Jump to content
Dogomania

wybór hodowli


arnika

Recommended Posts

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

obie hodowle maja swoje strony w internecie a do tego odpisują na maile, wiec nie bedzie zadnego problemu w kontakcie przez net. poprostu napisz, moze potem zadzwon, zorientuj sie ktory hodowca budzi twoje zaiufanie i sympatię etc. zobacz sobie zdjecia ich psów w necie. odwiedz obie hodowle...

nie rób nic na szybko (moze nie tak jak ja :P ) ale poczekaj troche i zorientuj sie. i czytaj o rasie wszystko co ci wpadnie w rece :wink:

Link to comment
Share on other sites

nie planuję nic na szybko, bo szczeniaki w obu hodowlach są planowane na wioskę, o rasie czytam już od dłuższego czasu, strony wiekszości hodowli już odwiedziłam, kontakt nawiązałam zarówno z Jedi jak i z Galicją. Z panią Kasią miło koresponduję, jestem z nią umówiona na spotkanie w przyszłym tygodniu, budzi moje zaufanie. mamą będzie isia, tatą - jeszcze nie została podjęta ostateczna decyzja. Do Jedi też piszę, dostaję krótkie, lakoniczne lecz konkretne odpowiedzi. Rodzicami będą: tata - Int. Ch. GREAT GATSBY Timar (syn Sola) mama-Int. Ch. TOP MTOTO Alet. Jedi oferuje pieski taniej, aczkolwiek tak jak wcześniej wspomniałam, z panią Kasią mam lepszy kontakt, zainteresowała się tym kto chce wziąć pieska, jest miła i życzliwa, no i mieszkamy w tym samym mieście. Wiem jednak, że to nie wszystko, zależy mi na piesku, którego będę mogła też wystawiać, dlatego proszę was o radę. Cena niestety też dla mnie odgrywa rolę, choć nie jest najważniejsza.

Link to comment
Share on other sites

chciałam jeszcze zapytac co sprawiło ze zainteresowałas sie tymi akurat hodowlami? ciekawi mnie jak inni podejmuja decyzje o wyborze hodowli.

to było droga eliminacji, dlatego ze oni beda mieli najszybciej mioty, ktos ci polecił akurat te czy jakies inne wzgledy maiły wpływ ze zastanawiasz sie pomiedzy jedi i galicja?

w obu hodowlach suczki ktore maja byc pokryte to bardzo piekne i utytułowane zwierzeta. jesli chcesz wystawiac to kup szczenie naprzykład w którejs z tych hodowli.

Link to comment
Share on other sites

Tak szczerze - to nikt na forum nie napisze Tobie, dlaczego poleca ta hodowle, a nie inna - bo wiekszosc z nas zna sie osobiscie, chocby z wystaw - i nie chce sobie "nagrzebac"...

To sa dobre hodowle, a nawet bardzo dobre - ale poza nimi jest jeszcze kilka zblizonych poziomem, ktore rowniez spodziewaja szczeniat - i to wszystko :D

Link to comment
Share on other sites

Odwiedziłam wszystkie strony hodowli, które udało mi się znaleźć (między innymi dzięki dogomanii - dzięki:)). Napisałam do kilku, przede wszystkim do tych u których była jakakolwiek informacja o planowanych miotach (nawet w dość odległej przyszłości, jak akurat w przypadku jedi i galicjii). Ważna też była dla mnie lokalizacja hodowli (galicja kraków i ja też kraków), ponieważ wiem jak ważny jest stały kontakt z hodowcą, poza tym chciałabym mieć możliwość kontaktu ze szczeniętami zanim się zdecyduję. W warszawie mam rodzinę, w krakowie mieszkam, napisałam też do dziedzictwa tudora i do kilku hodowli na dolnym i górnym śląsku. jak na razie otrzymałam odpowiedzi tylko od jedi i galicji dlatego pytam o te właśnie hodowle.

P.S. dzięki za powitanie i miłe słowa:)

Link to comment
Share on other sites

Tak szczerze - to nikt na forum nie napisze Tobie, dlaczego poleca ta hodowle, a nie inna - bo wiekszosc z nas zna sie osobiscie, chocby z wystaw - i nie chce sobie "nagrzebac"...

Kurcze, czy to jest takie dziwne, że jak ktoś nie siedzi w temacie to pyta? Chyba po to jest forum. Z jednej strony rozumiem, że ktoś nie chce sobie z kimś relacji psuć, ale z drugiej strony gdzie ktoś taki jak ja ma zasięgnąć porady w tej sprawie? Jestem "nówka sztuka" na dogomanii, więc nie sądzę, żeby wysyłanie do was maili czy prywatnych wiadomości było na miejscu. A może z drugiej strony popełniam forumowe faux pas zadając takie pytanie publicznie? Co o tym sądzicie?

arnika

Link to comment
Share on other sites

Arnika, wybór hodowli to chyba najistotniejsza sprawa. No, może druga pod względem ważności, bo imho najważniejszy jest jednak mimo wszystko wybór konkretnego szczenięcia.

Nie znam się na bulach, ale to jest chyba kwestia natury bardziej ogólnej, niż konkretnej rasy.

Nie wydaje mi się aby ktoś zdecydował się publicznie opowiedzieć za tą czy inną hodowlą, choćby ze względu na to co napisała Tufi.

Wg mnie oprócz ogólnej opinii jaką posiada hodowla istotne jest czy dobrze dogadujesz się z samym hodowcą/hodowczynią. W końcu sam akt kupna (fuj, nie lubię tego określenia) szczenięcia dopiero rozpoczyna pewien proces, a nie go kończy. Nabywając szczenię z określonej hodowli siłą rzeczy wchodzisz w krąg pewnych osób, z którymi będziesz chcąc niechcąc utrzymywać pewne kontakty.

Nie sposób oddzielić hodowcy od hodowli. Ja na twoim miejscu oprócz samej opinii na temat hodowli kierowałbym się przede wszystkim tym:

- jaka więź łączy hodowcę z psami,

- co dzieje się z psami starymi z danej hodowli,

- w jakim stopniu hodowcy zależy na doskonaleniu rasy

- no i czy "leży" ci osoba samego hodowcy

To jest wg mnie najważniejsze. Inni mogą mieć odmienną opinię...

Link to comment
Share on other sites

Ja do wyznacznikow podanych przez Dingo dodam jeszcze podejcie do szczeniat - czy sa przytulane, czy maja kontakt z czlowiekiem i innymi psami z hodowli, czym sa karmione, w jaki sposob hodowca sie o nich wypowiada - czy to tylko "towar", czy mowi o nich z czuloscia i traktuje jak dzieci... No i jeszcze czy suka-matka ma szanse na wychowywanie szczeniat, czy tez jest od nich odseparowana po zrobieniu swojego :evilbat:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

a ja odpowiem osobiscie- Galicja.

mowie tak poniewaz moja sunia to siostra Isii (z 1szego miotu Galicjii po s.p Wenie) i jest fantastyczna.

nie chce glupio gadac o genach, ale to prawda- one maja je swietne i psy sa fantastyczne. Klusia (moja mala) ma teraz 4,5 roku i moge na niej polegac lepiej niz na nikim innym- jest wierna, madra, opiekuncza i nie odwala jej (jak to sie niektorym bulkom zdarza).

wiec Galicja :>

Link to comment
Share on other sites

dzien dobry :) hmm, wystawialysmy ja 2 razy, z czego raz trafila na ring poniewaz druga wystawa byla tak zenujaca ze wyszlysmy.

myslalam o tym, skontaktuje sie z hodowca (Kasia Turecka) zeby skonsultowac jej stan ogolny :)

:x-mas:A czy ty na pewno jesteś osobą na tyle kompetentną żeby komuś doradzać hodowlę i podważać na forum osiągnięcia i dorobek hodowlany Jedi?!!

Link to comment
Share on other sites

kurcze, zaczynając ten temat nie sądziłam, że będzie aż tak "śliski". chyba w ogóle źle zaczęłam, ponieważ powinnam zapytać ogólnie o hodowle, a nie o te konkretne 2 przypadki. wiem już, że ciężko jest się wam wypowiadać publicznie i nieanonimowo na temat hodowców, gdyż bulloholicy to dość hermetyczne środowisko, gdzie prawie każdy każdego zna. nie chcę zmieniać waszych dobrych relacji między sobą, z drugiej strony jakby na to nie patrzeć, jesteście najbardziej kompetentnymi osobami w temacie :wink: dzięki za dobre rady i oczywiście jestem łasa na więcej :turn-l:

jak już chyba wspomniałam zależy mi na suczce, którą mogłabym z powodzeniem wystawiać, dlatego nie podejmuję decyzji "na wariata", tylko staram się wybadać teren :lol:

moja wiedza o bullkach systematycznie rośnie, również, a raczej przede wszystkim dzięki ludziom poznanym na forum, dzięki ich radom i przesyłanym materiałom (dzięki,dzięki, wiadomo dla kogo :P ). nie czuję się jednak jeszcze na tyle mocna w temacie, żeby samodzielnie podjąć decyzję o wyborze hodowli.

Link to comment
Share on other sites

czy ja gdzieś napisałam, że oczekuję gwarancji? daleko posunięta nadinterpretacja. pies to chyba nie mikrofalówka, na którą dostajesz kartę gwarancyjną i podbijasz przy każdym uszkodzeniu. chyba to dobrze, że się radzę ludzi, którzy mają większą wiedzę na temat hodowli niż ja, że zbieram publikacje itp. no, ale oczywiście nie wszyscy muszą podzielać moje zdanie.

Link to comment
Share on other sites

czy ja gdzieś napisałam, że oczekuję gwarancji?

napisałaś, że chcesz suke, którą bedziesz z powodzeniem wystawiać. Z powodzeniem czyli że będzie ładną suką hodowlaną czy piękną championką ? Bo różnica jednak jest.

I czy ja skolei napisałam, że źle robisz, że się radzisz i dowiadujesz od innych :wink:

Tak niedawno rozmawiałam z koleżanką :wink: że z poziomem wiedzy juz ciut większym od laika -amatora oraz obserwując co się rodzi z konkretnych skojarzeń dość trudno ferować wyroki co do kariery wystawowej szczeniąt. Ale to tylko moje zdanie, z którym oczywiście nie musisz się zgodzić.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...