Jump to content
Dogomania

wychowanie psa owczarek belgijski tervueren


Merida16

Recommended Posts

Witajcie,

Jestem tu nowa, w ramach zapoznania opiszę swoją historię - mianowicie w listopadzie musiałam pożegnać się z moim długoletnim przyjacielem cocker spanielem, prawie 18letnim. Walczyliśmy o jego zdrowie pół roku ale niestety nerki i wątroba zupełnie przestały działać i musieliśmy podjąć tę ostateczną decyzję. Byłam z nim bardzo związana, mam sklep internetowy także pracuję w domu, nie mogłam sobie dać rady po jego odejściu, także wspólnie z mężem podjęliśmy decyzję o zakupieniu nowego psa. Ponieważ mąż zna się bardziej na psach ode mnie to on zdecydował o rasie także w efekcie zaczeliśmy poszukiwania hodowli owczarka belgijskiego, ja zdecydowałam natomiast, że chciałabym tervuerena, wydawały mi się one sympatycznejsze od malinois. Na wybór tej rasy miało wpływ rownież to, że mieszkamy w domu i chcieliśmy aby był to rownież piesek, który zmusi potencjalnego złodzieja do przemyślenia czy napewno to właśnie my mamy paść jego łupem ;)  Teraz mam pytania do Was, doświadczonych psiarzy - jestem bardzo początkująca jeśli chodzi o wychowanie większego psa. Nasza suczka Merida ma niecałe 3 miesiące i jest z nami już 4 tygodnie. Obawiałam się nauki załatwiania potrzeb, chociaż przy moim kochanym piesku byłam przyzwyczajona do sprzątania gdyż z racji wieku oraz chorych nerek zdarzało mu się bardzo często popuścic. Jakie było moje zdziwienie, kiedy nasza mała księżniczka od pierwszego dnia była przyzwyczajona siusiać na pieluchę a od drugiego już zaczęła załatwiać swoje potrzeby na dworze ( za każdym razem dawałam jej biszkopt lub suszoną kaczkę). Jeśli chodzi o zachowanie to wszystko rozumie, wystarczy że podniosę głos a przestaje - gryźć but, wypluje znalezioną kość, zeskoczy mi z pleców :D Nie wiem czym mam ją zacząc karmić, teraz dostaje suchą karmę ontario, a do tego daję jej kiełbasę brit aby jej bardziej smakowało. Ruchu ma dośc sporo, minimalnie 3 razy dziennie chodzi na dłuższe spacery, a w przeciągu dnia wypuszczam ją na zewnątrz ile razy potrzebuje, ale potrafi wytrzymać sama nawet 8 godzin, przy czym nie piszczy i nie załatwia potrzeb w domu. Ponieważ nigdy nie miałam suczki nie wiem czego się spodziewać kiedy przyjdzie okres dojrzewania, czytałam, że musi chodzić wyłącznie na smyczy ponieważ zacznie nam uciekać. Póki co umie aportować i siadać, pójdzie rownież na szkolenie ale dopiero jak podrośnie, jakich komend jeszcze możemy się zacząć uczyć ?

 

Dziękuję i pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Tervuereny są bardzo wrażliwymi i emocjonalnymi psami - nie trzeba podnosić na szczeniaka głosu, wystarczy nauczyć znaczenia słowa "nie". Przy pierwszej cieczce, a także przy kolejnych, nie można zostawiać suki samej w ogrodzie - na pewno jakiś pies znalazłby do niej drogę. Pilnować i prowadzić na smyczy trzeba od pierwszego do ostatniego dnia cieczki - czyli najczęściej przez 21 dni. Pierwsza cieczka może pojawić się równie dobrze w szóstym jak i w 17 miesiącu życia. Porozum się z hodowcą, zapytaj, jak to było u jej matki. Nie jest za wcześnie na dobre psie przedszkole. Koniecznie naucz znaczenia słów "dobrze" i "nie", abyś mogla słowem "dobrze" zapowiadać nieregularnie dawany przysmak, a słowem "nie" powstrzymać od zachowania, którego nie akceptujesz - ale natychmiast trzeba pokazać psu, co może zrobić właśnie wtedy, aby usłyszeć "dobrze".  Pielęgnuj i podtrzymuj chęć aportowania, bo to bardzo ułatwia każde późniejsze szkolenie.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Owczarek belgijski to bardzo inteligentny pies. Możesz go bardzo wielu rzeczy nauczyć, ale bez używania siły, spokojnie mówiąc. Trzeba być jednak konsekwentnym, co nie znaczy surowym i oschłym. Bardzo ważne jest, by nie popełnić błędu, bo są bardzo pamiętliwe. I najważniejsze - socjalizuj go od maleńkości, bo później bardzo ciężko to nadrobić.

To pies, który potrzebuje bliskości człowieka. Raczej nie nadaje się, by samotnie kontrolował posesję. Musi mieć jakieś zajęcia, by zmęczyć jego umysł i ciało. Wtedy jest szczęśliwym. Właściciel również, bo belg niezaspokojony, potrafi przypomnieć o sobie.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 serdecznie dziękuję za odpowiedzi, staram się aby miała dużo ruchu i zajęć, oczywiście nie chcę aby samotnie kontrolowała posesję, mam nadzieję, że będzie jednak wolała być w domu. Czy macie jakieś porady jak nauczyć ją kontaktu z dziećmi? Z innymi psami głównie się bawi, czasem szczeka jednak ma dziwny stosunek do dzieci - wydaje mi się, że to przez to, że czuje nad nimi dominację. Staram się brać ją do znajomych z dziećmi ale kiedy tylko je widzi to już nic innego jej nie interesuje i dosłownie wskakuje im na głowę, szczeka. Staram się wytłumaczyć dzieciom, że muszą mieć cały czas zabawkę w ręku ale wiadomo jak to dzieci, nie zawsze rozumieją. Nie wiem jak mam ją do nich przyzwyczaić gdy u nas w domu żadnego nie ma.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Najpierw szczeniak musi umieć reagować bodaj na polecenie "siad",  gdy dookoła chodzą/biegają/krzyczą dzieci. Proponuję wyprawy do parku i trening posłuszeństwa - bez korekt, bez gniewu, z poleceniami wydawanymi szeptem - obok placyku zabaw dla dzieci.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Możecie zacząć szkolenie Waszej suczki jak najszybciej, nie powinniście z tym czekać, ponieważ jeśli zapiszecie Meridę na szkolenie, w którym nie będzie metod awersyjnych, to nie macie się co obawiać, że wpłynie ono negatywnie na zachowanie psiaka. 

Duży nacisk połóżcie na socjalizację, im więcej miejsc zobaczy, im więcej pozna, im więcej zdobędzie pozytywnych doświadczeń tym łatwiej będzie jej w życiu się wiodło  :) 

Szczerze polecam bardzo dobra książkę o wychowaniu szczeniaka i współpracy z nim :

,, Szczeniakowo" Grzegorz Firlitz.

W razie pytań, piszcie lub dzwońcie  ;)

Pozdrawiam 

Aleksandra Bielecka 

Trener Psów, Groomer 

Link to comment
Share on other sites

dziękuję za odpowiedzi. 

 

Pani Aleksandro,

chciałam zeby Merida poszła na szkolenie dopiero w wieku około 5 miesięcy, chciałam żeby miała tych parę miesięcy takiego " dzieciństwa" czy moje rozumowanie jest błędne? Póki co ładnie wykonuje proste polecenia - siad, daj łapkę, puść,aport, podczas chodzenia bez smyczy słucha poleceń, na smyczy też chodzi bez problemu (poza tym, że musi mieć jej część w pyszczku), dla dzieci już jest też bardziej wyrozumiała. Bierzemy ją wszędzie ze sobą, ma już sporo psich kolegów. Czy powinna wykonywać jeszcze jakieś polecenia? 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...