Jump to content
Dogomania

właściwa opieka nad psem - produkty Pedigree


romansydorko

Recommended Posts

Cytuj
Cytuj
Cytuj

 

 

 

  • Właściwe żywienie, odpowiednia pielęgnacja, zabawa i spacery oraz pozytywna relacja z opiekunem to podstawowe potrzeby każdego psa.
  • Każdy pies ma swoje charakterystyczne cechy i indywidualne wymagania.
  • Psy długowłose wymagają codziennego czesania, regularnych kąpieli i strzyżenia.
  • Jeśli posiadasz czworonoga o spłaszczonym, krótkim pyszczku, musisz zadbać o codzienną higienę okolic jego oczu i nosa.
  • Sterylizacja psów jest jednym z narzędzi ograniczających bezdomność zwierząt, pozwala także zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób.

Jeśli chcesz zostać dobrym opiekunem psiego przyjaciela, musisz poznać podstawowe zasady dotyczące właściwej opieki nad zwierzęciem. Dzięki temu Twój pupil otrzyma od Ciebie wszystko, czego potrzebuje. Będzie zdrowy, radosny i bezpieczny, a Ty wkrótce poczujesz, jak bardzo jest Ci oddany.

Każdy pies, niezależnie od rasy, rozmiaru czy miejsca, w którym mieszka, wymaga dobrego traktowania i poszanowania jego potrzeb. Dlatego już małym dzieciom należy wpajać, że zwierzę nie jest zabawką i pokazywać, jak powinna wyglądać opieka nad czworonogiem.

Podstawowym elementem właściwej opieki jest podawanie psu kompletnego i zbilansowanego pożywienia. Wygodnym dla właściciela i zdrowym dla zwierzęcia rozwiązaniem jest stosowanie gotowych karm pełnoporcjowych, które zaspokajają wszystkie potrzeby żywieniowe czworonoga. Nasz pupil musi mieć także nieograniczony dostęp do czystej i świeżej wody.

Kolejnym elementem jest odpowiednia pielęgnacja, czyli czesanie, kąpiele, strzyżenie, higiena jamy ustnej (szczotkowanie zębów i stosowanie specjalnych przysmaków stomatologicznych), skracanie pazurów, utrzymywanie czystości uszu oraz okolic oczu i nosa. Warto pamiętać, że niektóre rasy są bardziej wymagające od innych, dlatego pielęgnacja może zajmować więcej czasu. Jak podpowiada lekarz weterynarii Małgorzata Głowacka, „dobrze jest poznać wymagania danej rasy jeszcze przed zakupem psa, aby pogodzić swoje oczekiwania i możliwości z potrzebami zwierzęcia. Jeśli nie mamy czasu na samodzielne kąpanie psa czy przycinanie pazurów, zabiegi mogą zostać wykonane u psiego fryzjera.”

Naszemu pupilowi należy także zapewnić spokojne miejsce do spania i odpoczynku. Może to być legowisko, budka czy fotel, na którym nasz czworonożny przyjaciel będzie mógł uciąć sobie drzemkę, kiedy tylko będzie miał na to ochotę. Pamiętajmy, że niezwykle istotny dla każdego psa jest pozytywny kontakt z opiekunem, jego uwaga, czułość i wspólne zabawy. Codziennie musimy znaleźć czas na spacery, w tym przynajmniej jeden dłuższy, co najmniej 20-minutowy, tak by poza załatwieniem potrzeb fizjologicznych nasz ulubieniec mógł radośnie pobiegać za piłką lub poszaleć z innymi zwierzętami. Aktywność fizyczna pomaga utrzymać kondycję, zapobiega też nadwadze i otyłości.

Nieodzowną częścią opieki nad psem są także regularne kontrole i niezbędne zabiegi profilaktyczne wykonywane przez lekarza weterynarii. Jak radzi lekarz weterynarii Małgorzata Głowacka, „podczas wizyty w gabinecie lekarz zbada naszego pupila, a my dowiemy się, jakie szczepienia i inne procedury (np. zapobieganie pchłom i kleszczom lub zwalczanie pasożytów wewnętrznych) powinniśmy przeprowadzić, aby zwierzę miało szansę cieszyć się dobrym zdrowiem przez długie lata.”

Jeśli nie prowadzimy hodowli psów, przedyskutujmy z lekarzem weterynarii możliwość przeprowadzenia zabiegu sterylizacji u swojego pupila, by zapobiec niekontrolowanemu rozmnażaniu, a także zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych chorób. Warto także rozważyć wszczepienie pupilowi pod skórę mikrochipa, który umożliwi identyfikację zwierzęcia i, w razie potrzeby, pomoże je odnaleźć. Pamiętajmy jednak, że aby chip spełniał swoją rolę, konieczna jest rejestracja oznakowanego psa w specjalnej bazie danych dostępnej w internecie.

Link to comment
Share on other sites

Jeden dłuższy 20-minutowy spacer???

Pies potrzebuje zajęcia zgodnego z potrzebami gatunku, potrzebuje współpracy z człowiekiem - właściwa opieka to zapewnienie psu zajęcia razem z nami lub pod naszym kierunkiem co najmniej przez 3-4 godziny dziennie, nie przez 20 minut!

Trzy 20-minutowe wyjścia dla fizjologii i jedno godzinne - półtoragodzinne dla wspólnego zajęcia (poznawanie i badanie  nowego otoczenia, możliwość swobodnego ruchu, wykorzystanie nosa, praca i zabawa z właścicielem itp) to minimum dla mojego 12-letniego zwierzątka - młodsze wymagało więcej.

Jeśli ktoś nie ma co najmniej 3-4 godzin dziennie dla psa, niech kupi pluszowego. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli ktoś poszukuje psiaka wymagającego mniej ruchu, to proponuję adopcję dojrzałego lub starszego psa. Wiele z nich zadowoli się trzema krótszymi spacerami i nie będzie wymagało specjalnych treningów czy intensywnej zabawy. 

Link to comment
Share on other sites

Pies to nie zabawka! To żywy organizm, który potrzebuje naszej troski, miłości, opieki i właściwej pielęgnacji :) Żeby mu takową zapewnić, musimy przeznaczyć na to kilka godzin dziennie. Spacery,zabawy, kąpiele i inne zabiegi pielęgnacyjne, żywienie to znaczna część naszego czasu wolnego. Jeśli ktoś go na tyle  nie ma lub nie może przeznaczyć lepiej, żeby nie brał pieska, bo np. dzieci bardzo chcą. Co do właściwej pielęgnacji polecam skorzystać z rad weterynarza, który podpowie jak dbać o sierść, łapy, oczy, uszy i zęby pupila. Jeśli chodzi o ten ostatni aspekt, wypróbowałam i polecam przekąski Pedigree DentaSticks. To nie tylko doskonały przysmak dla pieska, ale swego rodzaju psia szczoteczka do zębów :D Czyści ząbki pieska, sprawia, że nie osadza się kamień nazębny, odświeża oddech. Jest też idealną nagrodą, kiedy chcemy nauczyć psa jakichś sztuczek :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...