Jump to content
Dogomania

Moja shihtzakowa historia-nauka czystosci, pielęgnacja, żywienie Barf-em


Lili55

Recommended Posts

Witam wszystkich!
Jestem tu nowa, to mój pierwszy wpis, ale od dłuższego czasu obserwuję to forum i wiele się nauczyłam, dowiedziałam.
Od 10 miesięcy jestem szczęśliwą posiadaczka ślicznej suni shih tzu.
Postanowiłam podzielić się moimi spostrzeżeniami i doświadczeniem- choć niewielkim- z hodowlą pieska tej rasy. Może kogoś zainspiruje, pomoże w czymś, może mi przydadzą się wasze uwagi..
Postanowiłam kupić suczkę shih tzu z rodowodem z dobrej hodowli, aby ustrzec się wad genetycznych . Moja Raya pochodzi z południa Polski i ma rodowód UCI. Nie ukrywam, że również cena miała wpływ na mój wybór, a gdy ją zobaczyłam na zdjęciu, zakochałam się od pierwszego wejrzenia. Kupiłam ją, gdy miała prawie 3 miesiące.  Teraz ma prawie rok. Muszę przyznać że pies w domu to radość ale i  prawdziwa rewolucja. Początki były trudne..
Czystości uczyliśmy się długo- aż do 7-8 miesiąca życia. Mieszkam w domu jednorodzinnym, więc wydawało się, że to będzie proste, ale niestety sunia z jakiegoś powodu ogród uznawała jako plac zabaw, a swoje potrzeby załatwiała w domu, najlepiej zaraz po przyjściu. Nie pomagało karcenie głosem,nagradzanie za załatwianie na dworzu czy na matę,częste wychodzenie, nic. Nigdy , aż do dziś nie sygnalizuje potrzeby wyjścia na dwór. Po prostu szła w kąt i siusiała gdzie popadnie.
W końcu zaczęłyśmy wychodzić na spacerki na zewnątrz posesji, a po każdym siusiu koniecznie nagródka, niestety do dziś. Raya natychmiast po załatwieniu potrzeby podbiega po nagrodę i jest bardzo zdziwiona, jeśli nie dostanie. Za nagródki doskonale służą miękkie, wędzone paski z piersi kurczaka firmy Maced, które kupuję przez internet, koszt 1 kg ok 70zł, starczają na ok. 3 miesiące.
Obecnie największą frajdę ma z hasania na hałdach śniegu, gdzie najlepiej jej się siusia. Wraca oblepiona śniegiem!  Całe szczęście że śnieg zalega też w ogrodzie, więc Raya od niedawna zaczęła także w końcu załatwiać się na naszej posesji, a spacerki na zewnątrz ograniczyliśmy do jednego, ale za to dłuższego. Sprawa czystości w końcu załatwiona. Powoli będziemy ograniczać nagródki.
Drugim problemem jest żywienie. Niestety sunia jest baaaardzo wybredna.
Przetestowaliśmy już kilka suchych karm, kilka rodzajów mokrych- z puszek i saszetek, wszystko oczywiście z" wysokiej półki", a także gotowanych w domu pokarmów typu kurczak z ryżem i marchewką. Niezmiennie sucha karma jest złem koniecznym, do zjedzenia jedynie po 2 dniowej głodówce! , nie lepiej z gotowymi mokrymi karmami i domowym jedzeniem. Ostatnio chętnie jadła krótko gotowane mięso -cielecina, drób, wołowina lub podroby, ale teraz nawet tego nie chce. Tylko surowe mięso jej smakuje. O warzywach,owocach, twarożku, jajku czy jogurcie można zapomnieć. Tylko surowa marchewka może być. Niedawno doszłam do wniosku,  ku mojemu zdziwieniu, że dieta BARF będzie dla niej najlepsza. Odkryłam w znanej sieciówce zoologicznej gotowe produkty Barf -  http://sklep.belloandfriends.pl/, i już 3x  podałam je suni. Efekt- najedzony, szczęśliwy pies. Kupka w porządku! W tej mrożonej karmie w formie kiełbaski jest ok. 80% mielonego, surowego mięsa, dodatkowo warzywa lub owoce,olej,zioła, witaminy i minerały!  Nie do końca wiem, czy bazując na tych produktach jej dieta będzie w pełni odpowiednio zbilansowana., ile razy dziennie jej podawać i jakie ilości. Czas pokaże. Zapowiada się obiecująco.
Dodatkowo 1-2 razy w tygodniu planuje podać psu surowe kości np. wołowe, wieprzowe lub szyje indycze czy łapki., ale boję się ryzyka zadławienia, lub zapchania jelit, ewentualnie zatwardzenia. Może ktoś ma jakieś doświadczenia z tymi produktami?  Już wcześniej  testowaliśmy surowe mięso po którym Raya  miała  bardzo miękką , na granicy biegunki kupkę i wypróżniała się częściej, zwłaszcza po podrobach drobiowych.. Może to kwestia odpowiedniego zbilansowania  diety?  Waga mojej psiny to obecnie 4,7 kg, co jak na  wiek 12miesiecy nie jest imponujące, ale mieści się w normie.
Tak ogólnie to piesek jest zdrowy, radosny, mądry,choć ma swój charakterek! Uwielbia się bawić i daje mi dużo radości - myślę jak każdy shih tzu, bo to wyjątkowa rasa. Co do pielęgnacji szaty to moja suczka jeszcze nie była u fryzjera. Ma długi włos więc czeszemy się raz dziennie grzebieniem antystatycznym,( takim ze szpikulcem) a 1x w tygodniu furminatorem wyczesuję martwy podszerstek. Kołtunków brak! . Myślę że czesanie sprawia psu przyjemność, bo sama obraca się na boki. A po wszystkim oczywiście nagródka !. Kąpanie mniej więcej co 3-4 tygodnie w miarę potrzeby. Używam kosmetyków firmy Botanica.
Wiele praktycznych wskazówek co do pielęgnacji i nie tylko zasięgnęłam z filmików hodowli beatus-canes zamieszczonych na you tubie. Uważam że są rewelacyjne dla początkujących właścicieli shih tzu.
 Jeśli komuś się przydało, to, co napisałam, bardzo się cieszę i proszę także o wasze cenne wskazówki, rady, spostrzeżenia.
Pozdrawiam wszystkich shihtzumaniaków.
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Poczytaj trochę o rodowodzie UCI..   ZKwP nie ma wyłączności na wystawianie legalnych rodowodów, ale nie miałam zamiaru wszczynać dyskusji na ten temat, lecz ogólnie porozmawiać, wymienić się doświadczeniami związanymi z posiadaniem pieska tej rasy. Faktycznie niezręcznie użyłam sformułowania "hodowla" bo nie jestem i nie mam zamiaru być hodowcą. Miałam na myśli opiekę nad psem, myślałam, że to jest jasne.

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, marta30 napisał:

Po pierwsze, chciałaś kupić psa z dobrej hodowli a kupiłaś kundelka w typie rasy. Po drugie o jakim doświadczeniu W HODOWLI piszesz? Pojęcia ci się mylą. Załóż może bloga lepiej albo pamiętnik czy coś.

zobacz na yt shih tzu z Beatus canes. czy ty uważasz że one nie są rasowe. jeżeli uważasz że one nie są rasowe to powiem że ty trochę dziwna jesteś  

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

8 minut temu, agster3322 napisał:

zobacz na yt shih tzu z Beatus canes. czy ty uważasz że one nie są rasowe. jeżeli uważasz że one nie są rasowe to powiem że ty trochę dziwna jesteś  

O rasowości psa świadczy rodowód akceptowany przez FCI. W Polsce jedyną organizacją podlegającą tej instytucji jest Związek Kynologiczny w Polsce, który posiada prawo do wydawania metryk/rodowodów, organizacji wystaw, przyznawania uprawnień hodowlanych i tytułów psom rasowym. Żadna inna instytucja/stowarzyszenie/ktokolwiek nie posiada takich uprawnień. Marta30 ma rację :)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

właśnie. ja mam  rasowego psa z hodowli z uci niestety przez podawanie karmy z kurczakiem ( na który jest uczulona ) wyliniała a za nią trochę zapłaciłyśmy pani była uczciwa i jeżeli jej sierść nie poprawi się do wieku 1 rok (a już ma 10 m-cy) w co wątpię pani nam się odpłaci nową suczką. wcale nie chcemy używać naszej suczki do hodowli tylko do kochania dbania i ulepszania wiedzy o psach. daję fotkę po to aby było widać że sunia jest zadbana:)

Ps. jest ubrana w świąteczne ubranko na 2 min. bo chciałam zobaczyć jeszcze przez chwilę magie świąt :XD:

tola.jpg

Link to comment
Share on other sites

Agster3322 - psa zwłaszcza w zimie nie kąpie się wcale a napewno nie co tydzień bo najlepsza droga do przeziębień i chorób. Szczególnie, że to nie jest pies wystawowy a i takich niekąpie się tak często.

A na osoby, które uważają, że psy z różnych stowarzyszeń są rasowe nic nie poradzimy. Dla nich ważne, że są tanie i podobne do rasowych. Ale ważne, żeby mimo wszystko te psy były kochane choć nie uważam za dobre napędzanie interesu takim "hodowlom".

Link to comment
Share on other sites

Gdy kupowałam psa, właścicielka hodowli mówiła, żeby nie kapać psa za często, bo traci swoją osłonę, czy jak to zwać - na włosach i będzie się drapać.
 Więc nie wiem jak to jest naprawdę. Kąpię ją co 3-4 tygodnie lub wtedy, gdy za bardzo się ubrudzi np. na spacerze. A wy jak myślicie- jak często trzeba kąpać shih tzu?

Czy używacie jakiś nabłyszczaczy, oprócz odżywki oczywiście? Ja myślę, że na kondycję włosa największy wpływ ma  żywienie, a zaraz potem odpowiednie kosmetyki.

Moja sunia jak na razie nie ma żadnych alergii.

Do tej pory używałam podstawowy zestaw, czyli szampon dla psów długowłosych, odżywka i rozkołtuniacz w sprayu, choć ten ostatni bardziej dla zapachu i łatwego rozczesania po kąpieli.

Link to comment
Share on other sites

Podczas zimy kąpie moją hawanke co 2 tygodnie, a pozostałe pory roku raz na tydzień i się jakoś za dużo nie drapie. Z resztą mówiłaś że oglądasz beatus canes na yt a pani tam mówi że kąpie swoje shih tzu co tydzień. Z resztą moją hawanke kąpie co tydzień, bo ma zamiłowanie do kopania dziur:)PS. Kąpie ją w szamponie hipoalergiczny, bo moja sunia ma skłonność do alergi

Link to comment
Share on other sites

Niechcący wywołałam kontrowersyjny temat legalnych zwiazków kynologicznych w Polsce i rodowodów. Temat ten ten wielokrotnie był już podejmowany na tym forum .

Np. Związki kynologiczne w Polsce- które są legalne?

Uważam, że każdy odpowiedzialny właściciel rasowego pieska ma prawo wybrać skąd zamierza go kupić, bo cytując:  

"Jeśli chodzi o sam temat to wszystkie hodowle są legalne. Nawet te pseudo. Natomiast w praktyce polecane są stowarzyszenia podlegające pod FCI lub UCi - w Polsce jest to kolejno Związek Kynologiczny w Polsce oraz Związek Hodowców Psów Rasowych." . Ja z wielu powodów ( nie tylko finansowych) wybrałam ZHPR stowarzyszone w UCI. Mam zdrowego, pięknego psa, który jest kochany i zadbany, pochodzący z hodowli, gdzie liczy się nie tylko zysk, ale przede wszystkim dobro psa. I to tyle w temacie.

0
Link to comment
Share on other sites

35 minut temu, Lili55 napisał:

Niechcący wywołałam kontrowersyjny temat legalnych zwiazków kynologicznych w Polsce i rodowodów. Temat ten ten wielokrotnie był już podejmowany na tym forum .

Np. Związki kynologiczne w Polsce- które są legalne?

Uważam, że każdy odpowiedzialny właściciel rasowego pieska ma prawo wybrać skąd zamierza go kupić, bo cytując:  

"Jeśli chodzi o sam temat to wszystkie hodowle są legalne. Nawet te pseudo. Natomiast w praktyce polecane są stowarzyszenia podlegające pod FCI lub UCi - w Polsce jest to kolejno Związek Kynologiczny w Polsce oraz Związek Hodowców Psów Rasowych." . Ja z wielu powodów ( nie tylko finansowych) wybrałam ZHPR stowarzyszone w UCI. Mam zdrowego, pięknego psa, który jest kochany i zadbany, pochodzący z hodowli, gdzie liczy się nie tylko zysk, ale przede wszystkim dobro psa. I to tyle w temacie.

0

Wreszcie ktoś kto mnie rozumie. Wszystcy tylko piszą że tylko w FCI są na 100% rasowe psy. Dzienki Lili55

Link to comment
Share on other sites

No,tak skoro dwie osoby na całym forum twierdzą,że psy ze Związku Hodowców Psów Rasowych są RASOWE to chyba oczywiste,że tak jest:)

Agster-zobaczyłam stronkę i pieski.I na jakiej podstawie możesz twierdzic,że są rasowe? Na podstawie wyglądu :) :) ?

A tu pozwoliłam sobie zacytować:

Nazwa BEATUS CANES (fonetycznie: Betus Kanes) oznacza "szczęśliwe psiaki" i nawiązuje do sposobu bycia oraz warunków życia moich piesków. Hodowla ta stała się moją pasją, a moje psy sprawiają mi mnóstwo radości. Wszystkie pieski towarzyszą mi w życiu codziennym, są zsocjalizowane, wesołe i bardzo energiczne. Dbam, by zaspokajać ich życiowe potrzeby i otaczam je troską.
 
To mnie rozwaliło-fonetycznie: betus canes.Jak ktoś łaciny nie zna niech nazwie po polsku hodowlę.Przymiotnki BEATUS wymawia się tak jak się go pisze.Do tego jeden człon nie pasuje do drugiego.Beatus oznacza: piękny,canes:to liczba mnoga rzeczownika pies w bierniku lub w wołaczu.Czyli nazwa to: piękny psy lub piękny o psy:)
 
 
Hodowla zarejestrowana jest w Związku Hodowców Psów Rasowych (UCI).
United Kennel Clubs International e.V. (UCI) to międzynarodowa organizacja kynologiczna założona w 1976 roku. Jej siedziba mieści się w Niemczech.

Związek Hodowców Psów Rasowych jako jedyna organizacja kynologiczna w Polsce jest członkiem UCI i ściśle współpracuje z tą organizacją. W Polsce wyłącznie ZHPR posiada prawo do posługiwania się logo UCI.Hodowla jest moim hobby. Biorę udział w wystawach organizowanych przez ZHPR (UCI).

Dodatkowo prowadzę profil na facebboku (link: Beatus Canes - Facebook), gdzie pojawia się wiele zdjęć, fotorelacji i ciekawych informacji na temat hodowili i tego, co się z nią wiąże. Dodatkowo prowadzę kanał na youtube (link: Shih Tzu & Chihuahua) poświęcony opiece i pielęgnacji ras shih tzu oraz chihuahua. Również na stronie internetowej pojawia się wiele artykułów poświęconych obu rasom.


Zdjęcia Naszych piesków można też oglądać na Instagramie (link: beatus_canes instagram)
Zapraszam do śledzenia wątków na mojej stronie i wierzę, że lektura ta dostarczy mnóstwa ważnych informacji wszyskim posiadaczam psów - nie tylko rasy shih tzu i chihuahua.
 
Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Lili55 napisał:

Niechcący wywołałam kontrowersyjny temat legalnych zwiazków kynologicznych w Polsce i rodowodów. Temat ten ten wielokrotnie był już podejmowany na tym forum .

Np. Związki kynologiczne w Polsce- które są legalne?

Uważam, że każdy odpowiedzialny właściciel rasowego pieska ma prawo wybrać skąd zamierza go kupić, bo cytując:  

"Jeśli chodzi o sam temat to wszystkie hodowle są legalne. Nawet te pseudo. Natomiast w praktyce polecane są stowarzyszenia podlegające pod FCI lub UCi - w Polsce jest to kolejno Związek Kynologiczny w Polsce oraz Związek Hodowców Psów Rasowych." . Ja z wielu powodów ( nie tylko finansowych) wybrałam ZHPR stowarzyszone w UCI. Mam zdrowego, pięknego psa, który jest kochany i zadbany, pochodzący z hodowli, gdzie liczy się nie tylko zysk, ale przede wszystkim dobro psa. I to tyle w temacie.

0

Ale może podasz co Ty zacytowałaś?

Link to comment
Share on other sites

A poza tym, znam kanał na YT tej  babeczki i ile mnie trochę niepokoi fakt, że ma same psy hodowlane i to dość sporo, z czego najstarszy ma tylko 4 lata, to nie powiedziałabym, że jest gorszym hodowcą czy coś. 

A wielcy hodowcy tej rasy z FCI nie potrafią wymówić nawet poprawnie nazwy swojej hodowli w języku chińskim czy o zgrozo nazwy rasy.  Taki ich majestat. 

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, anorektyczna.nerka napisał:

Jak czytam wysrywy o tym, że jedyny słuszny rodowód to ten z FCI to mam ochotę się zrzygać, wciągnąć te rzygi i zrzygać się jeszcze raz z żenady. 

Nie ma co tak emocjonalnie podchodzić do rzeczy oczywistych ;)

Według obowiązujących norm prawnych jedynym, jak mówisz słusznym, rodowodem jest ten z FCI. Można się z tym nie zgadzać, tylko co z tego? FCI zrzesza organizacje kynologiczne od Argentyny po Tajwan, których rodowody są uznawane na arenie międzynarodowej. W Polsce jest to tylko ZKwP. Po prostu...

Wiesz, możesz kupić płytę oryginalną, z ochroną praw autorskich ZAIKS-u i możesz skopiować ją nielegalnie w domu. Treść piosenek ta sama, muzyka również, zespół nie gra gorzej...niby bez różnicy, a jednak...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...