Jump to content
Dogomania

Pies żre koci żwirek - bentonit.


aleshua

Recommended Posts

Mam na tymczasie koty, sztuk 4 a więc i kuwet jest dużo, bo 3 duże. Stoją w przedpokoju na podłodze bo to jedyne możliwe miejsce. Mam dwa psy, najpierw wyżerał jeden - pół biedy, dało się to jakoś ogarnąć (ruszała tylko kupy i tylko nie zakopane) ale teraz zaczęła wyżerać druga suka. Odchodzę już od zmysłów i mam ochotę je rozszarpać... jedna wyżera i robi syf w samej kuwecie bo rozdrabnia mi te kupska, druga wyciąga kupy i siki i zżera na podłodze, dywaniku, raz przyniosła i delektowała się na dywanie w pokoju plus przekopuje sobie kuwety i wywala połowę zawartości kuwety (dosłownie, pół żwirku wykopuje) na ziemię i roznosi wszędzie.

Nie zamontuję drzwiczek do łazienki bo tam co najwyżej pół kuwety wejdzie, do wiatrołapu to samo, kuweta kryta bez sensu bo łeb wsadzi (wsadzi, jestem przekonana bo drzwiczki mają 20x20 cm i mniejszych nie znalazłam), półka czy podwyższenie odpada bo nie mam gdzie tego zamontować (nad kuwetami jest kaloryfer) poza tym psy są duże więc kuwety musiałyby być na około metrze wysokości jak nie lepiej, bo swobodnie potrafią ściągać ze stołu.

Kompletnie nie wiem co robić. Jeden kot zostanie u mnie, ale wtedy jedną kuwetkę wrzucę do wiatrołapu i zamontuję drzwiczki - problem solved. Zanim to się stanie, pozostałe 3 koty muszą znaleźć domy, a do tego jeszcze "chwila". Mam zwierzyniec chwilowo, wiedziałam że jakieś problemy z tego będą, kocie wariactwa, więcej syfu ale przecież nie mogę żyć z dosłownie g*wnem rozsmarowanym kilka razy dziennie po połowie domu ;( Nie wiem co robić, a poziom irytacji i frustracji (a czasem smrodu) sięga zenitu. Latam do tych kuwet po 5 i więcej razy dziennie, doszło do tego że budzę się w środku nocy i sprawdzam czy psy się nie posilają - zaczyna to pod paranoję podchodzić!

Psy są w 100% domowe i nawet bud czy kojca dla nich nie mam na dworze, jako, że teren jest ogrodzony i mamy lato to większość czasu spędzają na dworze - tu w sumie jedyne rozwiązanie, które mi przychodzi do głowy: póki jest ciepło, nie wpuszczać ich do domu. Da się? Nie rzuci im się to na psychikę za bardzo, że nagle z domku i dywanów wylądowały na dworze (tymczasowo oczywiście!)? Mam nadzieję tylko, że do czasu ochłodzenia koty znajdą domy, bo jak nie to nie mam pomysłu co zrobię... chyba sobie pościelę przy tych kuwetach.

No tak... jeszcze problem tego typu, ze używam żwirku bentonitowego. Przez pierwszy miesiąc psy uwagi na kuwety nie zwracały, a potem już się koty przyzwyczaiły do bentonitu i do drewnianego - podejrzewam mniej szkodliwego - robić nie chcą. Raz juz jedna z suk się obżarła żwirku i karmy po czym puściła pięknego pawia złożonego z bentonitu i karmy na środek dywanu - nie przesadzając było tego objętościowo z kilogramową torbę mąki i tylko się cieszę że sobie nie zapchała jelit (tak.. bo jeszcze latam za nimi i kupy sprawdzam, czy robią i jakie).

Czytałam o jakichś uzupełniaczach z bakteriami gnilnymi czy jak to się nazywało, ale opinie są zgodne, ze jest to nieskuteczne i psy po prostu to lubią i jak jedzą, to jeść będą - nawet wiec nie próbuję. Tym bardziej, że finansowo nie mogę sobie pozwolić na nieskuteczne eksperymenty. 

W życiu bym psów nie oddała, ale ta sytuacja czyni ze mnie inną, złą osobę bo moje marzenia zaczynają krążyć wokół domu bez zwierząt.

Ktoś? Coś? Jakieś rady, pomysły? Przekopałam internet i w sumie liczę bardziej na odpowiedź w sprawie pobytu moich psów na dworze dla ich własnego dobra i bezpieczeństwa. Bo chyba naprawdę nic innego do czasu oddania kotów nie da się zrobić :S

Link to comment
Share on other sites

ej, już masz dwa psy?;p

można tak im obrzydzić kuwety, że nawet na metr się nie zbliżą. problem w tym, ze to byłoby skuteczne wtedy, kiedy one jeszcze nie zasmakowały na dobre w kuwecim menu. jeśli jednej pozwalałaś jeść, druga się do niej dołączyła to obawiam się, ze będą wiecznie próbować dorwać się do złego.

a one teraz na podwórku siedzą chętnie? nie idą za Tobą do domu? nie każdy pies będzie nieszczęśliwy na podwórku. są psy, które po przeprowadzce z bloku do domku same wybierają siedzenie na podwórku. musisz sama popatrzeć po swoich, co one wolą, bo może się okazać, ze nie masz się czym martwić. ja wiem, ze mój pies sam na podwórku byłby nieszczęśliwy. on chce być blisko mnie, ale tu nie ma się co dziwić, bo to ONek. i w razie potrzeby wydzieliłabym mu pomieszczenie w domu. ale uważam, ze lepszy podwórkowy pies niż martwy czy chory.

Link to comment
Share on other sites

Beatrx, mam od początku dwa, no prawie... od 4 lat :D 
Tylko nie pisałam o tej pierwszej bo nie miała problemu z kotką i kociętami - zaczęła je nawet karmić i tak karmi chyba już od miesiąca ;-)

Absolutnie nie pozwalałam, fuj! Karciłam, obrzydzałam, bez rezultatu - znaczy był rezultat, robiła to ciszej... 

Podwórko lubią bardzo, ale nas też. Tajdze w sumie jest to obojętne, ona w ogóle jest psem obojętnym - a przynajmniej takie wrażenie sprawia. Kama lubi tak podwórko jak nas, przylepa, łazi za nami wszędzie ale tyle samo radochy ma z godzin spędzonych na podwórku. Czy pcha się do domu... wieczorem już chce włazić, ale kiedy otwieramy drzwi równie chętnie chce wychodzić. Mogłabym w sumie spróbować z tym dworem, tylko co z nocą? Zostawić ją i zobaczyć co będzie? Mam pomieszczenie gospodarcze z wejściem otwartym, taka dziura 50x50, może by im tam zrobić tymczasowo jakieś posłanie? Atrakcyjne to to nie jest, ale zawsze jakieś schronienie i mniej irytacji dla nas i stresu dla psów (i brak ryzyka dla zdrowia). 

W domu raczej nie chcę wydzielać. Tajga sobie poradzi ale Kama ma b.duzy uraz do zamykania (była przetrzymywana w zamknięciu). Raz musiałam ją zamknąć przez dwa dni na kilka godzin w osobnym pokoju, to wygryzła sobie do gołej skóry sierść z prawie całego ogona. Wolę więcej juz nie próbować.

A to obrzydzanie kuwet? Co masz na myśli? Może by spróbować... 

Link to comment
Share on other sites

możesz poobserwować je w nocy, a raczej po ciemku, jak będą się zachowywały. z tego co piszesz nie powinno być źle (chociaż mój też chętnie wychodzi nawet w nocy, a jeszcze chętniej wraca jak zobaczy, że ja się nigdzie nie wybieram;)). no ale noc to co innego niż dzień, więc warto mieć to na uwadze. ja bym im zostawiła posłania w tym pomieszczeniu, w końcu muszą mieć schronienie przed deszczem. i postawiłabym im tam miski z wodą.

a obrzydzać możesz na różne sposoby. ja np. po przyłapaniu psa na czymś takim zrobiłabym mega aferę, dosłownie zachowywałabym się jak wariatka, tłukłabym o podłogę tuż przy psie czym popadnie (znaczy bez przesady, talerzami bym nie rzucała, ale czymś co wydaje jakiś głośny dźwięk np. pustą butelką po wodzie już tak) ochrzaniając go za to, co zrobił. do tego prowadzałabym go na smyczy obok kuwet karcąc za każde zainteresowanie tematem i nagradzając, jak odpuści. są też sposoby typu "rzucasz koło psa puszką wypełnioną metalowymi rzeczami, zeby się wystraszył" czy uruchamiasz jakiś ostry, nieprzyjemny dla psiego ucha dźwięk jak tylko zbliży się do kuwety, tylko to wszystko wymaga porządnego przypilnowania. mogłabyś się pokusić o sypanie ostrego pieprzu tylko nie wiem, czy koty chciałyby się do takiej pieprznej kuwety załatwiać.

Link to comment
Share on other sites

Mój pies też zżerał zawartość kuwety (na szczęście kot preferuje żwir dreniany), więc wiem jaki to ból i gorąco współczuję. Pies i prośby i groźby miał w nosie. Problem zniknął po przejściu na BARF. I to zarówno w domu (kuweta, kosz na śmieci) jak i na spacerze (odchody, śmieci). Co ciekawe, mój pies to Beagle - a ponoć śmierdzące zbieractwo to u nich norma, według wielu właścicieli łaciatych - nie do wyplenienia. 

Jeśli nie chcesz zmieniać całej dotychczasowej diety to może jakiś surowy gnat od czasu do czasu? Po co wydawać kasę na jakieś suplementy z bakteriami? 

Miałam pisać o kuwecie, na którą sama ostatnio się czaję (nie ze względu na psa, a na kota który rozsypuje żwir po całej łazience), taka z małym wejściem od góry. Ale to koszt ponad 100zł, a Ty potrzebujesz kilku kuwet. Rady Kalai - w tym przypadku bezcenne :)

Link to comment
Share on other sites

Kuwety możesz odwrócić w stronę ściany, tak żeby koty się zmieściły, a pies nie wsadził głowy (chyba, że psy małe jak koty),  dodatkowy kuwety zabezpieczyć, żeby psy ich nie przesuwały. Kupić psom żwacze do jedzenia - ponoć działają rewelacyjnie na takie zachcianki. 

Link to comment
Share on other sites

O 4.08.2016 o 15:18, aleshua napisał:

 Mam pomieszczenie gospodarcze z wejściem otwartym, taka dziura 50x50, może by im tam zrobić tymczasowo jakieś posłanie? Atrakcyjne to to nie jest, ale zawsze jakieś schronienie i mniej irytacji dla nas i stresu dla psów (i brak ryzyka dla zdrowia). 
 

Jak nie zadziałają sposoby z kartonem czy zabudowaniem kuwety może po prostu koty( razem z kuwetami) przetransportuj do tego pomieszczenia? Bo rozumiem,że zminimalizowanie liczby kuwet do jednej jest nie możliwe  przy takiej ilości kotów? ;)

Link to comment
Share on other sites

Kalai, rady bezcenne! 

Sama pod wpływem wyrzutów sumienia uruchomiłam wyobraźnię i wpadłam jeszcze na to, żeby postawić obok kuwet taki płotek ogrodniczy rozkładany wysokości ok. 70cm - kot przejdzie przez "oko" a pies nie (chyba, ze łapą prze ogrodzenie pokopie...). 

Niemniej najpierw spróbuję z tymi kartonami, potem pudełka i zobaczę co z tego będzie. Bardzo bardzo dziękuję za rady! 

Chesti, rozważałam BARF ale szczerze mówiąc z czystej wygody wolę karmę. Dawałam im żwacze wołowe, teraz dostają suszone paski mięsa a i tak się posilają. Przy czym ta pierwsza już od szczeniaka jadła to co znalazła na dworze, tarzała się w tym itd. U Kamy to z kolei pierwsza taka sytuacja, bo nigdy nie jadła na dworze. Jeżeli o kuwetę chodzi, to może dla swojego egzemplarza później rozważę, co dla czterech to rzeczywiście spory wydatek.

Ley, bez szans na eksmisję kotów. To jest gospodarcze, z którego z łatwością wyjdą przez szpary, plus tego wejście nie ma jak zamknąć, nawet drzwiczek nie ma. No i są to kociaki chowane na domowe futerka niewychodzące, kontakt z podwórkiem mógłby popsuć trochę plany, tym bardziej, że miałyby kontakt z matką - kotką łowną - a to totalnie odpada. 

Reasumując: zacznę od testów z kartonami i pudełkami, potem płotek i mam nadzieję, że to da efekt. Jeżeli nie... e, nie dopuszczam takiej myśli! :) 

Oczywiście dam znać jak poszło ;-) 
Bardzo Wam dziękuję :)

Link to comment
Share on other sites

My mamy taka właśnie z wejściem od gory, kupiłam ją jeszcze jak nawet nie planowałam psa ze względu na piaskownice w całej łazience.

Wejście jest spore ale kuweta jest wysoka więc pies do skarbów nie sięgnie. 

Odradzam dla kotów starszych mających problemy ze stawami.

Zredukowana piaskownice do minimum, ale trzeba pamiętać ze tego rodzaju kuwety muszą odpowiednio stać, wejściem do ściany, żeby kot wychodząc przeszedł po sitku;)

cc2a82395684e8d2e40e100270b524d4.jpg

Identyczną można zrobić z pudeł plastikowych z pokrywką tylko trzeba mieć męża ze sprzętem do wycięcia otworu i wywiercenia dziur w pokrywie. 

 

Link to comment
Share on other sites

O 4.08.2016 o 14:07, aleshua napisał:

Jakieś rady, pomysły?

Proszę bardzo - wyjścia są dwa:

1. Nauczyć kota (też w liczbie mnogiej) korzystania z WC ludzkiego. Jak pokazują liczne filmiki na YouTube, jest to możliwe. Choć nie każdy ma zacięcie, by uczyć głupiego kota takich sztuczek.

2. Kupić automatyczną kuwetę - samooczyszczającą się i samozmywalną (choć funkcji bidetu jeszcze nie posiada):

Kuweta automatyczna.jpg

Cena? Damy nie pytają o pieniądze, damy je mają.

Link to comment
Share on other sites

Ryss, 

1. By nauczyć kota korzystać z toalety, musi korzystać ze żwirku biodegradowalnego, czyli drewnianego zdaje się. Jak już pisałam, kociuchy go nie akceptują. 
    Więc zacięcie zacięciem, sztuczki sztuczkami a praktyka praktyką. 

2. Damą wobec tego nie jestem, bo pieniędzy nie mam. Mam tylko nadmiar zwierząt, na które mnie nie stać. 

Kalai!

Rada z kartonem okazała się zbawienna! Póki co jakieś 3 dni za nami, psy powąchały i póki co (tfu, tfu!) odpuściły. Nie próbują wtykać łbów :D Dostałam takie pudła archiwizacyjne, idealnie pasujące do kuwet, nakrywane z góry. Jak psy za bardzo zaczną węszyć, to jeszcze przystawię dziurą do ściany - zwlekam z tym bo to wymaga odsunięcia grajdołu od ściany i zwęzi mi przejście, ale z dwojga złego jak przyjdzie konieczność to wolę to niż chorego psa czy kupy na podłodze. 

Piesy też szczęśliwe po powrocie do domu, dostały kąpanko i gratisowe czesanko i wszyscy póki co nadal jesteśmy szczęśliwi :D

Także ściskam mocno i bardzo bardzo dziękuję! Uratowałaś psy przed podwórkiem, mnie przed wyrzutami sumienia, a koty... koty mają wszystko w nosie ;)

Link to comment
Share on other sites

51 minut temu, aleshua napisał:

1. By nauczyć kota korzystać z toalety, musi korzystać ze żwirku biodegradowalnego, czyli drewnianego zdaje się. Jak już pisałam, kociuchy go nie akceptują. 
    Więc zacięcie zacięciem, sztuczki sztuczkami a praktyka praktyką.

Aleshua - no to jesteś słabo wypraktykowana, stąd pewnie Twoim kotom w... no, w głowie się przewraca od drewnianego żwirku, biodegradowalnego zresztą. Bo popatrz sama, tym kotom jakikolwiek żwirek nie jest do tego potrzebny (ale i tak najciekawsze są komentarze do tego filmiku na YouTube):

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ryss, tak jak pisze Kalai, te są nauczone.

By nauczyć kota robić do toalety potrzebna jest nakładka, do której wsypuje się żwirek. Z czasem wyjmuje się kolejne "pierścienie" tego wynalazku aż do momentu gdy kot robi bez niego - wypraktykowana może nie jestem, ale zorientowana jak najbardziej.

Żwirek biodegradowalny, czyli drewniany się rozkłada i nie zapycha kanalizacji i tylko taki się nadaje. No chyba, że miałabym ochotę sobie oczyszczalnię zabetonować... ale nie, nie mam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...