Jump to content
Dogomania

szczeniak i singielka = siusiu i kupka wszędzie?


MelRiot01

Recommended Posts

Witam,

Od niedawna mam szczeniaka, w tej chwili ma dwa miesiące. Początkowo miałam problem by załatwiał się na zewnątrz, teraz już to robi, i to chętnie tak bym widziała, bo potem jest nagroda i pochwały, ale nie eliminuje to tego, że przestał się załatwiać w domu, załatwia się w nocy i w czasie gdy jestem w pracy, a nawet gdy jestem w domu i niemal zaraz po powrocie do domu, mimo, że zrobi kilka siuisu na spacerze. Jak uświadomić szczeniakowi to, że źle robi załatwiając się w domu? zdaje sobie sprawę, że jeszcze tyle nie wytrzymuje, ale może orientujecie się w jakim czasie szczenięta owczarków powinny być już w stanie wytrzymać okres czasu gdy jestem w pracy czyli 8-9 godz? Zaznaczam, że nie mam kogo prosić o pomoc, nawet sąsiadów i mieszkam na wysokim piętrze.

proszę o pomoc i za wszelkie podpowiedzi będę bardzo wdzięczna.

Link to comment
Share on other sites

A nauczyłaś go korzystania z mat? Zdecydowanie eliminują problem sprzątania mokrych plam ;) Po powrocie do domu nie ma sensu karcić szczeniaka bo i tak nie połączy faktów. A 8-9 godzin wytrzymać powinien pewnie około 4-5 miesiąca ;)

Link to comment
Share on other sites

Próbowałam, ale niestety to się nie udało, załatwia się owszem na matach, ale nie tylko.... a kiedy ją przenosiłam na maty, zachęcałam, przytrzymałam łagodnie na niej, to ona się po prostu blokowała i nic z tego nie było, tylko się mała frustrowała....

Na dworze już chętnie robi siuisu/kupę, już rozumie, że na dworze załatwia się"swoje potrzeby", ale jeszcze nie rozumie, że tylko i wyłącznie na dworze :), myślisz, że w tym czasie  ( 4-5 miesięcy) już podoła tyle wytrzymać?

Teraz wiem, że jak już załatwia się na dworze to nie powinnam wprowadzać jeszcze mat bo to jej namiesza w głowie, sama nie wiem.....

nie karcę jej, absolutnie, bo po fakcie to nie ma sensu :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Cztero-pięciomiesięczny pies nie wytrzyma dziewięciu godzin bez opróżniania pęcherza. Teoretycznie zakłada się, że szczenię wytrzymuje tyle godzin ile ma miesięcy - plus jedna. Praktycznie najczęściej wytrzymuje mniej. 

Przepraszam bardzo, ale czy nie lepiej pytać o podstawy psiej fizjologii PRZED podjęciem decyzji o nabyciu szczeniaka?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Wiem, że maluszki mają szybszą przemianę, to co wypiją zaraz z nich wylatuje, więc rozumiem i akceptuje taki stan rzeczy, natomiast w związku z tym, że w przypadku tego psa nie udała mi się nauka siusiania na maty, widać psiak ma inne preferencje,a skoro już chętnie załatwia się na zewnątrz, to szukam informacji jak postępować dalej, by w nawyk psu nie weszło jak już będzie duży, że załatwianie się w domu gdy nikogo nie ma jest ok, bo nikt zwróci mu uwagi.

Link to comment
Share on other sites

Dorosły, zdrowy na ciele i umyśle, wychowywany w ludzkiej rodzinie pies nie załatwia się w domu, bo instynkt nakazuje mu załatwiać potrzeby fizjologiczne dalej od gniazda, dalej od legowiska. Problemy mogą być przy zwierzaku chorym, zestresowanym, obawiającym się sikania na spacerze na smyczy blisko właściciela   (to z reguły skutek karcenia za zanieczyszczenia domu). Dorastającego psa łatwo nauczyć załatwiania potrzeb fizjologicznych na hasło i we wskazanym miejscu. Wystarczy nie karcić szczeniaka za domowe wpadki, wyprowadzać jak najczęściej i dokładać zawsze to samo słowo polecenia na spacerze w chwili gdy szczeniak sika czy robi kupę, pochwalić i natychmiast po fakcie nagrodzić. Potem dorosły pies - na przykład podczas postoju w podróży - na to samo słowo załatwi się we wskazanym miejscu.

Link to comment
Share on other sites

czy o będzie wówczas równoznaczne z tym, że na spacerze pies nie załatwi się bez komendy?. szczerze mówiąc sikanie na komende nie przekonuje mnie. Ale z resztą się zgadzam, mała siusia na dworze bez obaw a potem radośnie do mnie podbiega po smakołyk, czyli mogę rozumieć, że się nie obawia? gdy się załatwi w mieszkaniu mówie Fe i biorę ją na ręce, był moment gdy się chowała wówczas pod stołem, teraz wystarczy chwila nieuwagi np. kroję coś w kuchni ona kręci się gdzieś w koło a tu dwa kroczki ode mnie kałuża.... i co tu zrobić, nie skarcę, bo po fakcie..... więc biorę mopa i ścieram :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...