Powodzenia.

EOT.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...