Jump to content
Dogomania

Problematyczny duży szczeniak


magda276

Recommended Posts

A więc tak - od 2 miesięcy posiadam szczeniaka, w tej chwili piesek ma 16 tygodni. Jest to dość spore psisko, waży już 15kg i sięga przed kolano. Problem pojawił się niedawno na spacerze, zauważyłam bardzo niepokojące zachowanie, które tylko się pogarsza. Podczas spaceru pies ma tendencję do zjadania czegokolwiek co wpadnie mu w pysk, oczywiście staram się to zawsze wydobyć z mordki - i tutaj pojawia się problem - pies atakuje mnie(i nie jest to delikatne szczeknięcie, czy lekkie złapanie ząbkami), warczy, jeży się, gryzie, niesamowicie silnie jak na szczeniaka(nie dość, że ma cholernie jeszcze ostre ząbki to jest bardzo bardzo silny), moją mamę pogryzł raz aż do kości. Dodam, że kiedy zaciśnie szczęki nie łatwo jest się z nich wydostać bo wpada w jakąś furię. Pies staje się w tym momencie jakiś inny niż jest w domu.

Nie mam problemu z głaskaniem go kiedy je, a nawet z tzw "wsadzaniem ręki do miski", z komendą "nie wolno", zejdź itd, jednak piesek chyba ma tendencję do dominacji, zdarza się, że gryzie i skacze po mnie, kiedy jesteśmy na spacerze, smycz jest notorycznie gryziona, chociaż próbujemy go tego oduczyć, nie wygląda to tak, że niesie ją w pyszczku ale rzuca się na nią i próbuje wyszarpać mi z rąk. Gryzie wszystkich domowników(inaczej niż na spacerze, nie atakuje w taki sposób), ale wydaje mi się, że to próba skłonienia do zabawy. staram się do niego wtedy podchodzić spokojnie, powoli się uczy, co oznacza nie wolno.

Może zrobiliśmy nieświadomie jakiś błąd kiedy był mniejszy - jest to nasz pierwszy (przygarnięty) piesek. Zaznaczam, że pies był wzięty od matki dość wcześnie - w 8 tygodniu życia.

 Może jest troszkę nadaktywny, ale to w końcu nadal szalony szczeniak. Poświęcam mu dużo czasu na zabawy, naukę komend itd.

Co zrobić gdy sytuacja się powtórzy? Można psa jakoś oduczyć takiego zachowania? 

 

Link to comment
Share on other sites

Między Tobą a szczeniakiem są nieprawidłowe relacje - to nie dominacja, tylko traktowanie Ciebie nie jak opiekuna, ale jak drugiego szczeniaka. Zamiast wydobywać z psiego pyska znalezione resztki jedzenia, naucz niepodejmowania takich znalezisk - naucz też jak najszybciej bezdyskusyjnego oddawania wszystkiego, cokolwiek pies porwie. Poszukaj dobrego psiego przedszkola, dobrego trenera - mogę wskazać kogoś w Krakowie, w Katowicach, we Wrocławiu lub w Gdańsku - gdzie mieszkasz?

Do nauczenia co znaczy słowo "nie" powinien wystarczyć jeden dzień - i konsekwentne używanie tego słowa gdy trzeba -  zawsze ze wskazaniem innej czynności dopuszczalnej w sytuacji, kiedy najpierw trzeba powiedzieć "nie"..

Link to comment
Share on other sites

Warto spróbować nauczyć psa komendy: "nie rusz" albo "oddaj" (jak wolisz :)) Możesz nosić ze sobą coś dobrego i nauczyć go, że jak odda smakowite znalezisko, to dostanie w zamian coś ekstra. Po jakimś czasie mogłabyś zacząć odstawiać smakołyki, bo komenda byłaby wykonywana automatycznie. Oczywiście trzeba to zacząć ćwiczyć w domu, w kontrolowanych warunkach, gdzie łatwo będzie Ci kontrolować zachowanie psiaka :)

 

Link to comment
Share on other sites

W Katowicach jest szkółka Marka Fryca. Porozum się, powiedz o swoich problemach; zdecydujesz, czy szkolenie tam będzie dobre dla Ciebie i Twojego psa.

Pies na spacerze powinien brać do pyska tylko zabawki/gryzaki/aporty, które zabierasz z domu lub coś, co Ty wskażesz - . pochłonięty zabawa z Tobą, straci nieco zainteresowanie innymi znaleziskami.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...