Jump to content
Dogomania

Zakup szczeniaka Westie


Recommended Posts

Noszę się z zamiarem kupna psa rasy WEST HiGHLAND WHITE TERRIER, ale jestem kompletnie ”zielony” w tej kwestii, doradźcie mi co do wyboru hodowli.

Poczytałem troszkę różnych opinii na różnych forach i mam nieco niejasnych tematów  - może rozwiejecie moje wątpliwości. nie chciałbym, żeby to źle zabrzmiało, ale nie koniecznie muszę mieć psa wzorcowego rasowo. Na co zwrócić uwagę, aby uniknąć kupna "chorego" psa? Czy to kwestia rodowodu czy też tego, żeby uniknąć psa z chowu wsobnego? Chciałem zaznaczyć, że wiem, iż psy z rodowodem są 2 x droższe od tych z metryczkami, ale czy wśród tych z metryczkami  nie można znaleźć psa który nie będzie miał obciążeń medycznych/genetycznych? Kontaktowałem się wstępnie z osobą oferującą szczeniaki bez rodowodu - (ojciec ma/ matka nie) - czy zakup psa u takiej osoby jest dobrym pomysłem? jeśli nie to dlaczego? Dodam, że nie chodzi tu o kwestie finansowe, bo mogę również kupić psa z rodowodem. Chciałbym jednak poznać różnice. Chodzi mi o dobro psa a nie o papierki... niezależnie czy  będzie psem z rodowodem nie zamierzam uczestniczyć w wystawach i pokazach.

Link to comment
Share on other sites

Sprzedaż psów nierasowych (czyli przez "hodowle" nigdzie nie zrzeszone) jest niezgodny z prawem. Tą osobę powinieneś zgłosić na policję, a nie rozważać kupno szczeniaka. Kundelki rozdaje się za darmo, do adopcji, a nie robi na nich pieniądze.

Możesz kupić psa taniej - szukaj w hodowlach zrzeszonych w ZKwP (należący do międzynarodowej organizacji FCI) "petów", czyli psów z wadami - bez jajka, z kiepskim zgryzem. Często taniej sprzedawane są psy po prostu nierokujące wystawowo.

W ZKwP szczenię dostaje metrykę! I na podstawie metryki możesz, ale nie musisz wyrobić rodowodu.

Poczytaj trochę na tym forum o "postyczniowych stowarzyszeniach" - rodowody z nieznanym ojcem, dopuszczanie do hodowli psów chorych, czasem okropne warunki. Branie psa z pseudohodowli to nakręcanie naprawdę okropnego procederu. Poczytaj o szczeniakach schodzących na parwowirozę, o unikających odpowiedzialności hodowcach, o psach trzymanych w oborze i spędzających całe życie na gnoju.

No i w większości przypadków psy z takich "hodowli" nawet koło prawdziwego westa nie stały.

Zawsze warto przed zakupem psa pojechać do hodowli, zobaczyć na własne oczy warunki, w jakich psy żyją, poznać matkę, pogadać z hodowcą. I przede wszystkim - nie kupuj psa pod wpływem chwilowych emocji i nie dawać się wrobić w oglądanie tylko jednego pokoju do wydawania szczeniąt, bez możliwości zajrzenia gdzie indziej czy zobaczenia wszystkich psów w hodowli, bo to znaczy, że coś jest do ukrycia.

Jeśli masz jakieś konkretne pytania co do wyboru hodowli czy ogólnie rasy to jeśli chcesz możesz pisać na priv.

 

Link to comment
Share on other sites

w dzisiejszych czasach papierek często świadczy o tym, że pies pochodzi z dobrych warunków. Dobra hodowla chętnie Cię do siebie zaprosi, pokaże ci w jakich warunkach żyją psy. Sama będzie ci zadawać różne pytania chcąc cię trochę "prześwietlić". Dobra hodowla nie musi zachwalać szczeniąt .... wręcz przeciwnie dobry hodowca będzie ci opowiadał o złej stronie medalu.... żeby cię zniechęcić, bądź uświadomić.... bo często jest tak, że jeśli właściciel szczeniaka jest przygotowany na czasem nie różową codzienność z psem to te różne czasem ciężkie, czasem trudne sytuacje są do przejścia łatwiejsze i jest się na nie przygotowanym. Westiki... to jednak teriery.... psy żywiołowe, wymagają trymowania i strzyżenia. Futro na co dzień jest szare, przechodzące w żółte, więc ogólnie mało estetyczne. Biały to on jest przez stosunkowo krótki czas po kąpieli a i tak często pojawiają sie trwałe przebarwienia żółte czy brązowe. :) Tak czy siak jeśli jesteś zdeterminowany to na prawdę  poszukaj dobrej hodowli, której zależy na dobru swoich szczeniąt. Wybierz się do najbliższego oddziału związku Kynologicznego i poproś o spis hodowli tej rasy... poszukaj w internecie, napisz maile do hodowców. Naprawdę nie pchaj się w pieska bez rodowodu FCI bo pies to nie zabawka... nie możesz ryzykować, że trafisz na chore szczenię z pseudo i narazisz siebie i jego na stres choroby i cierpienie. Sam wybór hodowli musi być przemyślany, świadomy bo to ma być członek rodziny, towarzysz na kilka, kilkanaście lat. Podróbek jest wiele ale wiadomo jak jest z podróbkami, tak naprawdę kupujesz kota w worku i potem będziesz mógł mieć pretensje tylko do siebie jeśli piesek z pseudo hodowli okaże się chory.... szukaj małych hodowli o dobrej renomie, gdzie mioty sa rzadko i psy są domownikami. może poszukaj jakiejś wystawy ZK w twojej okolicy, wybierz się, porozmawiaj z hodowcami, pooglądaj psy....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Szukając swojego wymarzonego pieska przebrnęliśmy przez wiele wątków, niestety wiele kontaktów wskazywanych na forach jest nieaktualnych. Hodowle te zakończyły swoją działalność :( bardzo baliśmy się zostać oszukani, nasi znajomi kupili wcześniej maltańczyka który miał wadę serca i musiał zostać uśpiony.

Dlatego kupując szczeniaka było dla Nas ważne, aby był przyjacielem na długie lata.
Szukając swojego wymarzonego pieska udaliśmy się do swojego oddziału związku kynologicznego niestety w Naszym oddziale nie było dostępnych szczeniąt. Trafiliśmy do hodowli należącej do oddziału Poznańskiego z Gniezna i jesteśmy zachwyceni :)
Minął już ponad rok, a Pani hodowczyni nigdy nie zostawiła nas samych sobie. Raz po raz nawet napiszę co słychać u Naszej małej Perełki. Dlatego polecam wszystkim osoba szukającym swojego wymarzonego westa, aby się nie poddawały i szukały takiego hodowcy na jakiego my trafiliśmy. To czy hodowla jest dla danej osoby pasją i całym życiem widać po tym jak ta osoba się zachowuję, w jaki sposób jest prowadzona hodowla. Czy na prawdę czuć miłość tej osoby do tego co robi. Jest wielu hodowców nawet zrzeszonych w związku dla których najważniejszy jest zysk. Kryją tak na prawdę wyłącznie dla zysku....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...