Jump to content
Dogomania

Bolące sutki i za dużo mleka po porodzie


Neksioo

Recommended Posts

Witam .

Moja suka urodziła 2 szczeniaki zeszłej nocy oba wychodziły nóżkami niestety niedopilnowalem jej i 1 prawdopodobnie się udusił . Przy 2 jej pomoglem i urodził się dobrze :) . Problem w tym , że strasznie dyszy po porodzie a porod w sumie nie był ciezki i jest gorąca a małego muszę dawać na siłę do cycuszkow bo prawdopodobnie ją bolą . 1 szczeniak nie wypije wszystkiego więc pojechalismy do weterynarza zrobił jej USG czy jakiegoś malucha jeszcze nie ma i nie było zalecił nam abyśmy ściągali mleko z 2 największych sutków aby nie dostała zapalenia . Czy dobrze nam doradził? I co z tym dyszeniem pomocy!

Link to comment
Share on other sites

Nie przejmuj się dyszeniem - suka dyszy kiedy "produkuje mleko". Druga sprawa - koniecznie ściągaj mleko z sutków (co parę godzin, także w nocy) i przystawiaj często szczenię do różnych sutków. Ściągaj mleko trochę, nie do końca. Jednak musisz pamiętać, by nie dopuścić do zastojów mleka - zastój objawia się tym, że cały obszar "cyca" (powyżej samego sutka) jest twardy i nabity. Zastoje doprowadzą do stanów zapalnych, zrobią się suce przetoki, co może z kolei doprowadzić do pęknięcia sutka. Jeżeli już trafi Ci się zastój, ściągaj z takiego sutka mleko!!! Najlepiej niech to robi szczenię. Pamiętaj takie zastoje są bolesne dla suki.

I jeszcze jedna rada - jeżeli sutki są gorące nie próbuj ich schładzać. Schładzanie ich np. lodem to droga do stanów zapalnych. Kup kapustę, stłucz liść i smaruj wyciśniętym sokiem, jeżeli suka nie gmera przy sutkach możesz robić jej okłady ze stłuczonych liści kapusty.

Przystawiaj często szczenię. Jeżeli to pierwszy miot suki, może na początku być trochę zagubiona. Dyszeniem się nie przejmuj, to się stabilizuje z czasem. A! Kontroluj temperaturę suczki. W razie gorączki leć do weta.

Jak coś, to pisz do mnie na prv.

Ja właśnie odchowują swój czwarty miot - tym razem w ilości 16 szczeniąt (dużej rasy) i mam problem odwrotny do Twojego - karmię maluchy butlą :)

Powodzenia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...