Jump to content
Dogomania

praca z psem uległym, przestraszonym


Jamnikowa

Recommended Posts

Cześć ,
trzy tygodnie temu znalazłam suczkę. Wzięłam do siebie i gdy zgłosił się właściciel nie oddałam mu jej (on też jakoś bardzo nie protestował).
Zuza ma rok i jest mocno zaniedbana pod względem psychicznym, socjalnym.
Do tej pory mieszkała w budzie (jamnik!!!!!#$), na szczęście bez łańcucha. Luźno biegając po podwórku.
Zuzę miała u siebie starsza babcia i myślę, że mocno ją karała :( Podobno Zuza tam cały czas szczekała z czego sąsiedzi niekoniecznie byli zadowoleni. Wnuczek mi nie wierzył gdy mu powiedziałam, że u nas nie ma tego problemu. Ale! mam inne i wynikające raczej z troski o nią:

Suczka gdy wydam jej komendę stanowczym tonem lub zawołam po imieniu tonem karcącym, kładzie się ulegle albo wręcz strachliwie na grzbiecie. Nie mogę nauczyć jej podstaw (siad, łapa) bo zawsze reaguje tak samo. Jedyne co nam wychodzi to zostań. Bo się faktycznie nie rusza z miejsca. Przydatne jest to przy wychodzeniu na spacery, przechodzeniu przez próg.
Oczywiście obserwuję ogromną poprawę bo czasem komenda siad nam wychodzi :)
Suczka nie przejawia agresji, ogólnie przejawia zainteresowanie nowymi osobami, miejscami, nie było problemów z wejściem do auta, kiedy wiozłam ją do weta, do innych psów też podchodzi merdając ogonkiem, z pokojowym nastawieniem. Próbuję napisać, że jest uległa ale nie bierna i smutna. Gdy zostaje obszczekana, wycofuje się.
Przychodzi na zawołanie, jest chętna do zabawy.
Początkowo za każdym razem gdy ja wołałam przychodziła i kładła się brzuchem do góry. Teraz na szczęście jest bardziej pewna siebie i robi to tylko w wyżej  opisanych przypadkach.

Możecie mi doradzić czego stanowczo powinnam unikać  mojej pracy z nią by jej nie zaszkodzić? Chciałabym wzmocnić jakoś jej radosną osobowość i poczucie bezpieczeństwa. Może wtedy zacznie myśleć przy komendach a nie reagować lękowo. No a jeśli nie będzie dawać łapy to też przeżyję ;) 

 

Link to comment
Share on other sites

Po części sama sobie odpowiedziałaś, czego unikać: głośnych komend wypowiadanych stanowczym tonem. Tym bardziej, że dla nieszkolonego psa siad / waruj czy zostań brzmi tak samo abstrakcyjnie, jak dla Ciebie język chiński ;) Pies nie rozumie znaczenia tych słów, jednak odczytuje ton. Na początek wyucz psa znaczenia komendy zwalniającej, podążania za ręką ze smaczkiem, np. przy nodze, naprowadzania gestem na pozycje siad / waruj. Komendy śmiało możesz sobie dołączyć później. Sesje treningowe bardzo krótkie, nie za dużo powtórzeń, przeplatane zabawą. Poszukaj też sobie info o zabawach węchowych. Super sprawa. Pies musi mieć sukces i fun, a nie mozolną "orkę". Ćwicz koncentrację na sobie - na początku w domu, później na spacerze, czyli od łatwego miejsca do coraz trudniejszego - bywa przydatne, jak lękliwy pies zafiksowuje się na "straszne-strachy" - koncentrujesz go na sobie, naprowadzasz np na siad, chwalisz, nagradzasz, dajesz czas żeby pies sobie poukładał w głowie, że nie ma czego się bać i idziecie dalej. W ten sposób dajesz mu wsparcie.

Unikaj wypowiadania imienia psa tonem karcącym. Imię ma się kojarzyć z "wołają mnie, będzie fajnie", a nie z karą. Unikaj gwałtownych ruchów, pochylania się nad psem (np. wtedy kiedy chcesz ćwiczyć siad / waruj) , nachodzenia od przodu, machania rękami, co by mogło symulować "zaraz ci przyleję". Jeżeli pies reaguje lękiem w ruchliwych, tłocznych miejscach, przy samochodach, rowerzystach, cokolwiek - stopniuj mu natężenie takich bodźców i odległość od nich. Nie pchaj go w samo epicentrum. Nie roztkliwiaj się nad psem, że "ojej, zobacz piesku, auto jedzie, ale nie bój się". Lepiej daj mu zadanie, np. podążanie za ręką ze smaczkiem, albo pozwól na wąchanie trawy - czyli jak gdyby nigdy nic.

Nie wiem na ile to dla Ciebie konkretnie przydatne, ale mniej więcej tak pracowałam ze swoją drugą suką - też z zaniedbanym socjalem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...