Jump to content
Dogomania

Niepewność dotycząca diety BARF.


Ofelka

Recommended Posts

Moja suczka rasy Border Collie ma obecnie dziesięć tygodni, i waży niecałe pięć kilo. Do tej pory jadła karmę suchą firmy Purina oraz karmę mokrą firmy Pedigree, jednak zastanawiam się, czy nie przejść  by na dietę BARF - mam jednak mnóstwo pytań dotyczących jej, ponieważ nie chcę, żeby moja mała się rozchorowała.

W jaki  wieku powinnam przejść na dietę BARF jeśli się na nią zdecyduję, i jak powinnam wnieść tak dużą zmianę? Gdzie powinnam kupować mięso, i w jakiej ilości powinnam je jej dawać? Byłabym bardzo wdzięczna o wszelkie wskazówki.

Link to comment
Share on other sites

Ofelko - internet kipi od wiadomości o Barf-ie,

https://www.google.pl/#q=barf

natomiast Purina I Pedigree to karmy z najniższej półki,to od nich szczeniak się może rozchorować,to naprawdę nienadające się jedzenie - szczególnie dla młodziutkiego psa.Przejdz na inną suchą karmę,byle dla szczeniąt (Josera,Bosch,Brit - wybor jest ogromny) - zanim obczytasz się jak jest z karmieniem w Barfie.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Mam podobne wątpliwości, jak Ofelka, ale słyszałam o wielu plusach diety barfowej i tak mnie kusi, żeby się na nią zdecydować. Póki co karmię lepszymi karmami, pokarmem z wyższej półki, choćby wspomnianym tu przez bou Boschem... Bou, no niby internet kipi od wiedzy, ale to właśnie często w odwrotną stronę idzie - w sensie: ogrom informacji i trudność z "odsianiem" tych właściwych...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Jak możecie to jak najszybciej karmcie swoje zwierze surowym mięsem, kościami itd. Nie ma na co czekać, pierwsze miesiące rozwoju zwierzaka to czas który wpłynie na całe jego dorosłe życie, pozytywnie lub negatywnie. Czy będzie to nazwane barf czy jakkolwiek inaczej, chodzi oto aby zwierz jadł to co powinien jeść i na czym wyewoluował. 

 

Patrzcie na to, to jest szczęśliwy mały pies :) 

I jest jeszcze jeden plus takiego karmienia, rzucasz psu taki kawałek mięsa z kością i nie martwisz się o wyliczenia i tym podobne, niepotrzebne komplikacje. BARF generalnie jest dobrym podejściem do żywienia, ale wszystko tam jest zbyt skomplikowane, a karmienie owocami i warzywami surowymi to już w większości przypadków błąd, i to duży.

Mój ponad 4 letni 26 kilogramowy bullowaty zjada od 600 do 1200 gram mięsa, organów i kości dziennie. Każdy dzień jest inny, raz jest wiecej kości, innym razem mięsa itd. Nie ma żadnych wyliczanek i tym podobnych nonsensów. Także proponuję spoglądać na BRAF z małym przymrużeniem oka. Najlepiej pooglądać sobie filmy o tym jak żyją wilki na wolności, jak powstała psia rasa i co jadła itd. To będzie dużo lepsza edukacja niż czytanie o zasadach BARF-u, choć i te warto znać. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Właśnie zdecydowałam przejsc z moim malamutem na Barf. Do tej pory był na royalu ale pojawiły sie modzele i po jegonzachowaniu wnioskuje ze potrzebuje jakiejs zmiany. Wczoraj ukradł troche orzechow włoskich rozłupał i zjadł zawartość - do tej pory orzechy były na wierzchu i go nie interesowały.

 

Jednak całe źycie byłammprzekonana ze pies nie moze jesc kości kurczaka, a tu w jadłospisie korpusy drobiowe, skrzydełka stópki kurze. Nie zaszkodzi mu to? Najwieksze watpliwosci mam co do skrzydełek. 

Czy moze ja mam mu to mielić?

Link to comment
Share on other sites

On 3/10/2017 at 11:49 AM, renfre said:

Właśnie zdecydowałam przejsc z moim malamutem na Barf. Do tej pory był na royalu ale pojawiły sie modzele i po jegonzachowaniu wnioskuje ze potrzebuje jakiejs zmiany. Wczoraj ukradł troche orzechow włoskich rozłupał i zjadł zawartość - do tej pory orzechy były na wierzchu i go nie interesowały.

 

Jednak całe źycie byłammprzekonana ze pies nie moze jesc kości kurczaka, a tu w jadłospisie korpusy drobiowe, skrzydełka stópki kurze. Nie zaszkodzi mu to? Najwieksze watpliwosci mam co do skrzydełek. 

Czy moze ja mam mu to mielić?

Każde podanie psu kości grozi perforacją jelita i trzeba to mieć na uwadze. Na początku to robiłam ale gdy szyjka indyka stanęła mojemu  w gardle i musiałam ją wyciągać to powiedziałam nigdy więcej. Surowe kości są bardzo smaczne i zdrowe dla psów, ale chyba najlepiej podawać zmielone. Tylko nasuwa się pytanie: gdzie mielić takie kości bo zwykła maszynka do mielenia się zatnie?

Na pewno nie radziłabym dawać psu całych skrzydełek itp. Trzeba też pamiętać, że drób jest faszerowany antybiotykami i niektóre psy mają na to alergię.

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie. Z kośćmi trzeba szczególnie uważać. Moja raz próbowała całe podudzie kurczaka na raz połknąć. Głównie przez to nadal do Barfu nam daleko, bo kości w diecie są koniecznie, ale jak psa nauczyć je jeść? :D

Link to comment
Share on other sites

Czytałam, sprawdzałam i postanowiłam spróbować. 

Pies od weekendu je surowe, była porcja rosołowa, szyje z kurczaka, serduszka. Aby nie jadł zbyt łapczywie zostawiam go samego w kuchni.  Poczatek jest ok, myśle zeby kupowac mu mrozone porcje mielone z kośćmi, wiem że sa w niektorych zoologicznych. Jak znajde taki w Pruszkowie to ułatwi sprawe.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Jeśli pies je zbyt łapczywie, to kości należy podawać oddzielone od mięsa, wówczas będzie zmuszony by je pogryźć. Zwykle psy nieświadomie je połykają.

Można je oczywiście przemielić (kilka razy), ale z tym jest już zdecydowanie więcej roboty.

Link to comment
Share on other sites

amartyno, miałam identyczną sytuację i to dwa razy. Pies dusił mi się niemiłosiernie i już prawie jechałam z nią na sygnale do weta. Po pierwszym razem stwierdziłam, że po prostu pechowo ta kość stanęła w gardle i tyle. Ale mam nauczkę, bo niepotrzebnie próbowałam drugi raz. Okazało się, że moja psina jest po prostu zbyt łapczywa i z żadnymi kośćmi podawanymi w całości wolę już nie eksperymentować :/.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...