Jump to content
Dogomania

Literatura dot. śliny psów i wylizywania ran


Patrycja*

Recommended Posts

Witam,

Poszukuję fachowej literatury, w której znajdę informacje dot. śliny psów. W schronisku, w którym jestem wolontariuszką weterynarz twierdzi, że wylizywanie rany przez psa po kastracji czy sterylizacji przyśpiesza gojenie się rany. Argument, że wiele psów ze schroniska wychodzi z zakażeniem, bo psy po zabiegach w żaden sposób nie mają zabezpieczanych ran w ogóle do niego nie trafia. Ubranka pooleracyjne i kołnierze dla niego nie istnieją. Dlatego chciałam znaleźć opracowania specjalistów na ten temat i mu przedstawić. A na necie nie znalazłam nic, co byłoby na tyle wiarygodne by do niego i dyrekcji schroniska trafiło...

Link to comment
Share on other sites

Spróbuj poszukać kogoś, kto mógłby pożyczyć Ci podręcznik Marka Galantego pt. "Chirurgia małych zwierząt". W tomie I jest część dotycząca gojenia ran - nie mam tego podręcznika, więc nie jestem w stanie stwierdzić, czy jest tam coś na temat lizania, ale na pewno są podstawy aseptyki.

BTW - jeżeli wet nie dostrzega potrzeby zabezpieczenia rany, a ślinę uwagą za leczniczą to obawiam się, że i sto naukowych źródeł mu nie pomoże.

Link to comment
Share on other sites

A może ten wet nie jest taki głupi i ciemny na jakiego wygląda? Nie wszystko co nie zostało dotąd potwierdzone naukowo, nie istnieje. Jak mówi Poeta, są na tym świecie rzeczy, które się nie śniły nawet filozofom... Pamiętam, jak w szkole przykładem na ciemnotę ludu polskiego (nim go oświecił socjalizm) było przykładanie przez "babki" pajęczyny na rany. Potem się okazało, że to wcale takie ciemne nie było, gdyż pajęczyna zawiera naturalny antybiotyk. W kampaniach napoleońskich brały udział także psy, które po bitwach były specjalnie kaleczone i takie psy wylizywały potem rany żołnierzom. Kolejny przykład ciemnoty? Nie, ślina skaleczonego psa zawiera dużo składników bakteriobójczych, w tym śladowe ilości penicyliny. Ja to wiem z przekazów "papierowych" a teraz można o tym znaleźć w sieci. Czy są na ten temat opracowania naukowe? Nie wiem, ale łatwiej mi uwierzyć w dobroczynne skutki psiej śliny, niż homeopatii na ten przykład. Do medycyny uniwersyteckiej wróciły już dawno "ludowe" pijawki i bańki (także te cięte), a niedawno od znajomej lekarki usłyszałem o wykorzystywaniu specjalnie hodowanych much do oczyszczania trudno gojących się ran. Na głupią i ciemną mi ta lekarka nie wygląda, wręcz przeciwnie - jest ordynatorem.

Link to comment
Share on other sites

Ślina może i ma właściwości, które sprzyjają gojeniu, ale w schronisku to nie działa. Jest tam tyle brudu, bakterii itp. że psy wylizując sobie rany wszystko to na te rany przenoszą. Nie wspominając o rozrywaniu szwów... A dowodem na to są liczne zakażenia i komplikacje po zabiegach...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
O 2.08.2016 o 12:20, Patrycja* napisał:

Ślina może i ma właściwości, które sprzyjają gojeniu, ale w schronisku to nie działa. Jest tam tyle brudu, bakterii itp. że psy wylizując sobie rany wszystko to na te rany przenoszą. Nie wspominając o rozrywaniu szwów... A dowodem na to są liczne zakażenia i komplikacje po zabiegach...

a on tego nie widzi? ślina i poza schroniskiem nie przynosi nic dobrego, a żeby to wiedzieć to trzeba mieć swojego psa, który chociaż raz miał jakąś porządną ranę.

Link to comment
Share on other sites

Żeby nie wieszać psów na biednym wecie ze schronu, to trzeba nie tylko mieć kanapowca, który na ten przykład po ucięciu jajek dostał pińcet zastrzyków penicyliny (no bo rana porządna), ale trzeba jeszcze widzieć po wsiach straszliwie okaleczone, ale żyjące z zabliźnionymi już ranami psy. Gdy kiedyś oglądałem pod Limanową takiego pieska kuśtykającego na trzech, bo czwarta była sztywna po ewidentnie otwartym złamaniu w łokciu i spytałem nizinnego górala, kto pieska operował, ten rzekł: "a nikt, panie, sam się wylizał". Więc to stare powiedzenie - wylizał się jak pies [z czegoś] - nie wzięło się z powietrza.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...