Jump to content
Dogomania

Pies reaktywny - prośba o pomoc


Maddlen

Recommended Posts

Cześć, zacznę może od początku. Dwa miesiące temu przygarnelam psa, ok roczny kundel. Pies fajny, grzeczny, w domu odnalazł się cudownie. Problem pojawił się na spacerach....Pies zaczął się "nakrecac" i podgrzać mi rękę.Zachowywał się coraz gorzej więc zaczekam zabierać na spacer szarpak. To chwilowo rozwiazalo problem, ale behawiorysta określił mojego pieska jako reaktywnego i kazał szarpak "odstawić". I zaczęły się problemy. Pies na spacerze szaleje, porwał mi kurtkę, rękę mam całą w suniakach.....zupełnie nie umiem go wyciszyć.Żadne przytulanki, głaskanie, ignorowanie - nie pomaga nic. A w domu anioł..... Proszę o poradę jak wyciszyć psa na spacerach bo stają się one naprawdę trudne :-( Będę wdzięczna za każdą poradę :-) 

Link to comment
Share on other sites

Miałam ten sam problem, dwie kurtki podarte na mnie i kilka szalików jeszcze.

Szarpaki odstawiłam zupełnie, wprowadziłam nagradzanie szarpaniem po dobrych kilku miesiącach od "ogarnięcia się" psa. Ogólnie rzecz ujmując dużo ćwiczeń statycznych w skupieniu na przewodniku, ćwiczenia z chodzenia na kontakcie, ćwiczenia typu siad-pięć kroków-waruj-dziesięć kroków-siad etc. Ćwiczenia z samokontroli, potem wprowadzenie nagrody odłożonej. Dużo ćwiczeń na kontrolowanych rozproszeniach w psiej szkole. Nauka bycia spokojnym i opanowanym kiedy pies "odpala". 

A tak najbardziej podstawowo: bezwzględny siad lub waruj. Ćwiczysz tą komendę na blachę, do znudzenia(twojego, nie psa!) i z całkowitą skutecznością. Tak, żeby było 100% wykonalności. Żeby psa trzęsło z ekscytacji, a żeby wykonał. I to jest twoja deska ratunku na trudne sytuacje.

Link to comment
Share on other sites

Bardzo dziękuję, już dziś zacznę szkolenia i próby pohamowania jego emocji. A powiedzcie mi bo przyznam jestem zielona w tym temacie czy takie zachowanie może się jeszcze bardziej rozwijać i przenieść się na przykład na jego zachowanie w domu?  Z góry dziękuję za wyrozumiałość :-) 

Link to comment
Share on other sites

Jeśli w domu pojawią się czynniki pobudzające to myślę, że może się zacząć podgryzanie również w domu. Postaraj się, żeby dom był od spania i żarcia, żeby pies kojarzył go z wyciszeniem oraz odpoczynkiem. To bardzo pomaga w życiu codziennym, a jeszcze bardziej przy odwiedzinach gości, nietypowych sytuacjach. 

Myślałaś nad psią szkołą albo masz jakąś na oku? Naprawdę polecam znaleźć dobrego szkoleniowca, bo to bardzo przyspiesza postępy. Warto poszukać wśród osób związanych z psimi sportami, bo wiele psów-sportowców jest z tych reaktywnych. Wydaje mi się, że szczególnie ludzie związani z IPO będą mieć duże doświadczenie z pracą na silnych emocjach oraz panowaniem nad nimi.

Napisz jak Ci idzie, trzymam kciuki! Ja swoim psem byłam lekko przerażona, bo jej nieopanowanie emocji wzięłam w pierwszej chwili za agresję(wzięłam dorosłą sukę ze schroniska). Dzisiaj mam bardzo stabilnego psa, z którego jestem naprawdę dumna i którego jest pewna.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@Harley dziękuję jest jakby lepiej :-) Komenda siad wytrenowana do granic możliwości. Dodatkowo sam rytuał wyjścia na spacer został poprawiony, pies musi być spokojny i dopiero wtedy zakładamy mu obroże itd. Zaczęłam jeszcze blokować go kolanem kiedy już nic nie pomagało i powiem Ci że od dwóch dni nawet raz nie musiałam sięgać po szarpak. Mam nadzieję że będzie już tylko lepiej :-) Bardzo Ci dziękuję za przydatne rady. :-D A co do szkolenia, byłoby super ale chwilowo ogranicza nas kasa :-( 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...