Jump to content
Dogomania

Aplikacja wspierająca zdrowe żywienie psów


netanimal

Recommended Posts

Witam serdecznie,

Jestem tutaj aby poprosić Państwa, właścicieli psów o kilka informacji.

Poważnie myślę o przygotowaniu aplikacji webowej oraz na smartfony, która miałaby pomóc w doborze odpowiedniej karmy dla psa oraz w kontroli diety w czasie.

Dobór karmy odbywałby się na podstawie ankiety. Tak samo plany żywieniowe.

Będę współpracował z weterynarzami oraz specjalistami od żywienia tak aby jak najlepiej dopasować karmy i plany żywieniowe do potrzeby psa. Aplikacja obliczałaby m. in. dzienne porcje oraz przypominała o posiłku. Karma oraz plan byłyby dostosowane m. in. do wieku, rasy, ewentualnych dolegliwości, poziomu aktywności psa itd.

I teraz pytanie do Państwa.

Czy korzystaliby Państwo z takiej aplikacji? Jakie funcjonalności ułatwiły by Państwu wybór najlepszej karmy dla swojego psa? Na co Państwo w szczególności zwracają uwagę podczas wyboru karmy? Czy byliby Państwo również zainteresowani planami żywieniowymi?

Z góry dziękuję za wszelkie komentarze i opinie.

Link to comment
Share on other sites

14 godzin temu, netanimal napisał:

 

Czy korzystaliby Państwo z takiej aplikacji? Jakie funcjonalności ułatwiły by Państwu wybór najlepszej karmy dla swojego psa? Na co Państwo w szczególności zwracają uwagę podczas wyboru karmy? Czy byliby Państwo również zainteresowani planami żywieniowymi?

No to pierwsza :)

Czy korzystałabym- nie. Psy mam od lat, nie zdarza mi się zapomnieć ich nakarmić (szok :P). Karma wybrana jedna z lepszych- Barf, zmiany nie potrzebuję. Na co zwracam uwagę- na odpowiednio zbilansowany posiłek, zgodny z tym, że psy to mięsożercy. A jeszcze że psy chętnie jedzą- to już genialnie ;) Co do tego ile "karmy" mam dać- mam odpowiedni jadłospis zrobiony ;)

Link to comment
Share on other sites

Zgadzam się z Harley. Przy BARF tak, faktycznie mogłaby być przydatna dla początkującego, pod warunkiem, że zostanie dobrze zrobiona. Do suchej karmy - potwierdzam, że bez sensu. Poza tym, zdrowe żywienie to nie tylko karma, ale jeszcze cała masa suplementów i pierdół typu żwacze, płucka, tchawice. Co do dawek żywieniowych - nic nie zastąpi bacznego oka właściciela. A co do aktywności - bywają dni, że suka do miski nie dostaje nic, bo całą dawkę pożera na śladach :) Jakoś nie czuję klimatu wprowadzania do aplikacji danych nt długości śladu i rodzaju stosowanej karmy. Byłoby to bardziej uciążliwe niż pomocne.

EDIT: natomiast aplikacją do śladów sportowych bym nie pogardziła :) Żeby można było wybierać z pre-definiowanej listy rodzaj podłoża, warunki atmosferyczne, żeby odnotowywała godzinę rozpoczęcia i zakończenia układania śladu, czas pracy psa na śladzie, bieg śladu, w tym położenie załamań i przedmiotów oraz pozwalała na ręczne wpisywanie uwag.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za wszystkie opinie i komentarze.

Państwo są doświadczonymi właścicielami psów dlatego bardzo cienię Państwa opinie. Rozumiem też, że często mają już Państwo wypracowane i przetestowane sposoby żywienia swoich pupili.

Oczywiście aplikacja nie zastąpi weterynarza i w przypadku poważnych dolegliwości zawsze rekomendujemy konsultacje z weterynarzem. Tak samo aplikacja nie zastąpi czujnego oka właściciela. Jednak z pewnością aplikacja może pomóc w opracowaniu planu żywienia, śledzeniu wyników i ich zapamiętywaniu oraz ewentualnych korektach, wymianach karm.

Jednak jest też dużo niedoświadczonych i początkujących właścicieli psów, którzy chętnie skorzystaliby z podpowiedzi takiej aplikacji. Myślę, że aplikacja może również ułatwić, przyspieszyć niektóre czynności związane z zakupem i porcjowaniem karmy.

Kilka słów o planowanych funkcjach:

Ankieta mająca za zadanie zebranie informacji o psie. Prosta do wypełnienia. Przykładowe gromadzone informacje: rasa lub wielkość w przypadku psów nierasowych, data narodzin lub przybliżona data narodzin, dolegliwości jeśli występują np. nadwaga albo alergia, czy w ciąży lub karmiący, stopień aktywności itd.

Następnie na podstawie zebranych danych aplikacja zaproponuje najlepiej dopasowane karmy w zależności od budżetu właściciela pupila oraz wskaże gdzie można je kupić w najniższych cenach.

Dodatkowo aplikacja ma pomóc w obliczeniu dziennych porcji w zalezności od potrzeby np. karmienie różnymi rodzajami karm albo redukcja wagi. Aplikacja ma pomóc również w szacowaniu i kontroli budżetu na wydatki związane z karmą.

Dodatkowo:
Przypominacz o potrzebie uzupełnienia zapasów karmy.
Informowanie o potrzebie zmiany karmy np. ze względu na postępujący wiek pupila.
Możliwość oceny karm i podzieleniu się opiniami z innymi użytkownikami.
Profil pupila z metryczką. Możliwość stworzenia widgetu/listwy z wybranymi informacjami (zdjęcie, wiek, rasa, obecna karma itd.) i wklejaniu go np. w podpisie na forum albo social mediach. (możliwość zaprezentowania swoich milusińskich)

Oczywiście wszystko jest w sferze planowania. Wszystkie sugestie i pomysły będę brał pod uwagę.

BARF również weźmiemy pod uwagę. Możliwe, że przygotujemy osobną funckję dla barfa.

Link to comment
Share on other sites

W sumie racja. Ja jeśli skorzystam to tylko po to, żeby Cię sprawdzić i ocenić ;) Ale jest bardzo dużo osób, którym się wydaje, że najlepsza karma to taka, która jest najdroższa ... spośród pozostałych, leżących na tej samej półce w hipermarkecie. I wybierają tę największą puszkę Pufiego, czy najcięższy worek Pedigree. Albo że skoro worek karmy X kosztuje 100 zł, to czemu ma płacić 200 zł na karmę Y. Dużo ludzi to gadżeciarze, więc mieć taką fajną apkę może być dla nich cool ;) Wykorzystując te prawidłowości, masz spore pole do popisu w kwestii podnoszenia świadomości takich ludzi. Mnie niedawno zmierziło w Dzień Dobry TVN, jak to wybrali się z kamerą do jakiegoś schronu czy DT i pan prowadzący obdarował ich TIR-em Pedigree klaszcząc przy tym uszami, jakie to pożywne jedzonko :-O

Co do zdobywania wiedzy, poza działem Żywienie na tym forum, polecam Ci wygooglowanie sobie osób, które np. organizują seminaria z żywienia psów sportowych. I nie dlatego, że ja chcę za wszelką cenę promować sport gdzie się tylko da, a dlatego, że te psy mają specjalne wymagania, więc i tacy prowadzący powinni mieć większą wiedzę niż niejeden wet. Nawet jak nie dadzą Ci odpowiedzi na wszystko od A do Z, to masz szansę się dużo od nich dowiedzieć. Mam jeszcze 1 człowieka, ale z imienia i nazwiska nie chciałabym podawać na forum, bo nie wiem, czy by sobie tego życzył.

I mam 1 poważną obawę: na ile ta Twoja aplikacja będzie obiektywna, tzn. nie uzależniająca wyników wyszukiwania od wpływów od producentów / dystrybutorów poszczególnych karm ;) Dużo bardzo dobrych karm to produkty niszowe, słabo rozreklamowane, dostępne wyłącznie on-line i to od 1 do max kilku sklepów.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...