Jump to content
Dogomania

Maltańczyk z 'rodowodem'?


WiktoriaMaksiu

Recommended Posts

Około miesiąc temu kupiłam maltańczyka. W końcu dojrzałam do tego aby być w stanie zaopiekować się psem (w końcu to nie zabawka którą odstawi się w kąt), no i potrzebowałam przyjaciela. Decyzja o tym, że to akurat ma być maltanek była taka: charakter w sam raz dla mnie (boję się psów! ten miał być moim przyjacielem co nie zrobi mi krzywdy - niestety ma coś w sobie z rotwailera :D ale i tak się kochamy), rozmiar (małe mieszkanie + nie potrzebuje ruchu aż tyle- nie żebym żałowała mu spacerów, po 20 minutach ma dość i widzę że chętnie wskoczył by mi na ręce :P).

Do sedna: o rodowodach nie wiedziałam nic, o  podrabianych rodowodach, pseudo hodowlach też nic. W ogłoszeniu było napisane że ma rodowód i chipa, rodowód Ospik czy jakoś tak... No i kurde, kupując nie wiedziałam że to nie jest prawdziwy rodowód, nie miałam po prostu podstawowej (?) wiedzy o rodowodach. Trochę poczułam się oszukana... Czy są w ogóle jakieś przepisy prawne na takie coś? Czy sama jestem winna swojej niewiedzy? Wyszło na to że w sumie kupiłam kundla za 1000zł... Przy kupnie podpisałam normalną umowę.

Jedno wiem na pewno, że psa kocham i nie oddam. Dla mnie jest 100% maltańczykiem nawet bez głupiego świstka papieru i z uszami jak nietoperz...Teraz wiem że biorąc z psudohodowli naraziłam się na kupno chorego psa, ale ten pomimo nietoperzowych uszu jest zdrowy, odrobaczony i zaszczepiony (i rozpuszczony jak dziadowski bicz :P)

Link to comment
Share on other sites

kochaj, dbaj, wychowuj..... a na drugi raz szukaj dobrej hodowli, ktorej zalezy na dobru szczeniąt. Masz mnostwo czasu by sie nauczyc jak odróżniać dobrą hodowlę od pseudo... jaka powinna  być postawa dobrego hodowcy.... jakie dokumenty psow z hodowli warto sprawdzić... jeśli chodzi o roszczenia wzgledem pseudo to szczerze nie wiem ale może znajdą się tu mądrzejsze głowy które wiedziałyby czy da się to popchnąć w jakąś stronę.

Link to comment
Share on other sites

No właśnie to źle sformułowane przepisy wprowadziły taką chorą sytuację, z jaką mamy teraz do czynienia. Chcieli dobrze - zlikwidować pseudo i żeby szczeniaczki mogły być sprzedawane tylko w miejscu zarejestrowanej hodowli - a wyszło jak zawsze... Przez nieprzemyślaną konstrukcję prawną wszystkie pseudohodowle zaczęły zrzeszać się w związki i wydawać "rodowody".

Także kiedyś ciężko było przekonać kogoś do psa z rodowodem, a teraz to już masakra, żeby wytłumaczyć, że rodowód rodowodowi nie równy.

Tak jak napisała jolkablaszczyk - kochaj i dbaj, możemy tylko trzymać kciuki, żeby psiak był zdrowy i dobrze się chował :) A na przyszłość przed zakupem psiaka napisz na forum, poszukaj fajnej hodowli z ZKwP z dobrymi opiniami, poznaj hodowcę, obejrzyj miejsce, w którym psiaki żyją. Lepiej poświęcić na poszukiwania psa trochę więcej czasu i nie podejmować decyzji pod wpływem emocji, tylko świadomie wybrać hodowlę, gdzie o psy się dba, kocha i gdzie ludziom zależy na dobrostanie swoich psów i znalezieniu dobrych domów dla szczeniąt.

Link to comment
Share on other sites

Nie ma na to żadnych przepisów prawnych. Prawo zakazuje sprzedaży zwierząt bez rodowodów- i faktycznie szczeniaki mają rodowody, więc wszystko legalnie, a to że te rodowody nie są uznawane nigdzie poza konkretnym stowarzyszeniem to już inna sprawa.

Link to comment
Share on other sites

No właśnie, wprowadzili w ustawie o ochronie zwierząt zakaz handlu (Art. 10 ust.2 Zabrania się rozmnażania psów i kotów w celach handlowych) z wyłączeniem hodowli (Art. 10 ust.2 pkt.6. Zakaz, o którym mowa w ust. 2, nie dotyczy hodowli zwierząt zarejestrowanych w ogólnokrajowych organizacjach społecznych, których statutowym celem jest działalność związana z hodowlą rasowych psów i kotów).

No i te "ogólnokrajowe organizacje społeczne" zaczęły wyrastać jak grzyby po deszczu.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...