Jump to content
Dogomania

Wapń w diecie psa


Radek75

Recommended Posts

Wiele osób podczas spaceru mówiło mi (mój Golden - Bańka ma teraz 4,5 miesiąca), że powinienem obecnie dodawać do karmy preparaty zawierające dużo wapnia. Powiedział mi to nawet weterynarz. Kupiłem więc preparat i zacząłem go dodawać. Przyznam się, że trwało to jakieś dwa tygodnie. Przeczytałem wówczas w kliku artykułach naukowych o dysplazji, że jednym z powodów rozwijania się dysplazji (oprócz oczywiście czynników genetycznych) jest dieta zbyt bogata w wapń.

Cytat z jednego artykułu:

"U psów należących do ras zagrożonych dysplazją zaleca się:

- dużą ilość niezbyt obciążających ćwiczeń (pływanie, spacer na smyczy)

- dietę ubogą w kalorie i wapń, bogata w chondroprotetyki - najistotniejsze jest właściwe żywienie w pierwszych tyg. życia. "

źródło: http://lancet.pl/dysplazja.html

W kolejnym artykule (http://www.vetserwis.pl/dysplazja.html) też piszą o szkodliwym nadmiarze wapnia.

Wapń (jego nadmiar) jest szkodliwy przede wszystkim w okresie intensywnego wzrostu (do 6 miesiąca).

Jeszcze jedna ciekwostka. Na opisie jednej z karm przeznaczonych dla szczeniąt ras dużych jest także wzmianka o tym, że karma ma obniżoną zawartość wapnia.

Więc dlaczego wiele osób pakuje w psa dodatkowy wapń???? Dlaczego tyle osób doradza mi dodawanie tego wapnia?

A co Wy o tym sądzicie?

Link to comment
Share on other sites

cześć,

my też dodawaliśmy wapń do karmy pieska (labradorek, ma obecnie 7 miesięcy), nie chcę wiązać tych faktów, ale jest po zabiegu na dysplazję.

pierwszy weterynarz mówił nam, ze należyć dodawać do karmy wapń, bo pies rośnie i potrzebuje. inny weterynarz z kolei nam odradzał...trudno cokolwiek powiedzieć. my karmimy pieska od półtorej miesiąca specjalną karmą (podejrzewam, że mówimy o tej samej) i jets wszystko dobrze (no...). w każdym bądź razie przekarmianie pieska napewno może pogłębiac dysplazję, a jeśli piesek juz ją ma to faktycznie wapno moze nie być najlepszym pomysłem (u naszego było zagrożenie zbyt szybkiego zrostu czy przerostu czy nadmiernej produkcji tkanki.) ach, lepiej skończyc studia weterynaryjne :)

trzymaj się i skonsultuj jeszcze z kims zaufanym (łatwo powiedzieć?)

L.

Link to comment
Share on other sites

Moja sunia od urodzenia jest na royalu ,ale "mądrzy" ludzie radzili i ja głupia podawałam witaminy(dodatkowo)-długo nie czekałam bo w wieku 6 mies. Hercia zaczeła kuleć na przednią łapke.Wet. mi powiedział że to z nadmiaru wapnia i kazał odstawić witaminy .DOBRA KARMA JEST TAK ZBILANSOWANA ŻE ZAPEWNIA WSZYSTKIE WITAMINY I MINERAŁY.-podobno?.Już prawie rok nie podaje witamin i jest dobrze.

Link to comment
Share on other sites

To prawda ze czasami wet potrafi wygadywać brednie. Tesch spotkałem sie z radami podawania dodatkowego wapnia witamin zmielonych kurzych skorupek i innych gadgetów. Korezik dostaje papu 4 razy dziennie i 2 x to Royal a 2 x to papu specjalnie dla niego robione (miesko ,ryz ). Salvikalu dostaje tylko w dawce do jedzonka robionego bo Royal juz w sobie ma to co trzeba. A pytanie mam inne czy słyszeliście o tym coby odawac pupilowi wyciąg z chrząstki rekina ? ( tesch rada weta tylko innego ) podobno zbawiennie wpływa na kondycję stawów a u labów z tym bywają problemy. Prosze o wypowiedź.

Tymekpro

Link to comment
Share on other sites

Korez, chrzastke rekina polecaja chyba wszyscy weci (w kazdym razie wiekszosc). Najpopularniejsze w Polsce sa dwa preparaty: Caniviton Forte 30 oraz Arthroflex, ten pierwszy w proszku, drugi w plynie. Niektorzy stosuja "ludzkie" preparaty zawierajace wyciag z chrzastki rekina. O ile sie nie myle, zbawiennego wplywu na stawy nie udowodniono naukowo, ale na pewno psu tym nie zaszkodzisz, a mozesz pomoc, wiec czemu nie? Ja podaje Arthroflex.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ja robiłam tak samo jak Weronika:( psina 2 razy dziennie jadła sucha karme i raz ryż z kurczakiem i warzywami i do tego tabletke z wapniem, jakieś 3 tygodnie temu zaczeła mi kuleć na tylnie łapy(ma prawie 8 miesięcy) :cry: 4 lutego jedziemy na prześwietlenie w sprawie dysplazji :evil:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...