Jump to content
Dogomania

York szczeka na telewizor


radiesteta

Recommended Posts

Mam problem w 50% smieszny a w 50% irytujący. Mały terier szczeka podczas oglądania telewizora. Standardwo szczeka podczas wszystkich progmarów  i filmów ze zwierzętami, ale czasem nie spodoba mu się scena z filmu s.f lub innego. Dotąd był uciszany ale to pomaga na chwilę aż do następnego razu gdy znowu coś mu się nie spodoba. Znacie jakieś rozwiążanie na takie problemy ? Oczywiście poza wyrzuceniem psa z pokoju z TV bo to głowny pokój w domu i jest to raczej niemożliwe na dłuższą metę.

Link to comment
Share on other sites

Nagradzaj w chwilach, kiedy nie szczeka. Rób z nim fajne rzeczy przy włączonym telewizorze (jeżeli reaguje też na dźwięki z telewizora to najpierw przy cichszym, później głośnym dźwięku) - baw się z nim, podawaj karmę, ucz skupiania się na sobie, ćwicz sztuczki, cokolwiek, co pozwoli zbudować dobre skojarzenia z TV.

 

Pies może się bać, może się ekscytować - tak czy inaczej wyrzucanie go z pokoju tylko pogłębia problem, ciągłe karcenie bez pokazania psu, czego się od niego oczekuje, jest bezcelowe i bezsensowne.

Musisz mu pokazać, że TV nie jest ani straszny, ani dziwny i nie warto się interesować, jak można sobie np. przy telewizorze kość czy konga obgryźć.

Link to comment
Share on other sites

Ja tam obstawiam, że skoro macie taki problem i nie umiecie psu uswiadomic, że najzwyczajniej na swiecie NIE MOZE szczekac na tv to musicie pewnie zmienić bardzo wiele rzeczy w prowadzeniu psa - a nie widząc tego na żywo raczej ciezko doradzac w ciemno. Ja bym po prostu korygowala szczekanie i nagradzala i wzmacniala obojetnosc i dobre zachowanie.

Link to comment
Share on other sites

Czyżby mój problem był aż tak nietypowy lub trudny, że nikt nie potrafi podpowiedzi żdnej dać ?

 

Raczej ludzie zastanawiają się, jak to możliwe, że nie jesteście w stanie psa oduczyć tego zachowania. Jak wygląda karcenie w waszym wykonaniu? Czy oprócz tego chwalicie psa za spokój? Czy pies umie komendę "na miejsce"?

Link to comment
Share on other sites

Raczej ludzie zastanawiają się, jak to możliwe, że nie jesteście w stanie psa oduczyć tego zachowania. Jak wygląda karcenie w waszym wykonaniu? Czy oprócz tego chwalicie psa za spokój? Czy pies umie komendę "na miejsce"?

 

dlatego zawsze mam zdania że York to nie jest pies dla każdego

 

No dokładnie. Radiesteta, przed Tobą praca u podstaw. A tego się nie da streścić w 1 poście. Moja propozycja to zacząć od lektury, np. "Zwykły niezwykły przyjaciel" Pani Zofii Mrzewińskiej i udać się na kurs podstawowego posłuszeństwa, gdzie pokażą Ci podstawy komunikacji z psem oraz rzeczonego korygowania zachowań niepożądanych i wzmacniania tych prawidłowych. 

Link to comment
Share on other sites

Praca u pdstaw ? Prosze o rozwinięcie tematu. Pies a własciwie psy bo podobne symptomy wykazują matka i syn  nie ma problemu z posłuszestwem. Reaguje na komendy i nie jest lękliwy. Nie reaguje na TV jako taki tylko na sceny ze zwierzętami np reklamy pewnego piwa ;-) oraz czasami na jakieś sceny "pozazwierzęce" np w filmach s.f na obcych. Trudno czasem okreslić dlaczego lezy i warczy lub szczeka na konkretna scenę. Odwracanie uwagi komendą siad itp pomaga na chwilę na konkretny momet aż do nastepnego razu. Kundelek którego mam też zupełnie nie raguje na bodżce z TV.

Link to comment
Share on other sites

Pies nie widzi obrazu w tv, nie ta częstotliwość. Więc może jakiś dźwięk?

Niestety nie masz racji. Pies wbrew dawnym obiegowym opiniom i ma poczucie czasu na co dowody są w Polsce conajmniej 2 razy w roku po zmianie czasu psy regularnie wyprowadzane na spacery o tych samych godzinach nadal sie szykują do spacerów o dawnych godzinach mimio że włascicel sie jeszcze nie szykuje bo nastąpiła nasza sztuczna zmiana czasu,  albo są zdziwione że tym razem wcześniej będzie  spacer bo włascicle sie już szykuje a jeszcze nie pora. Pies widzi obrazy w TV bo czasem szczekają tylko na obrazy gdy głos jest o minimalnej sile. Znane sa też i u mnie sporadycznie to wystepuje szczekanie na swoje własne odbicia w lustrze.  Owszem odglosy takze slysza to przecież słuch ich jednez z głownych zmysłow. Dlatego ta trudność w eleiminacj tych zachowań bo w mojej ocenie często bodziec jest inny czasem to obraz czasem dzwiek. Jedyne co je łaczy to źródlo. Mam w elefonie sygnał smsa :szczekanie psa i pierwsze kilka dni po jego ustawieniu też były akcje szczekania na telefon po otrzymaniu wiadomości. Jednak ponieważ to stały bodziec po kilku dniach przestały reagować.  Przyzywczaiły się, że "ten pies"  sobie może szczekac ile chce i sie go ignoruje.

Link to comment
Share on other sites

Piszesz o tym, że psy szczekają na zwierzęta w telewizji. A jak sytuacja na dworze? Może po prostu rozpoznają nietolerowane kształty z podwórka i reagują jak na intruza? W takiej sytuacji praca tylko w domu nic nie wniesie, bo z problemem trzeba będzie walczyć na obu frontach.

Zgadza się też tym torem myslałem. Z 1 strony to jednak terier mimio niewielkiego opakowania duchem jest wielki ale własnie to szczekanie na inne sceny "pozazwierzęce". Własnie to problem z dokładnym ustaleniem bodżca sprawiał, że dotąd reagowałem klasycznym odwracaniem uwagi ale teraz pomyłsałem i zapytałem na forum bo moze ktoś ma podobne problemy i zna ich rozwiazanie. To nie sprawa życia lub smierci. Ani psom ani nikomu innemu czy problem będzie rozwiązany czy nie nic się nie dzieje. Tyle że jest trochę uciazliwy i tyle.

Link to comment
Share on other sites

Panie kochany, albo "psy nie maja problemu z posluszenstwem" albo szczekaja na tv ;)

Panie kochany toż Pan nie wiesz, że natura większosci ras psów to szczeknie ?Ja Panie nie chcę ich natury eliminować lecz ją troche na inne tory jak rzekę skręcić. Pan widze tęga głowa to Pan taki nie bądż. Pan jej uzyj z łaski swojej i wymyśl jak mój, i chyba nie tylko mój problem, rozwiazać a zyskasz Pan moje wyrazy uznania.

Link to comment
Share on other sites

Za to Pan, Panie kochany, uzbrój się z łaski swojej w pokorę, a ironię odwieś na haczyk, bo daleko Pan na niej jak widać nie zajedziesz. A pies, jako zwierzę udomowione, niech sobie szczeka, ale wyłącznie wtedy kiedy jest ku temu realny powód, a realny powód ma m-ce wtedy, kiedy przewodnik rzeczone szczekanie uznaje za stosowne.

 

Szczekanie na telewizor, podczas gdy przewodnika to irytuje = zachowanie niepożądane i nie ma w tym żadnej wielkiej filozofii, tzn. metodologia pracy nie odbiega od niwelowania każdego innego zachowania niepożądanego (o tym jest chyba połowa forum i do tego odwołuje się "praca u podstaw"). A że pies nie ma problemów z posłuszeństwem, a przewodnik zdaje się drwić z zamieszczanych sugestii, to ja tym bardziej nie wiem w czym problem. Pozostaje życzyć powodzenia i do dzieła :D

 

Natomiast "praca u podstaw" , rozwijając ten enigmatyczny skrót myślowy, oznacza "wiedzę tajemną" z zakresu czytelnej komunikacji z psem, w tym choćby wzmacniania zachowań pożądanych i niwelowania przeciwnych. A prościej: jak mówić, aby pies zrozumiał człowieka nie znając polskiego oraz jak zrozumieć psa nie znając psiego. I sorka, ale w 1 poście trochę trudno to streścić. Książkę by można o tym napisać, niejedna z resztą powstała. Dlatego: "Zwykły Niezwykły Przyjaciel" autorstwa Pani Zofii Mrzewińskiej + choćby kilka lekcji indywidualnych w sensownej psiej szkółce (z naciskiem na "sensownej", bo chłamu szkoleniowego na pęczki w naszym pięknym kraju).

Link to comment
Share on other sites

Paczpan, a moje szczekają tylko, jak im pozwolę. Musi jakieś wynaturzone. 

Rozwiązanie problemu jest bardzo proste i dostałeś już odpowiedź, co zrobić - ZABRONIĆ darcia pały, wygasić zachowanie niepożądane, wprowadzić zachowanie zastępcze. Teraz wystarczy pomyśleć i wprowadzić plan w życie. Tego za Ciebie nikt nie zrobi. Ja mogę na żywo pokazać, bo nie chce mi się wszystkiego opisywać - psów na oczy nie widziałam, ani Waszych relacji, ani ich funkcjonowania w domu na co dzień, za dużo niewiadomych, żeby tu się bawić w recepty na sukces. W dodatku z nieco nadętym panem właścicielem, co to niby szuka porady, ale w sumie wolałby usłyszeć "za lewym uchem zielony przycisk nacisnąć proszę" :P 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...