Jump to content
Dogomania

Badania naukowe


Ayame Nishijima

Recommended Posts

Cześć,

 

Piszę do Was, ponieważ zakład behawiorystyki na uniwersytecie na którym pracuję potrzebuje próbek do badań. 

Próbką jest nagranie (jakośc z telefonu komórkowego jest wystarczająca), szczekającego lub w inny sposób wokalizującego psa. Chodzi o to, żeby było widać i słychać psiaka, oraz opis okoliczności w jakich wykonano nagranie. 

Mówiąc bardzo ogólnie, nagrania będą służyć ocenie wzorów wokalizacji. Po analizie ogromnej ilości takich próbek, komputer będzie szukał wzorów w szczekaniu. Być może będzie w ten sposób można wyłuskać coś co stanowi o znaczeniu szczekania. Jeszcze prościej: Być może za jakiś czas odtworzymy szczekanaie jakiegos psa, a komputer odpowie dlaczego ten pies szczeka. (Czy na obcych, czy chce jeść, czy cokolwiek innego). 

Nie oferuję niczego w zamian, (poza zwykłym "dziękuję"), nie wiem kiedy pojawią się wyniki tych badań. I nie mam pojęcia jakie one będą. Zwyczajnie uważam, że temat jest ciekawy, w żaden sposób nie krzywdzi uczestnika (psa) a może coś dać przyszłym pokoleniom psów. 

Chętnych do pomocy proszę o przesłanie nagrania i opisu na mojego maila: ayame.ni(tu wstaw dalszą część mojego nicka)@gmail.com

 

Dziękuję!

Link to comment
Share on other sites

:) Fajne.

Ja wiem,na co szczeka mój pies - inaczej na zwierzaka za ogrodzeniem (dzikiego -  np.zająca ,czy dzika),inaczej za psa za siatką,inaczej na człowieka przy bramie,

inaczej na ...kuriera z worem żarcia,inaczej,kiedy zwołuje psy ze wsi - wtedy jest w tym niekiedy element śpiewnego wycia.

Ponieważ chłopak nie jest milczkiem,chętnie Ci wyślę kilka takich nagrań,zebranie ich nieco potrwa,bo wszystkie wyżej wymienione nie zdarzaja sie codziennie.Pozdrawiam,M.

Link to comment
Share on other sites

:) Fajne.

Ja wiem,na co szczeka mój pies - inaczej na zwierzaka za ogrodzeniem (dzikiego -  np.zająca ,czy dzika),inaczej za psa za siatką,inaczej na człowieka przy bramie,

inaczej na ...kuriera z worem żarcia,inaczej,kiedy zwołuje psy ze wsi - wtedy jest w tym niekiedy element śpiewnego wycia.

Ponieważ chłopak nie jest milczkiem,chętnie Ci wyślę kilka takich nagrań,zebranie ich nieco potrwa,bo wszystkie wyżej wymienione nie zdarzaja sie codziennie.Pozdrawiam,M.

Link to comment
Share on other sites

Zarka, jak bardzo masz rację! :)

Bou, dzięki za dobre chęci, cierpliwie czekam na nagrania. 

Nowe badania wskazują na to, że psy rozpoznają słowa podobnie jak ludzie: uaktywniają się u nich te same rejony mózgu. Ale jak wiele informacji same przekazują w formie dźwięku?

I czy psy szczekają z akcentem? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...