Jump to content
Dogomania

Dziwne zachowanie suczki


Kam.ila

Recommended Posts

Witam!

Piszę ponieważ potrzebuję porady.

Dokładnie 8.10.2016 roku ja i mój chłopak przygarnęliśmy ze schroniska ok. 7 miesięczną suczkę, którą nazwaliśmy Setka. Psina trafia do schroniska wraz z mamą i dwiema siostrami ( z którymi była bardzo zżyta) z wrocławskich działek. Psina bardzo wycofana, strachliwa, bojąca się człowieka i nie ufająca nikomu, ostrożna i niechętna do kontaktów z innymi psami. Raz przestraszyła się spadającego z drzewa liścia.

Już po dwóch tygodniach chodząc z nami na spacery coraz częściej ogon miała podniesiony i wesoło merdający, niż podkulony. Obecnie gdy jest w domu zachowuje się całkiem normalnie, prawie nie boi się gdy coś spadnie, czy ktoś za oknem hałasuje. Biega po domu (chociaż niepewnie - bardzo się ślizga na podłodze co mnie dziwi, bo nasze poprzednie psiaki szalały na panelach i kafelkach bez problemu), wygłupia się i bawi zabawkami, zaczepia. 

Ponieważ nigdy nie mieliśmy psiaka ze schroniska, pewne rzeczy są nam zapewne obce. Zmagamy się ze strachem Setki, z jej niechęcią do naszych przyjaciół i członków rodziny, na których reaguje ucieczką lub warczeniem (szczególnie na mężczyzn). Poprzednie psiaki były ukochane przez nasze otoczenie. Bardzo chcielibyśmy pomóc Setce otworzyć się, pokazać że już jej nie spotka krzywda, przełamać lęki - nie wiemy jednak jak to zrobić?

Inną sprawą jest też ostatnio obserwowane dziwne zachowanie Setki. Mieszkamy na piętrze, mamy balkon, pod którego drzwiami Setka siada tyłem do drzwi tak by widzieć cały pokój. Siada tak i piszczy, czasem stoi i zachowuje się tak jakby przed nią, na podłodze było coś co nie pozwala jej przejść. Robi krok do przodu i się cofa. Martwi nas to zachowanie, nie wiemy co jej jest i jak jej pomóc.

Jak wspomniałam, jest to nasz pierwszy psiak ze schroniska. Nie wiemy co przeszła, choć podejrzewamy że była bita. Została wysterylizowana, oraz dostała komplet szczepień. 

 

Może ktoś z Was ma więcej doświadczenia i podzieliłby się nim?

Dziękuję z góry i pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Może w szybie widzi swoje odbicie i to jest przyczyną siadania tyłem. Ucieczka od tego strasznego psiaka po drugiej stronie drzwi balkonu.

Cóż, moje psy też ślizgają się po płytkach, mam wyłożone chodniki na drodze, którą chodzą. Np. na klatce schodowej w bloku jak bywały tam czasem, to chodzą przy ścianie, bo czują się pewniej.

Przede wszystkim trzeba dużo cierpliwości i spokoju, i oswająć pomaluku że wszystkimi strachami.

Link to comment
Share on other sites

Dziś rano sytuacja się powtórzyła, tylko tym razem Setka nie chciała zejść z łóżka na śniadanie. Dywanów w domu nie mamy, bo zostały pogryzione, ale rozłożyłam dywanik z łazienki i koc i przeszła normalnie, więc może faktycznie to chodziło o ślizganie się na podłodze :), poobserwuję ją jeszcze.

Godzinę temu, IlonaS napisał:

Przede wszystkim trzeba dużo cierpliwości i spokoju, i oswająć pomaluku że wszystkimi strachami.

Cierpliwości nam nie brakuje, ale nie bardzo wiemy jak ją oswoić z członkami rodziny i przyjaciółmi którzy są częstymi gośćmi w naszym domu, a na których zdarza się Setce warczeć. Dostawała przysmaki od każdego, są do niej otwarci, nie naciskają jednak ona nadal ucieka od każdego. Nie naciskamy na nią, dajemy jej swobodę zwiedzania itp.

 

Link to comment
Share on other sites

Gdy ma przyjść ktoś z rodziny czy przyjaciół - wyjdź po nich z suczką przed dom, niech do mieszkania wejdą przed Wami. Dopiero gdy już usiądą w pokoju, wejdź tam z suczką. Możesz trzymać ją na smyczy, przeprowadzisz za smakolem przez pokój, posadzisz na chwilę, dasz smakol i wyprowadzisz z pokoju. Stopniowo przyzwyczajaj w ten sposób do tego, że w domu ma prawo być także ktoś oprócz Was. Gość zastany w domu może być dla niej w mniejszym stopniu intruzem niż ktoś, kto wchodzi gdy ona jest już w mieszkaniu.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...