Jump to content
Dogomania

Co uczula psa?


nadira

Recommended Posts

Mam pytanie: jakie rodzaje mięsa są najbardziej uczulające?

Niedawno (od lipca) zaczęłam psa karmić BARFem. Pies bardzo zadowolony, ale od jakiegoś miesiąca zaczął się drapać- na początku bardzo sporadycznie, z czasem coraz częściej i częściej. Sprawdzałam, czy nie ma pcheł, jakichś zmian na skórze, ale nie ma nic. Stwierdziłam, że może jest uczulony na któreś mięso- od ok.tygodnia nie podaję mu nic z kurczaka, ale drapie się cały czas tak samo.

Tu moje pierwsze pytanie- ile czasu mniej więcej zajmuje pozbycie się alergenów z organizmu? Po jakim czasie mogę stwierdzić, że to jednak nie kurczak uczula?

Wróciłam właśnie od weta i w sumie wiem tyle samo, co przed wizytą, czyli niewiele. Pani dr stwierdziła, że najlepszym sposobem na znalezienie czynnika uczulającego jest dieta eliminacyjna, nie zrobiła badań krwi, stwierdziła (w sumie "na oko"), że to na pewno alergia pokarmowa i mam obserwować psa, wykluczając po kolei różne rodzaje mięsa.

Teraz karmię go głównie indykiem, wołowiną, kaczką, od czasu do czasu dla urozmaicenia inne (konina, dziczyzna, królik)- po jakim czasie wrócić do kurczaka i które mięso wyeliminować w następnej kolejności?

I jeszcze jedno- chciałam właśnie go zakropić przeciwkleszczowo, tylko czy nic mu nie będzie? Zmian na skórze nie ma, ale może ma osłabioną tą skórę i może mu zaszkodzić?

Link to comment
Share on other sites

Antybiotyki moga byc sprawcami, a to nimi sa faszerowane kurczaki, chyba ze to z wolnowybiegowki. Ja bym wyeliminowala drob i wieprzowinę.

 

Co do srodkow odkleszczajacych to moja weterynarka powiedziala ze nie maja wplywu na skore, no chyba ze pies jest uczulony na skladnik srodka, ale sadze ze masz juz sprawedzone takie, ktore sa dla Twojego psa ok

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za podpowiedzi :)

Rzeczywiście badań żadnych nie było, wet. stwierdziła, że to ewidentnie alergia pokarmowa.

Profilaktykę przeciw pchłom stosuję razem z przeciwkleszczową (spot-on), raczej regularnie. On nie ma pcheł- jak tylko zaczęło się to drapanie, sprawdzam mu często skórę i futro.

Kąpię go bardzo rzadko, bo wydaje mi się, że nie ma potrzeby częstych kąpieli, jest czysty. Ostatnio z tego co kojarzę wczesną wiosną był kąpany przed wystawą (no i wtedy był brudny), wcześniej "wypachnił się" w jakimś świństwie i to wszystko.  W sumie nic się nie stanie, jak dla pewności go porządnie wyszoruję :)

A jak długo ma być wyeliminowany jakiś składnik, żeby było widać efekty? Ten tydzień wystarczy? Może już wrócić kurczak do jadłospisu, czy poczekać jeszcze?

Link to comment
Share on other sites

Co do srodkow odkleszczajacych to moja weterynarka powiedziala ze nie maja wplywu na skore, no chyba ze pies jest uczulony na skladnik srodka, ale sadze ze masz juz sprawedzone takie, ktore sa dla Twojego psa ok

Super, dobrze wiedzieć :) Faktycznie- mamy sprawdzony preparat (Fiprex)

 

gops, jeżeli się okaże, że to rzeczywiście alergia pokarmowa, to nie miałabym nic przeciwko, aby chodziło właśnie o wołowinę- mój portfel by się z tego nawet ucieszył ;)

 

bou, dzięki za linka :) przeczytać zawsze warto, choć z tego akurat artykułu nic nadzwyczajnego się nie dowiedziałam

Link to comment
Share on other sites

pisałam o tym cz\y mają weci pewność z ta pokarmową,bo mój pies ma uczulenie na pewne rodzaje traw(sprawdzone drogą eliminacyjną)-zmieniłam kierunek spacerów(zrezygnowałam z łąk nad woda na rzecz lasu) i póki co jest ok(oczywiście leki p.histaminowe,pet calcium i witawet na sierśc poszły w ruch-ale efektu nie było gdy spacery odbywały sie codzinnnie po łące).drapał się po bokach ciała i łapy-zero wykwitów

Link to comment
Share on other sites

nadira witaj w klubie ;) (oby nie)

 

Spróbuj przemywać brzuch, łapy i pachy wodą po każdym spacerze. Testy, gdy pies się drapie ponoć są guzik warte. Powinno się je robić dopiero po zastosowaniu diety eliminacyjnej, gdy organizm wolny jest od alergenów, a ta trwa do dwóch miesięcy. Ilu lekarzy, tyle opinii. 

 

Mam pytanie: jakie rodzaje mięsa są najbardziej uczulające?

 

Chyba nie ma takiego. Każdego uczula co innego. 

 

Tu moje pierwsze pytanie- ile czasu mniej więcej zajmuje pozbycie się alergenów z organizmu? Po jakim czasie mogę stwierdzić, że to jednak nie kurczak uczula?

 

Do dwóch miesięcy niestety. To pewnie zależy od tego, jak mocno organizm jest nimi nasycony.  Przy tylu różnych gatunkach mięs, raczej nie stwierdzisz, co go naprawdę uczula, chyba że będziesz miała farta ;)

 

Wróciłam właśnie od weta i w sumie wiem tyle samo, co przed wizytą, czyli niewiele. Pani dr stwierdziła, że najlepszym sposobem na znalezienie czynnika uczulającego jest dieta eliminacyjna, nie zrobiła badań krwi, stwierdziła (w sumie "na oko"), że to na pewno alergia pokarmowa i mam obserwować psa, wykluczając po kolei różne rodzaje mięsa.

Teraz karmię go głównie indykiem, wołowiną, kaczką, od czasu do czasu dla urozmaicenia inne (konina, dziczyzna, królik)- po jakim czasie wrócić do kurczaka i które mięso wyeliminować w następnej kolejności?

 

Mnie kazano odstawić psu dosłownie wszystko. Tylko jeden gatunek mięsa, którego dotychczas nie jadł i wypełniacz inny, niż do tej pory. Nawet suplementy na stawy miałam przestać podawać. Gdy objawy alergii ustąpiły zaczęłam wprowadzać po jednym rodzaju mięsa. Kurczak uczulił go dopiero po dwóch tygodniach codziennego jedzenia, a gęś, maliny, mleko już następnego dnia. Objawy też w zależności od alergenu utrzymują się u mojego psa od kilku dni do paru tygodni. 

 

I jeszcze jedno- chciałam właśnie go zakropić przeciwkleszczowo, tylko czy nic mu nie będzie? Zmian na skórze nie ma, ale może ma osłabioną tą skórę i może mu zaszkodzić?

 

Ja zakrapiałam, nie było żadnych przeciwwskazań.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...