Jump to content
Dogomania

Żywienie tygodniowych szczeniąt. Pomocy!


Małsatka

Recommended Posts

Witam,

Proszę o pilną pomoc. 4 dni po porodzie zmarła nam ukochana suczka. Zostały nam trzy szczeniaki do wykarmienia. Mają już 9 dni. Na początku karmiliśmy je mlekiem w proszku (kupionym od weta), ale nie chciały się załatwiać mimo iż cały czas były masowane. Hodowczyni podrzuciła nam pomysł, żeby spróbować karmić je mlekiem kozim (prosto od kozy, nie z kartonika). Maluchy zajadały się, ale wczoraj jeden z nich zrobił nam rzadka kupę, wiec z powrotem przerzuciliśmy się na mleko w proszku. Powiedzcie mi, co ile karmić 9-dniowe szczeniaki. Puki co robimy to co trzy godziny.  Małe nie piszczą, sprawdzamy czy nie mają wzdętych brzuszków. Martwię się tylko tą rzadką kupką (żółtawy kolor), ale od tego czasu (6 godzin) chłopak nie zrobił już żadnej kupki. Boję się że to mogła być biegunka... Macie jakieś pomysły czym karmić lepiej? Mlekiem w proszku czy kozim? A może pomieszać oba? Chciałabym jeszcze zapytać o dawkowanie jednej porcji: średnio jedno szczenię waży ok.260 gram. Dajemy im po 5,5ml mleka na jedno karmienie co trzy godziny. Wystarczająco?

Przepraszam, że tak nieskładnie piszę, ale nie śpię już drugą dobę.

Link to comment
Share on other sites

Masz ogromną pracę do wykonania.Odchowanie takich maleństw to wielkie wyzwanie.Bez weta I specjalnego mleczka - prawie niewykonalne.

Rozmawiaj I konsultuj sie z wetem I hodowcą,wszelkie eksperymenty mnoga sie źle skonczyć.Musisz znac dawkowanie jedzenia I ilosc,to chyba najlepiej wie hodowca.

Jedna rzadka kupa to nie biegunka!Nie zmieniaj karmy (mleka) - jak dobrze rosły na kozim,to je dawaj.Proponuję takze wazyć szczylki,bedziesz wiedziala,czy przybierają na wadze.

Maluchy muszą mieć cieplo,muszą pieć miękkie "piernaty",może być pluszak do przytulania.A masowanie brzuszkow - to najwazniejsza czynność,suki I kotki robia to prawie nieustannie.

Pytaj fachowców I oby wszystkie psie dzieci sie odchowały!

Link to comment
Share on other sites

Nic nie zmieniaj, dawaj mleko specjalnie przeznaczone dla szczeniąt od weterynarza. Nie kombinuj i nie mieszaj, bo jak zaczną się prawdziwe biegunki to dopiero będziesz miała bal. Jakiej firmy jest to Twoje mleko, przetestowałam prawie wszystkie i mam swoje typy? Jak maluchy robią rzadszą kupę, to znaczy, że mleko jest za rzadkie, a jak nie mogą się załatwić, to za gęste. Temperatura jak dla niemowląt, sprawdź na dłoni, powinno być lekko ciepłe. Pamiętaj, żeby nie podnosić głów maluchów podczas karmienia i nie karmić w pionie, bo mogą się zachłysnąć albo dostać zapalenia płuc. Pod kocyk wkładam butelkę plastikową z ciepłą wodą albo termofor, ważne jest dogrzewanie maluchów. Masuj brzuchy po każdym karmieniu, okrężnymi ruchami i w kierunku pupy, nabierzesz wprawy. Karmienie co 3 godziny, więc dobrze robisz. Pilnuj, żeby miały czystko i były suche. Ja nie dawkowałam nigdy mleka, jadły tyle, ile chciały, ewentualnie jakieś słabsze dokarmiałam dodatkowo. To i tak się zmienia z dnia na dzień w tym wieku, za chwilę będziesz podwajać porcję, więc moim zdaniem nie ma sensu wyliczać. Obserwuj tylko czy przybierają na wadze, czy są ruchliwe, mają apetyt. Możesz dla ułatwienia je ważyć i zapisywać, żeby widzieć czy równomiernie rosną.

To nie jest wcale takie trudne, chociaż wyczerpujące. Trzymam za Was mocno kciuki!

Link to comment
Share on other sites

Trudny orzech do zgryzienia, szkoda suczki, ciężko będzie wychować szczeniaki bez mleka matki, ale nie jest to niewykonalne. Dobrze, że podejmujesz się tego, a nie jak niektórzy, od razu by psiaki potopili w takiej sytuacji. Szacunek. Konsultuj się na bieżąco z weterynarzem i jakoś dacie radę je wychować, później jak podrosną to ważna jest też dobra karma dla szczeniąt, moze cos z artemisu, ja szczeniaczkowi podawałem small breed puppy. Nie poddawaj się i pilnuj by karmić je regularnie co kilka godzin, dasz radę :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...