Jump to content
Dogomania

Kastracja psa


Mopsinka

Recommended Posts

tak sobie rozmawiałyśmy z moją wetką o tym ostatnio. przez lata ewoluowałam od " to wbrew naturze", przez "ciąć wszystko, co sie rusza", po "zależy od przypadku, ale ze wskazaniem na cięcie".

 

W przypadku suk tu nie ma wątpliwości. Badania jednoznaczne: zmniejszenie ryzyka nowotworu listwy mlecznej przy kastracji przed 1.cieczką o 90%, po 1.cieczce - o 75%.

 

Z samcami może i nie aż takie róznice są, ale jak mówi moja wetka:  "jak patrzę na te wszystkie starsze samce i klopoty okołoprostatowe i nawet pęcherzowe i że psy latać muszą co chwila na leczenie, to jednak jestem zwolennikiem kastracji."

 

Czyli tu zależy, o co komu chodzi. mając młodziutkiego psa nie mysli sie o wydłuzeniu komfortowego życia na starość, bo to moze być jeszcze abstrakcja. ale jak się ma psa 14 letniego, to wszystko, co można było zrobic, aby wydłużyć mu zdrowie, urasta do bardzo ważnej rzeczy. czasem - do żalu, że się czegoś nie zrobiło, albo cos robiło nie tak (tu przykład: kolega jak by ł mały dawał psu czekoladę. malutko absolutnie, ale dośc regularnie, mimo, ze mama mu mówiła,że nie można, bo psu szkodzi. no ale dzieciak widział, że nie szkodziło przecież, to dawał. Pod koniec zycia tego psa, jak już kolega był dorosły, dowiedział sie keidyś u weta, że pies ma wątrobę z  złym stanie, zużytą bardziej, niż wiek wskazuje. w końcu to niewydolnośc wątroby najbardziej przyczyniła się do śmierci psa, choć była to jednak śmierć ze starości. natomiast jak sobie kolega zdał sprawę, ze sie czynnie dołożył do tego, absolutnymi drobiazgami, ale regularnie, to no cóż, nie jest łatwo taką świadomośc nosić).

 

No, ale te sprawy kastracyjne i wpływ na nowotworzenie  -  to jest operowanie prawdopodobieństwem, wiec jasne, że żyją psy matuzalemy z pełnym oprzyrządowaniem i jednak zdrowe. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...