Jump to content
Dogomania

problem z 5 miesięcznym shih tzu


obsesyjnaa

Recommended Posts

Hej, potrzebuje pilnie waszej pomocy. Mam problem z moim 5 miesięcznym pieskiem. Nie mogę nauczyć go czystości. Próbowaliśmy już wszystkiego, przysmaki, grożenie palcem gdy narobi w doomu czy wynoszenie go gdy tylko się kręci a nawet u skraju wytrzymałości krzyki. Piesek jest ogólnie niesforny potrafi wyjeść jedzenie z talerza gdy nadarzy się taka sytuacja, ugryść do krwi gdy mu się zabierze coś czego nie powinien jeść,gryść. W domu leży mata do nauki siusiania ale raz się na nią załatwi a raz nie. Najgorszy problem jest w nocy gdyż nie jesteśmy wstanie go przypilnować, wstajemy rano a koło łóżka leży "pachnąca" niespodzianka. Z tego co wiem wtedy już za późno na jakąkolwiek reakcje. Co wiecej piesek od tygodnia gdy tylko pościelimy łóżko obsikuje nam pościel. Jesteśmy bezradni, nie mamy już sił i szukamy pomocy. Wiem że 5 miesięcy to jeszcze mały piesek ale myślę że jak nie teraz to nigdy się nie nauczy. Pomożecie?

Link to comment
Share on other sites

Proponuję zacząć od wychowywania psa tak, aby przestał być niesforny - to podstawa. Krzyk lub grożenie po fakcie nic nie da - tylko skłania do załatwiania się gdy tego nie widzicie.

Pięciomiesięczny szczeniak małych ras nie trzyma moczu zbyt długo, trudniej nauczyć go czystości;. jak długo zostaje sam w domu bez wyprowadzenia?

Co do sikania na łóżko - można na pościeli przez kilka dni kłaść prześcieradło, które przedtem było na psim legowisku - psy nie obsikują własnego legowiska. Wypadałoby też nauczyć, że na łózko wskakuje się tylko za pozwoleniem albo wcale - no i naprawdę najwyższy czas, aby bez żadnej dyskusji zwierzak oddawał wszystko, cokolwiek porwie do pyszczka. W domu moich znajomych dorosła suczka tej rasy gryzła tylko właścicielkę - wobec domownika, który konsekwentnie na co dzień czegoś wymagał, sunia była najgrzeczniejszym zwierzątkiem.

 

Link to comment
Share on other sites

Z pieskiem wychodzimy 4 razy dziennie rano koło 9 potem po 13 koło 18 i na wieczór 22. Czy są jakieś metody żeby piesek się nauczył ze nie wolno załatwiać się na dworze?

Co do sikania na łóżko to bardzo dziękuje za darę piesek w swoim legowisku ma kocyk i spróbujemy go kłaść na łóżko gdy jest rozłożone, być może zadziała.

Jak pokazać pieskowi że to by jesteśmy "panami" w domu? żeby się słuchał i oddawał gdy coś porwie, czy przestał gryźć właściciela (np podczas zabawy) ?

z góry dziękuje za odpowiedź.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Przede wszystkim pamiętajcie, że psy mię rozumieją naszego języka i wszystkich komend, łącznie ze znaczeniem słów "nie"czy "oddaj". Musicie wprowadzić jasne zasady i się ich trzymać. Polecam poczytać "Zwykły niezwykły przyjaciel" Zofii Mrzewinskiej, bardzo fajnie tłumaczy podstawy wychowania i tworzenia więzi z psem.

Nie chodzi o to, żebyście byli "panami", tylko żeby pies was szanował, chciał z wami współpracować i wykonywać wasze polecenia. Ale do tego potrzebne jest pokazanie mu, że posłuszeństwo się opłaca, a Wy wiecie, czego chcecie :)

Np. Pies was gryzie w zabawie - zaczyna kąsać, mówicie nie i przerywacie zabawę. A kiedy bawi się grzecznie bez gryzienia chwalicie go. Powinien załapać, ze gryzienie się nie opłaca bo oznacza koniec radochy. Kradnie ze stołu? No to Np. Ćwiczenie zostawania w siadzie na komendę, samokontrola i niepodejmowanie jedzenia bez komendy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...