Jump to content
Dogomania

małopłytkowość u 5 letniej suczki


pauluma

Recommended Posts

Witam, mam taki problem, otóż w niedzielę (20.03.2016) moja sunia zaczęła źle się czuć. Stała się bardzo smutna, osowiała, nie miała ochoty na spacery no i warczała jak tylko się do niej zbliżyłam, mimo że nigdy wcześniej tego nie robiła. Na początku podejrzewałam ropomacicze lub ciąże urojoną. W poniedziałek 21.03.2016 poszłam z nią do weterynarza. Pan zmierzył jej temperaturę, wymacał ją z każdej możliwej strony i stwierdził, że może to być początkujące ropomacicze. Wspomniałam mu o tym. że jakieś 3 dni temu znalazłam u niej 3 kleszcze, ten jednak powiedział że gdyby miała chorobę po kleszczach miałaby wysoka temperaturę a takiej nie ma. Stwierdził, że jeśli do środy jej stan się nie zmieni mam z nią pojechać na usg do innej pani doktor, ponieważ on w swoim gabinecie nie posiada sprzętu. Trochę uspokojona wróciłam z nią do domu, Jednak w poniedziałek zachowywała się jeszcze gorzej niż w niedzielę. Postanowiłam, że nie będę czekać. Skoro on tylko zmierzył jej temperaturę, trzeba poszukać innego weterynarza, który ją dokładnie zbada. Tak znalazłam się u Pani weterynarz, która pierwsze co zrobiła to pobrała Nusi krew. Okazało się, że ma małopłytkowość i może to być choroba pokleszczowa. Jednak aby wykluczyć ropomacicze zrobiła USG. Z macicą wszystko w porządku, nerki w porządku. Z badań krwi wynika, że wszystkie narządy wewnętrzne ma sprawne i nic im nie dolega. Jednak ma bardzo mało płytek krwi i żelaza. Od razu zastrzyki ze sterydami. Ostrzegła nas, że jej stan może się pogorszyć, ale nie mamy innego wyjścia i musimy ryzykować. Ze łzami w oczach jechałam do domu uważnie obserwując moją towarzyszkę. Kiedy dotraliśmy uciekła na swoje miejsce i leżała przez pewien czas. Odwiedziła mnie koleżanka i wtedy w Nukę wróciły wszystkie siły. Zaczęła na nią szczekać, witać się i tulić. Zauważyłam poprawę, leki chyba działają. Zrobiła się weselsza, chętniejsza do spacerów, zabaw. Światełko w tunelu. Wczoraj rano pojechałyśmy na kolejny zastrzyk. Pani doktor obejrzała ją i stwierdziła, że rzeczywiście wygląda lepiej. Nuka dostała kolejne dwa zastrzyki i wróciłyśmy do domu. Wczoraj była w jeszcze lepszej formie, nawet chciała się bawić, zjadła i bawiła się ze mną chwilę na dywanie. Widzę poprawę, jednak boję się, że to chwilowe. Dzisiaj jedziemy na kolejne zastrzyki i powtórzymy badania krwi, czy płytki choć trochę urosły. A, nie wspomniałam, że dostała antybiotyk w tabletkach i hemovet. Ogólnie jestem przerażona jej stanem zdrowia, jesteśmy bardzo zżyte, nie wyobrażam sobie aby mogło jej się coś stać. Chciałam was prosić o to, aby ktoś mi przybliżył temat małopłytkowości. Nuka nigdy nie miała problemów ze zdrowiem, więc i ja nigdy się nie zagłębiałam w takie tematy. Czy wasze psiaki miały kiedyś małopłytkowość? Wyszły z tego? Chciałabym wiedzieć wszystko na ten temat. 

Link to comment
Share on other sites

Pauluma, niestety ale to mit że po chorobie odkleszczowej jest wysoka temperatura. Średnio 2/10 psów które do mnie przychodzą ma gorączkę, reszta ma temperaturę w normie.

Czy ta pobrana krew była badana u weterynarza, czy w laboratorium? Każda małopłytkowość która wychodzi podczas badania w analizatorze ( sprzęt do badania krwi który mają niektóre lecznice dla zwierząt) powinna być sprawdzona poprzez wykonanie rozmazu i obejrzenie preparatu pod mikroskopem. Pamiętasz jaki antybiotyk w tabletkach dostała Twoja sunia?

Link to comment
Share on other sites

To dobrze, antybiotyk też dobry i teraz powinno być tylko lepiej. Poza babeszjozą są inne choroby odkleszczowe, dlatego dobrze, że powtarzacie badanie krwi. Nie wiem z którego rejonu Polski jesteś ale jeśli z mazowsza to polecam zabezpieczyć psa nie tylko przeciw kleszczom, a również przeciwko komarom, bo coraz częściej psy są zarażane przez komary Dirofilariozą.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Czyli powinna z tego wyjść? Szybko zareagowałam i na szczęście organy wewnętrzne ma w porządku. Słyszałam, że przy braniu sterydów powinno dawać się coś osłonowo na wątrobę, czy to prawda ? Jestem z Lubelskiego, zapytam dzisiaj Pani weterynarz czy od komarów również ją zabezpieczyć, ale myślę, że lepiej dmuchać na zimne, szczególnie, że latem często jesteśmy w lesie. Widzę poprawę w jej zachowaniu, chce wychodzić na dwór w końcu i ma ochotę na zabawę. Jednak na razie staram się nie cieszyć, bo boję się, że wyniki nie potwierdzą tego, że jest lepiej. 

Link to comment
Share on other sites

Witam. Byłyśmy wczoraj u Pani weterynarz, zrobiłyśmy badanie krwi, no i jest lepiej ! :) Także, jest nadzieja, że psinka wróci do normalności. Od dzisiaj mamy brać sterydy w tabletkach, no i kontynuować branie antybiotyku i hemovetu. W środę mamy jechać do kontroli na ponowne badanie krwi, aby sprawdzić czy jej stan się poprawia. Steryd jaki dostałyśmy do encorton, antybiotyk ten sam czyli unidox. Poniżej wstawiam zdjęcia wyników z wtorku 22.03.2016 i z wczoraj 24.03.2016. 

22. 03. 2016

 6tBquE.jpg

24.03.201

6  cMbtFk.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mój pies zachorował na małopłytkowość, płytek miał 8 czyli nieznacznie mniej niż Twój - ogólnie stan mocno zagrażający życiu.

My z tego wyszliśmy długim leczeniem encortonem. Ale u nas tylko płytki mocno odbiegały od normy, reszta była w porządku, małopłytkowość była pierwotna (najpewniej skutek uboczny po antybiotyku), natomiast u Ciebie małopłytkowość może być symptomem jakiejś choroby układu krwiotwórczego.

Link to comment
Share on other sites

Płytki skoczyly do 306 tyś jak dobrze pamiętam. Stan Nuki jest lepszy. Bierze sterydy i antybiotyk. W poniedziałek jedziemy na kontrolę i może powoli będziemy odstawiac steryd. Teraz jestem w pracy i nie mam jak wstawić zdjęcia środowych badań. Po południu zaktualizuje wpis. 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...