Jump to content
Dogomania

Mieć lub nie mieć...(?)


Recommended Posts

Mam pewien problem.Wiem,że decyzja o posiadaniu psa to decyzja moja oraz mojej rodziny,ale proszę o pomoc w zdecydowaniu się.
Otóż:Bardzo chciałabym mieć psa razy West Highland White Terier.Mam świadomość o związanymi z tymi obowiązkami i kosztami typu spacery,koszty miesięczne,samo kupno psa,trymowanie,wizyty u weterynarza.To nie jest jednak tym większym problemem.Możecie mnie wyśmiać,ale mam dwa chomiki,które bardzo kocham:roll:;).Wiem,że będą czuły zapach psa,tak samo jak on.Jeśli zdecyduję się na psa będę bardzo musiała uważać na chomiki,które często puszczałam po podłodze.Nie chcę żeby moje gryzonie straciły "zaufanie" do mnie.Gdy przyjechał pies mojego kuzyna to jeden z chomików bardzo się bał.Wiem,że raczej nie znajdę tu eksperta w psrawie gryzoni,ale nie wiem czy tak będzie zawsze.Nie chcę zapewnić mu życia w strachu przed czyhającym psem.Nie wiem czy przyzwyczai się do zapachu.Wiem,wiem może to dziecinne:roll:.
A druga sprawa,to skąd mam wiedzieć kiedy iść na szczepienie i kontrolną wizytę do weterynarza?Czy trzeba się zapisywać telefonicznie?
Jaką polecacie dobrą i bezpieczną hodowlę,a zarazem nie "makabrycznie" drogą?
Może macie jakieś sugestie co do opieki nad tej rasy psem?

Link to comment
Share on other sites

Ja na twoim miejscu raczej nie puszczałabym psa razem z chomikami :) żartuje oczywiście. Psa, zwłaszcza od szczeniaka można przyzwyczaić do gryzoni i nauczyć, żeby na nie nie reagował. Co do chomików będzie chyba gorzej, strach przed psami czy kotami jest u nich instynktowny, chociaż wydaje mi się, że jeśli będą miały widziały, że pies sie nimi nie interesuje to z czasem przywykną. Z drugiej jednak strony nie wiem czy warto je wogóle stresować... może po prostu oddziel gryzonie od psa (jesli go kupisz), tak aby nie przebywały w jednym pokoju?

co do szczepień, hodowca przy kupnie powie Ci ile szczepień maluch już miał i ile jeszcze powinien mieć. A potem możesz pytać weterynarza. A ogólnie szczepienie na wściekliznę robi sie raz na rok, na pozostałe choroby zakaźne raz na dwa lata. Do tego odrobaczanie co 3-4 miesiące. Weterynarz może też przycianc psu pazurki raz na jakiś czas. Do większości weterynarzy nie trzeba się zapisywać, wyjątek stanowią głównie specjaliści (np dentysta, dermatolog itp)

szczeniaki są zwykle wszędzie za taką samą cene 2000-2500zl. O tansze dowiaduj się w roznych hodowlach, jeżeli szczeniak jest uznany za nienadającego się do dalszej hodowli (np ma wade zgryzu), będzie kosztowal taniej:)

zajrzyj na strone [url=http://www.westie.net.pl]westie club - Klub miłośników westie >> WESTIES Rule!!![/url] tam znajdziesz hodowle

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za link ;)
Czy za podane szczepienie należy płacić?I mniej więcej ile?Na czym polega,ile trwa i kosztuje odrobaczanie?
W książeczce zdrowia psa chyba wet zapisuje szczepienia ,prawda?I czy umawia on np. za miesiąc na konkretny dzień,czy mogę przyjść w każdej chwili?
Hmm...Napewno pies będzie wchodzić do pokoju z chomikami,bo są one w moim pokoju,a przeniesienie jest raczej nie możliwe.

Link to comment
Share on other sites

Zgadzam się, że jeśli bierzesz szczeniaka to i jemu i chomikom będzie łatwiej. Po pierwsze szczeniak od początku przyzwyczai się do gryzoni i potem nie będzie już się nimi interesował (ale na początku z pewnością i to bardzo więc musisz uważać!). Dorosłego psa byłoby trudniej przyzwyczaić , mój pies kiedyś prawie dorwał królika koleżanki i jestem pewna , że ze zwierzaczka dużo by nie zostało gdyby mu się udało... :roll:
Poza tym jeśli masz możliwość do umieść klatkę z chomikami gdzieś z dala od psa.

Link to comment
Share on other sites

Tak jak pisały dziewczyny, stopniowo przyzwyczajaj zwierzaki do siebie, na początku dla pewności, możesz szczeniaka wprowadzić do swojego pokoju jak chomiki będą w klatce, on sobie obwącha i w razie czego w żaden sposób ich nie uszkodzi ;)

Odrobacza się psy z reguły tabletką najczęściej dla szczeniorów pratel bądź silniejszy zipyran koszt takiej tabletki to ok 5-10 zł. Polega to na podaniu doustnie tabletki psiakowi.

Tak wet ma obowiązek zapisywać w książeczce psa wszystkie szczepienie, a podczas szczepień na wścieklizne wypisuje specjalne zaświadczenie o wykonanym szczepieniu!

Link to comment
Share on other sites

Szczepienia na wściekliznę są bezpłatne, ale trzeba w necie poszukać informacji na temat w twoim regionie, najczęściej chyba na stronie urzędu miasta. Takie bezpłatne szczepienia odbywają się raz w roku, więc trzeba się dopasować z terminem. Pozostałe szczepienia są płatne ok 40-60zł, zależy czy tylko podstawowe, czy rozszerzone o choroby rzadziej występujące.
Ja odrobaczam szczenięta drontalem w paście, potem starsze psy pratelem.

Na twoim miejscu wogóle nie puszczałabym razem chomików i psa, nawet niechcący może zrobić im krzywdę. Chyba że wyłącznie przy tobie i musisz i tak bardzo uważać.

Link to comment
Share on other sites

Nie no oczywiście w takiej sytuacji nie będę puszczać chomików po podłodze,bo i tak robię to rzadko,a napewno czułyby zapach łap.
To znaczy ,że odrobacza się samemu,a preparaty kupuje w zoologicznym?Ile one mniej więcej kosztują i w jaki sposób podaje się pastę czy tabletki?
Czy mam chodzić na szczepienie zozszerzone o inne choroby?
Na stronei mojego miasta niestety nie ma informacji na ten temat,ale gdy będę szła po raz pierwszy na szczepienie to nie omieszkam zapytać kiedy przyjść na kolejne szczepienie oraz szczepienie przeciw wściekliźnie.Szczeniak którego kupię będzie już zaszczepiony na wściekliznę i inne choroby?Czy muszę chodzić z psem na kontrole?
Już zaczęłam kontaktować się meilowo z właścicielami hodowli.Ale czekam także na sugestie odnośnie dobrych hodowli.

Link to comment
Share on other sites

Preparaty na odrobaczanie kupuj raczej u weta. W zoologu może też są, mnie wiem, bo zawsze kupuję w lecznicy. Możesz poprosic weta, żeby pokazał ci jak się podaje tabletki (bo u starszych psów są to zwykle tabletki nie pasta)- wkłada się je po prostu głeboko do pyska, podnosi sie psu pyszczek trochę do góry i trzyma zamknięty aż połknie tabletkę. Można też przemycać w kawałku np parówki. Pasta jest w tubce, lub w pojemniku z pompką i wciska się jej trochę do pyszczka. Robi to wet. Kosztu odrobaczania nie pamiętam, bo robię to zwykle hurtowo ;) ale jest to rząd kilku złotych
Kiedy dostaniesz szczeniaka będzie prawdopodobnie po dwóch lub jednym szczepieniu wstępnym na choroby zakaźne. Czyli kiedy maluch skończy około 13-15 tygodni będziesz musiała zrobić mu ostatnie (na dany rok) szczepienie. Termin pewnie będzie napisany w książeczce malucha. Potem trzeba powtórzyć to szczepienie za rok i dalej co dwa lata.
Ja szczepię rozszerzone, na wszelki wypadek, koszt o ok 20zl większy od podstawowych
Na wściekliznę nie będzie zaszczepiony, bo szczepi się na nią w wieku ok 4 miesięcy.
Zwykle wystarczy obserwować psa i kontrolować u weta raz na jakiś czas. Ale jeżeli będzie to twój pierwszy pies, to możesz pojawiać się u weta częściej i poprosić żeby powiedział ci po czym można poznać kiedy psu coś doelga. Możesz np zabierać psa na kontrole przy okazji kupowania tabletek na odrobaczenie, czyli co ok 4 miesiące :)

Link to comment
Share on other sites

Przepraszam za tyle pytań,ale nie chcę żeby potem okazało się,że nie mam pojęcia na dany temat,a przecież to ważne:bigcool:No,może to głupie pytanie,ale skąd wiesz kiedy iść na takie dodatkowe szczepienie?
Skoro rozszerzone kosztują więcej to znaczy,że te podstawowe kosztują poniżej 20 zł,a to na wścieklizne ok. 40-60 zł?
Co ile mniej więcej są te podstawowe szczepienia oprócz tych najważniejszych na wściekliznę co rok-dwa lata?
Zastanawia mnie tylko,który wet z mojego miasta będzie dobry,ale to już raczej mój kłopot,bo mieszkam w małej mieścinie;).Nie wiem chyba popytam znajomej z dwoma kotami...Niestety weterynarze z mojego miasta nie mają żadnych stron internetowych...Czy powinnam przejść się po kilku z nich lub zadzwonić i popytać o ceny lub inne sprawy?

Link to comment
Share on other sites

Tak jak pisałam wyżej:eviltong: szczepienie podstawowe to koszt okolo 45zl, rozszerzone o 20zl wiecej czyli okolo 60 zl. Wscieklizna o ile pamietam kosztuje okolo 25 zl, ale nie wiem na pewno bo szczepie za darmo. Wet w twojej okolicy powinien orientowac sie w kwestii terminow i miejsca darmowych szczepien na wscieklizne.
Szczepienie rozszerzone nie jest dodatkowe- to jest jedna szczepionka tylko rozszerzona o inne choroby. czyli szczepienie jest jedno, tylko rozne wersje szczepionki.
Popytaj o wetów znajomych, którzy mają zwierzaki. Ceny powinny byc u wszystkich zbliżone, najważniejsze jest aby weterynarz był kompetentny i nie był lekceważący. Tj jezeli uwazam ze mojemu psu cos dolega, ide do weta a ten macha reka i mowi np "ee tam, malo prawdopodobne zeby byl chory", nawet go za bardzo nie badając, to ide gdzie indziej. Zorientujesz sie w rozmowie czy sprawia wrazenie znajacego sie na rzeczy czy raczej nie:) Dla mnie wazne jest tez to zeby lecznica byla zadbana- nie mowie o pieknych wnetrzach, tylko o tym ze ma byc czysto, schludnie i nie powinno smierdziec. Warunki powinny rownie dobre jak w ludzkich przychodniach :evil_lol: I przede wszystkim wet powinien miec dobre podejscie do zwierzat, czyli byc z powolania.
Moze jestem wymagajaca, ale bardzo zalezy mi na zdrowiu- tak fizycznym jak i psychicznym-moich zwierzakow. Notabene dopiero jakies 6 miesiecy temu znalazlam weta ktoremu naprawde ufam;)
A kto pyta, nie bladzi, wiec pytaj ile wlezie:loveu:

Link to comment
Share on other sites

Darmowe szczepienia przeciw wściekliźnie nie muszą odbywać się w gabinecie. Zwykle odbywają się w takim miejscu, gdzie okoliczni mieszkańcy mają blisko, żeby faktycznie przyszli zaszczepić swoje stworki. Np u mnie "na zadupiu" szczepienia odbywają się u sołtysa :eviltong:
pozostałe szczepionki i wszystko inne oczywiście w klinice

Link to comment
Share on other sites

Oj u mnie ot napewno nie odbywają się u rzędzie miasta,czy w innym tego typu miejscu,bo nawet na stronie int. miasta nie piszą nic o weterynarzach itd. :].
Psa planuję dopiero za kilka miesięcy tak,więc rozejrzę się po forum i napiszę także w innych tematach;).

Link to comment
Share on other sites

Tak. Adoxa. Tylko jeszcze muszę zdecydować po której suczce (kryją dwie mniej więcej w tym samym terminie lub już pokryli. Jeden z miotów będzie tańszy. I chyba wzięłabym z tego, bo kariery wystawowej nie planuje...
W środę dzwonie, czy juz po kryciu (miało być luty/marzec)

Link to comment
Share on other sites

I kiedy będą do odbioru?Z jakiego województwa?
Ja dalej poszukuję hodowli...No,cóż,w moim mało "znanym" woj. trudno znaleźć rodowodowego dobrego Westie...:roll:
Dałam ogłoszenie,ale wątpię żeby ktoś tak szukał klientów,że czytałby tego typu ogłoszenia-->[url=http://www.kupsprzedaj.pl/zwierzeta/psy/teriery/west_highland_white_terrier/showAdvert2974577.html]Kupię szczeniaka Westie! | West highland white terrier - Bezpłatne Ogłoszenia KupSprzedaj[/url]
Narazie nie odpisała mi właścicielka hodowli z Poznania,którą podałaś.

Link to comment
Share on other sites

woj dolnośląskie: lady world http://www.lady-world.pl/
szkockie asy: http://www.szkockieasy.pl/


to tak na szybko z tych hodowli, które kojarzę, nie wiem jak w tym momencie jest z miotami ale zawsze można napisać i zapytać ;)

a dlaczego akurat na westie się zdecydowałaś? :razz:

Link to comment
Share on other sites

Aktualnie czekam na wiadomość od lady-world.Ewelinka_m-pisałam,że jestem z woj.lubuskiego,a nie lubelskiego ;)
Poszukiwania trwają :D
Wolałabym,aby hodowla była niedaleko mnie,bo jeśli już byłaby w okolicach Wrocławia,czy Katowic,gdzie zamieszkuje moja rodzina to oni by odebrali psa,a wolałabym abym odebrała go ja jako właścicielka,bo mam takie wrażenie,że jeśli będę pierwszą osobą,którą zobaczy(oprócz właścicieli itd.) to bardziej się przywiąże.I chciałabym,aby była to hodowla polecana,gdyż raczej nie będę mogła przyjechać wcześniej na obserwację.
A dlaczego west?Hmm...Mój wujek ma psa tej rasy i po prostu od zawsze pasował mi zwariowany charakter i jego zachowania ;)
Myślałam też o yorku,które są bardziej dostępne także w moim mieście,można je łatwo podnosić itd.,ale jednak nie jestem przekonana,bo jest bardzo drobny,a często są bardzo bojaźliwe...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...