Jump to content
Dogomania

emileczka

Recommended Posts

Witam .

Mam problem, w mojej rodzinie jest od 10 lat suczka westa  kochana psina posłuszna grzeczna . Do puki nie zobaczy potencjalnej zdobyczy i tu zaczynają sie schody większość członków mojej bliskiej rodziny ma koty a że jesteśmy bardzo zżyci staramy spotykać sie jak najczęściej ale moje wizyty u nich są bardzo ograniczone w małego pieska wstępuje szogun jest nawet w stanie wskoczyć na stół obiadowy w pościgu za kotem nikogo się nie boi a nawet udaje że nas nie ma liczy się tylko cel (kot) co prawda nikt nie wie co by było gdyby już "dopadła" kota  ale jakoś wolę nie ryzykować . Po ostatniej świątecznej wizycie u siostry gdy cały obiad wylądował na szwagrze mam wielki dylemat co z nią zrobić żeby dała spokój :(

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Witam,

Mam West Terriera- suczkę, która skończyła już 13 lat i bardzo bałam się jak zareaguje na nowego członka rodziny (śliczną trzyletnią kotkę). West od zawsze ganiał koty na dworze i bronił swojego terytorium. Kotka przez przypadek do nas trafiła i przez kilka pierwszych dni bałam się o życie obydwojga. Zwierzaki cały czas obserwowały się w skupieniu. Kot przez długi czas omijał psa szerokim łukiem.

Na początek najlepiej zorganizować przestrzeń tak, aby zwierzęta nie wchodziły sobie w drogę. West jest okropnym żarłokiem, dlatego trzeba było chować miskę kota. Bardzo dobrze sprawdziło się postawienie kociej miski na parapecie, żeby kotka miała swobodę podczas jedzenia. Należy również unikać sytuacji, w których pies i kot mogłyby poczuć się zazdrosne. Np. Kiedy podniosłam kota na ręce, pies podskakiwał ze złością, żeby schwycić kawałek kota. Dlatego w pierwszych dniach najlepiej trzymać psa na smyczy, aby w razie konieczności powstrzymać jego pogoń za kotem. Można poprosić kogoś o pomoc podczas karmienia, żeby jeden nie poczuł się pokrzywdzony, że drugi dostał posiłek w pierwszej kolejności. Dobrze jest nagradzać kota i psa za pozytywne zachowania, ale należy pamiętać, żeby sprawiedliwie rozdzielić przysmaki. Najlepiej w tym samym czasie, albo żeby jedna osoba nagrodziła psa, a druga kota.

Ku mojemu zaskoczeniu kot i pies po kilku tygodniach zaczęły chodzić obok siebie razem, wąchać się, kotka przestała uciekać. West nadal poluje na koty, ale tylko te na podwórku. Pies traktuje kotkę zupełnie inaczej niż dzikie koty. To doświadczenie zakończyło się sukcesem, ponieważ obydwoje siedzą razem obok siebie, akceptują się bez żadnych objawów agresji, a co dla mnie najważniejsze można zostawić je same i zachowują się grzecznie.

Jest możliwe oswojenie Westa z kotem. Przede wszystkim trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Witam, 

Posiadam 2 letnią suczkę Westa i przugarnełam 2 miesięczną kotkę. Martwi mnie zachowanie suczki a mianowicie bardzo intensywnie liże kotkę, podgryza ją. Niby kota to nie boli, bo nie protestuje, ale boję się, że suczka zrobi jej krzywdę. 

Jakieś rady? 

Pozdrawiam. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...