Jump to content
Dogomania

Pies pogryzł dziecko


Guest Mrzewinska

Recommended Posts

[quote name='yoreczka95'][FONT=Verdana]Naprawdę boskie. Czujecie to? Zawieszę sobie tę mądrość wiecie gdzie, i będę czytała na siedząco.:lol:[/FONT][/quote]

Ale na każdym posiedzeniu:diabloti: wtedy będzie większa szansa, że dotrze:razz:...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 241
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Prawda jest taka , że niewielu jest szkoleniowców w PL którzy potrafią szkolić TTB ...
wsio się szkoli jak poczwarki poniemieckie .... więc pewnie lepiej napisać , że się nie nadają :) Bo tylko ONki się nadają :)
Ja też znam wiele ras tylko z widzenia i z gazet .. lub jednego przedstawiciela , niekoniecznie wychowanego .. i też mogę napisać , że się nie nadają ...

A joreczka no cóż , idź może dziecko na spacer , lub do lekcji ...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='yoreczka95'][FONT=Verdana]Naprawdę boskie. Czujecie to? Zawieszę sobie tę mądrość wiecie gdzie, i będę czytała na siedząco.:lol:[/FONT][/quote]
[FONT=Arial][COLOR=Red][B]nocnik trzymaj pod biurkiem będzie Ci łatwiej :roll:[/B][/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=Red][B]a do podcierania posłać Ci Makieło -Jarża czy Wojciszkę[/B][/COLOR][/FONT]:roll:
[quote name='CHI']Ale na każdym posiedzeniu:diabloti: wtedy będzie większa szansa, że dotrze:razz:...[/quote]

[FONT=Arial][COLOR=Red][B]dali boshe że naszym pobożnym życzeniem będzie ze do yoreczki :roll:to dotrze ...bo mam wrazenie ze daleka droga :shake:[/B][/COLOR][/FONT][FONT=Arial][COLOR=Red][B]żeby nie napisać ..o jeden zwój za daleko :diabloti:
[/B][/COLOR][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Tu są zdjęcia Archiego z posłuszeństwa:
[url=http://www.forum.boksery.pl/topics67/sraz-blho-boxera-czyli-spotkanie-bialych-bokserow-vt5282.htm]Boxer Forum :: SRAZ BÍLÉHO BOXERA czyli Spotkanie Białych Bokserów[/url]

a to z obrony:
[IMG]http://www.meritumfci.republika.pl/staffik/staff1.jpg[/IMG]

[IMG]http://www.meritumfci.republika.pl/staffik/staff2.jpg[/IMG]

[IMG]http://www.meritumfci.republika.pl/staffik/staff3.jpg[/IMG]

Vectra to z dydykacją dla Ciebie:evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Mam wrażenie, że joreczka już się zakręciła :evil_lol:
A zdjęcia z IPO bullowatych widziałam. Bardzo fajne zajęcia, a pozorant po tylu psach ma jeszcze całe ręce i taki odważny, że jeszcze je głaszcze :lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='an1a']Mam wrażenie, że joreczka już się zakręciła :evil_lol:
A zdjęcia z IPO bullowatych widziałam. Bardzo fajne zajęcia, a pozorant po tylu psach ma jeszcze całe ręce i taki odważny, że jeszcze je głaszcze :lol:[/quote]
No baaa, jak to możliwe jak taki pitbull ma 1,5 tony uścisku... to pozorant rąk już nie powinien mieć ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Alicja'][FONT=Arial][COLOR=Red][B]facet ma implanty[/B][/COLOR][/FONT] :grins:[/quote]
ten rękaw jest taki specjalistyczny - z tytanu :evil_lol: :evil_lol:

a tu nasz forumowy staffik - Armi :cool3:

[url=http://www.youtube.com/watch?v=R47WNg4zceA&feature=channel_page]YouTube - Staffik (Armi) puszczanie rękawa[/url]

Acroba mnie naj poszczuje tym agresorem :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Alez sa filmiki z miniaturowymi terierami na rekawie tez.
A nawet ktos prezentowal ratlerka w pościgu za pozorantem.

Odchodzimy od wiodącego tematu, jak niemal zawsze.
Zamiast pomyslec, jak ograniczyc wszystkim chętnym dostep do ttb, zamiast pomyslec o testach kierunkujacych rase w odpowiednim kierunku dla dzisiejszego swiata, dla dzisiejszych spolecznosci, o wprowadzeniu miniedukacji na temat psow, zaczynaja sie, jak niemal zawsze, peany na temat wspanialosci rasy, nadajacej sie, zdaniem milosnikow, absolutnie do wszystkiego.
Niestety milosnicy ttb nie sa w takich dzialaniach odosobnieni, podobnie reaguja milośnicy innych ras, a potem rzeczywistosc skrzeczy.

Zofia

Link to comment
Share on other sites

Zawsze Zosiu , możemy popisać jakie ONy są cudowne :) i jakie wszechstronne , powiedziała bym idealne , nieskazitelne .. jedyne godne wszystkich dóbr ...
Tak temat właśnie zawsze wygląda ...
Co kolwiek napisać dobrego o TTB , jest zawsze wytknięte ...

Będę bronić , bo te psy też mają praco do normalnego życia , a ja jako właściciel tej szlachetnej rasy , nie życzę sobie wytykania mnie palcami i pchanie do jednego wora z debilami , co leczą ego - wściekłym psem ...

Edukuje , walczę ... walczę z idiotami i również z osobami które nie znając rasy , piszą bzdury , plus podkręcacze ...

Tak jak Ty Zosiu bronisz zaciekle ONów , ja bronię tą rase którą rozumiem i kocham.
A już Ci pisałam - jedziemy na jednym wózku .. z popularnoscią rasy jak i mitami które krążą wokół nich .... ilość popgryzień/zagryzień przez ONy , na pewno by zaskoczyła niejednego tu czytelnika - fakt nie ma statystyk ... szkoda ..
Znam dużo więcej przypadków kiedy ON pogryzł człowieka , dotkliwie pogryzł ...
ale też znam dużo więcej TTB niż onków

i nie depcze tego "idealnego" onkarskiego żywota .... zresztą z tego co się nie mylę , w niektórych krajach - ONy również są na listach psów uznanych za niebezpieczne ... w projekie nowelizacji ustawy o psach z listy - również był ON .. czemu ? skoro taki perfekcjonista i tyle szkół musi przejść ? pewno temu że 90% ONów w polsce to psy bez papierów - prawda ?
Na wystawach też widzę , te idealne ONy .... omijam szerokim łukiem ring ..
Tkwię bezpiecznie wśród TTB :) żyję :multi:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mrzewinska']
Niestety milosnicy ttb nie sa w takich dzialaniach odosobnieni, podobnie reaguja milośnicy innych ras, a potem rzeczywistosc skrzeczy.

Zofia[/quote]
Ciężko nie reagować na wypowiedzi, z których wynika jasno, że osoba ma nikłą, a wręcz zerową wiedzę na temat danej rasy, a niestety ma bardzo dużo do powiedzenia, łącznie z nakazem jej eksterminacji.
Uprzedzenia rodzą się z niewiedzy.

Bullowate nie są dla każdego, powiedziałabym nawet, że dla niewielu, bo poza charakterem mają jeszcze ogromną siłę, którą sporo ludzi wykorzystuje w swoich chorych celach, albo jej nie docenia i nieświadomie doprowadza do tragedii (jak w omawianym przypadku).
Wiem jacy ludzie szukają takich psów i odbierając telefony w sprawie adopcji często jestem załamana.
Ci, którzy są odrzuceni przez nas znajdują psa gdzie indziej.
Problem w tym, że nie powinni.

Link to comment
Share on other sites

A ja uważam, że pracując ze swoim psem, który juz zawsze, każdy kolejny to będzie ttb... pokazuję, iż te psy właśnie mają prawo do normalnego życia... mają prawo do pracy na PT, na tropieniu, na agility, na IPO...potrafią się bawić z dzieckiem, potrafią przebywać spokojnie w tłumie ludzi itd itp, ale jest to okupione pracą, zresztą jak w każdej rasie. i jeśli przeciętny człowiek, który chce kupić ttb, pomyśli sobie ile rzeczy - pozytywnych- można z tym psem robić, to napewno prawidłowo poprowadzi psa. Zawsze podkreślam, że to się nie bierze samo z siebie, że nad pewnym rzeczami trzeba pracować, trzeba psa uczyć... i można nauczyć, nawet "psa mordercę"...
Miałabym sobie wiele do zarzucenia gdybym właśnie piała peany jaka to cudowna rasa, ale naprawdę nie robiła z psem nic...

Link to comment
Share on other sites

Dlatego jeszcze dodam , miłośnicy swoich ras - walczcie o swoje ...

Zosiu , ONki to też degeneracja - robisz coś w tym kierunku ? Bo nieraz strach po ulicy iść , czy koło domu , dookoła którego biega stróż ON ....
I nie pisz mi że one się nie nadaja , że one potrzebują , że one są takie czy siakie ...
że przechodzą testy , szkolenia .... bo ja tego na ulicy nie widzę ... widzę co innego - wściekłe szariki miotające się do wszystkiego co się rusza ..
mają zęby , mają siłę ... gryźć potrafią ... są niebezpieczne ...

i nie interesuje mnie że pracują w policji, w wojsku ..... że potrzebują szkolenia i takich tam obronnych tekstow ...

analogicznie .... TTB też potrzebuje i jest normalnym psem , który normalnie funkcjonuje w domu , między ludźmi ...
a ze psów nie lubi .... Onki też nie kochają swoich braci ...

możemy się tak długo licytować :evil_lol:

ja nie pozwalam się do moich psów zbliżać ONkom , nie ze moje zaatakują ...
boję się że ONek postanowi je ustawiać po swojemu .... mówiąc prosto , rzuci się.
A ja dbam by moje psy byly miłe i nie szkodliwe :)

Link to comment
Share on other sites

Szukam i nie mogę znaleźć gdzie pisałam, że ttb są dla każdego...
Usiłuję udowodnić ludziom, którzy nigdy koło ttb nawet nie przechodzili (i w związku z tym mają najwiecej do powiedzenia), że jeśli się ma dość samozaparcia (i bull to lubi) to można nauczyć nawet bulla, skakać te przeszkody na torze agility, które powinien...
Fakt, że w czasie w którym nauczę moją Funię przejść cały tor - wyszkoliłabym 3 boksery lub 10 borderów;) - ale nie bawi mnie agiliy jako takie, bawi mnie agility z bullem..
Do ew. wygrywania;) mam boksery - jak się zmieścimy w normie czasu i ja nie pomylę toru...
Na Puchar Ras zgłoszony jest chart borzoj... to też jest wyzwanie... A na zawodach w Niemczech widziałam afgana - radził sobie świetnie.. (a jak dobrze czyścił tunele:razz:).

Tak samo jest z PT, IPO i innymi sportami... Wiadomo, że są rasy o predyspozycjach - stworzone do tych sportów, ale przy odpowiednim zaangażowaniu w szkolenie i porozumieniu z psem da się wszystko zrobić - niezależnie od rasy... No bo u NORMALNYCH ludzi psy są NORMALNE...

Natomiast uważam, że jest jeszcze inny problem - problem szkoleniowców... Mało który szkoleniowiec umie pracować z rasą inną niż ON, a już ttb to abstrakcja... I chwała tym, którzy się do tego przyznają i nie biorą się za szkolenie tych ras, które (nazwijmy to) im nie leżą...

A niektórzy się biorą i wtedy mamy tragedię w odcinkach...
No ale każdy może założyć w Polsce działalność gospodarczą "szkolenie psów" i dobrze, jak chociaż jakąś książke przedtem przeczytał...
A ilu psom (i ich właścielom) zrobi krzywdę zanim "pójdzie w eter" jakość tej pseudoszkoły??

Może by pomyśleć o ogólnopolskim sytestemie weryfikacji szkoleniowców??
Ma ktoś jakieś pomysły???

Link to comment
Share on other sites

wieczna dyskusja ttb kontra dooopowate ony:diabloti:
czy to jakies zjawisko socjologiczne?
gdzie temat o ttb zarazpojawia sie porownywanie ich z onami.nudne to juz.
po prostu NIE MA CZEGOporownywac.
to tak odmienne rasy ze jakiekolwiek porownywanie jest bezsensowne.
vectra-a ja omijam ttb ze swoimi onami szeeroookim lukiem.zgadnij dlaczego?bo nie mam ochoty na patrzenie :utryzma cyz nie?
zachowanie psa wynika z odpowiedizalnosci jego wlasciciela i niczego wiecej.
nie zalezy od rasy.tylko od czlowieka.
najbardizej niebezpieczne dla mnei sa male pimpy z babciami.
doprowadza mnei od furii pilnowanie moich psow zeby pimp nie dziabnal ktorejs jak podbiega z jazgotem.
ostatnio pozwolilam jednej suce zlapac i trzepnac o glebe takiego pimpa ktory po prostu nie wychamowal przy idacych na smyczach moich psach.
chita zlapala siepla o glebe ja jej aus ona puszcza-pimp polecial ze skowytem.
akcja trwala moze sekunde.
byla pod calkowita moja kontrola.dedykowana glupiej babie -wlascicielce pimpa.
ipo moze trenowac kazdy.budowac psa w zaufaniu do zabawy z pozorantem.
ipo zawodnicze to juz inna bajka i tam pies jest wydrazniany.dlatego na ms nei ma ttb.po prostu.
ja pracuje i z labka i z najrozniejszymi psami.
ale ipo zabawowe to uzpelnie inna bajka.bo psy sa robione na lupie.
roznica miedzy onkiem,mali czy dobem,bokserem czy rottem polega profilu popedow z jakimi pracuje pozorant.
ale kazda z tych ras mimo roznic w prowadzeniu moze byc wydrazniana.
najlepiej na ipo nadaja sie ony i mali.
to mali zajmuja czolowe miejsca razem z onkami.dlateog ze schodza z wydrazniania na lup.
ttb tego nie zrobi.
bardoz fajne fotki,cieszy jak ludzie pracuja z psami.a ipo to super sport.ale nie porownujcie prosze pracy tych ras bo to przeciez zupelnei co innego.
i jeszcze jedno;praca z onami nie jest prosta jak sie ywdaje.
zrobienie ona tak zeby bylo na co popratrzec jest trudne bo to psy ktore traktuja swojego clzowieka jak boga a nie kumpla i bardoz latwo je zgasic do po prostu karnosci.
natomiast znosza bardoz silna awersje co wykorzystuja bez pardonu "treserzy".
ale widok takskzolonego ona jest identyczny jaktak szkolonego np boksera tyle ze bokser sie wylamie a onek zgaszony i ze spuszczonym lbem bedzie wykonywal polecenia.
zamiast nakrecac sie na temat ttb kontra ony zastanowcie sie CO chcecie porownywac.
po to sa rozne rasy zeby ktos wybral cos dla siebie.
ja nie wyobrazam sobie zycia z ttb mimo ze mialam jedna sunie w domu przez chwile i byla papusna to wogole nie ta bajka.
nie MOJAbajka .
tak jak zepwne nie milosnikow ttb nie ta bajka to ony.i uff.
bo po to jest wybor.:eviltong:.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ayshe']
bo po to jest wybor.:eviltong:.[/quote]
Szkoda, że zbyt wiele ludzi ma taki wybór. TTB (czyt. w typie) wieszający się na smyczy z pianą po łapy jest tak samo częstym widokiem jak tak samo wyglądający ON (czyli onopodobny).
Obie rasy są ofiarami mody i mediów, bo jak każdego psa ze stojącymi uszami nazwą owczarkiem, tak samo każdego niskiego z okrągłym łbem widzą jako pitbulla.
Chociaż ostatnio u weterynarza ludzie w kolejce cieszyli się na widok rudego ratlerka na moich rękach...

Wybór powinien być dla ludzi myślących i normalnych, a nie takich, dla których on ma być groźnym i jazgoczącym stróżem w kojcu, a ttb inteligentnym obrońcą, który do swoich jest łagodny, a nie odpuści obcemu, a oczywiście wybór ma sam podejmować i zawsze trafny.

Link to comment
Share on other sites

ayshe - chcesz zacząć "kultową" :eviltong: dyskusję duże konta małe??
To też już było...

Dzięki - zdjęcia były robione w Czechach, tam w tej chwili w "sportowej kynologii" pracuje się tylko na łup - niezależnie od rasy... Przynajmniej w klubach, które widziałam... I tak był szkolony ten staffik oraz rottki tego pozoranta - nie mówiąc o naszych bokserach...
A psy policjne i wojskowe to inna bajka.. ale to nie ma nic wspólnego ze sportem..


Mnie irytuje co innego - Tak jak pisze an1a "każdego psa ze stojącymi uszami nazwą owczarkiem, tak samo każdego niskiego z okrągłym łbem widzą jako pitbulla."

Jak już ktoś chce pisać, niech chociaż się zainteresuje, jak ta rasa (na którą wyklina) wygląda...

Link to comment
Share on other sites

ayshe ale nie mam na celu porównywanie tych ras... Chodzi generalnie o pewne tendencje i mity które narastają wokół jednych i drugich... i te tendencje które idą za modą mogą być porównane w pewnych zachowaniach, problemach itd...

Link to comment
Share on other sites

chi-nie.mnie takie dyskusje nuza:cool1:.bezcelowoscia i bronienia masla nad margaryna albo odwrotnie.
tylko dalam przyklad ze wkurzac moze wsyzstko mawet pimp.kwestia jest tylko wlasciciel.
jak sprawic zeby psy kupowali ludize odpowiedzialni?
hmmm.
nie da sie.
wie o tym kazdy hodowca.
chyba kazdy kto mial kilka miotow trafil na osobe ktora wygladal skrajnie odpowiedzialnie,wzbudzala zaufanie,itd a potem okazala sie taboretem:roll:.
obawiam sie ze wiecznei bedizemy spotykac sie z nieodpowiedzialnoscia.
ps.katica-to porownujcie mit szarika z mitem zabojcy.
ja tez bym chciala zeby ony kupowali odpowiedizlani ludize i won na cwiczak:diabloti:.
tak se ne da.

Link to comment
Share on other sites

ayshe, tak masz rację... Jednak mimo wszystko, gdy czyta się wypowiedzi krytykujące pewne cechy np. w ttb, a zupełnie zapominając iż analogicznie - owszem inne problemy, ale są w rasie której się hołduje... to uważam, że to zakrawa na lekką hipokryzję... Bo fakt faktem, pórównywanie mitu szarika do mitu psa mordercy jest bez sensu... ale trzeba to widzieć w jednej jak i w drugiej stronie...

Link to comment
Share on other sites

[COLOR=black][FONT=Verdana][quote name='Katica']A czy Ty myślisz, że Pani Zofia, miała możliwość widzieć tysiące TTB pracujących w IPO...??[/quote][/FONT][/COLOR]
[quote name='yoreczka95'][COLOR=black][FONT=Verdana]Według mnie żeby mieć wiedze uniwersalną taką żeby pouczać innych, poza teorią trzeba poznać tysiące psów. Powtarzam: [B][U]tysiące różnych psów w różnych sytuacjach[/U].[/B] Przy kilku psach zawsze są to szczególne przypadki. Zawsze coś się dobierze. I naściemnia taki [U]ekspert mikroskopijny[/U] ludzikom całkiem niezorientowanym[/FONT][/COLOR][/quote][COLOR=black][FONT=Verdana]Katica, Twoja dosłowność jest nie na miejscu.:shake:[/FONT][/COLOR]

[COLOR=black][FONT=Verdana][quote name='WŁADCZYNI']Każdy pies jest szczególnym przypadkiem. [U]Jedyne co sprawdza się przy wszystkich psach to praca i konsekwencja[/U]..[/quote] [/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Verdana]A przed pracą zawsze sprawdza się [U]wiedza ![/U][/FONT][/COLOR]
[COLOR=black][FONT=Verdana]Ktoś głupi i pracowity to kosmiczne zagrożenie dla całej planety.:p[/FONT][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

katica-wiem ze to wkurza.
mnie tez wkurzaja glopie teksty na ony.
doskonale was rozumiem.
opowiem o ttb ktora goscilam u siebie bo ttb na treningach to zupelnei co innego.takie psojrzneie zawodowe i przeciez nie w odmku itd.
Beauty astka.
najcudniejszy pysiok na swiecie.
chodzacy dynamit i zlote serce.
odsuwajacy sie ludzie na boki w autobusie:roll: i bju siedzaca z pelnym samozachwytu usmiechem typowym dla ttb.:loveu:
znalam wiele ttb i zaden nie byl morderca.
dusza teriera w ciele atlety.dlateog trzeba im dawac zajecie inaczej ten buzujacy terier w koncu cos nabroi z sila atlety.
i tyle.

Link to comment
Share on other sites

oo zapomniałam w poprzednim poście napisać - zaraz przyjedzie Ayshe :diabloti:
ten post nie był skierowany przeciw ONkom .... tylko do Zosi .... bo Zosia ma niestety tendencje do widzenia tego co chce widzieć .... czyli złych terrierów typu bull i cudownej reszcie populacji ras , ciągle podpierając się słowami , że psy były wyhodowane do walk .... tylko szkoda ,że tak mało wie o tym jak walki wyglądały ..
I tak miło , że już nie czytam o asocjalności itp pierdołom , które były wałkowane w innych tematach ....

a to że nie ma szkoleniowców do TTB przekonałam się na własnej skórze .. niestety tok nauczania ONków i labków .. był dla mojego staffika nudny i za wolny
to że nie nadaje się na przewodnika dla ONa , udowodniła mi moja suka ON i Aishe :diabloti:
to że te dwie rasy , znaczy rasa i grupa ras plus w grupie ras te psy też są dość różne ... to ja przejechałam na sobie ;)
rozdrabniając , co innego jest pit , co innego jest ast co innego jest staffik , a zupełna inna bajka to bull .. a ONki to inna planeta ...

właśnie dlatego mamy prawo wyboru , wyboru którego będę bronić jak lew .. bo ja się nie nadaje do innych psów ...
Mimo że mam ałabaja , to też go nie lubie :evilbat: bo to takie nudne zwierze .. tylko pilnować i pilnować chce :evil_lol: ale ona też nie rozumie TTB i ich nie lubi :eil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Jak bull z DON-kiem...
[IMG]http://www.meritum.republika.pl/funia/fu_aria_1383.jpg[/IMG]

[IMG]http://www.meritum.republika.pl/funia/fu_aria_1386.jpg[/IMG]
Funia i Aria (dorosła suka - widują się bardzo rzadko - ale to nie przeszkadza zabawie)

[IMG]http://www.meritum.republika.pl/funia/fu_on_8241.jpg[/IMG]

[IMG]http://www.meritum.republika.pl/funia/fu_on_8248.jpg[/IMG]

Funia i szczeniak... Widziały się pierwszy raz... I kto tu jest "pies morderca"??:razz:

Link to comment
Share on other sites

vectra-na nas obie zawsze mozna liczyc nieprawdaz?
jesli chodzi o "nasze "rasy:lol:.
no coz...milosc nie wybiera a serce nie sluga:evil_lol:.
mysleze tak naprawde caly problem lezy w tym ze KAZDA rasa ma nie tylko same cudne zalety ale tez swoje ...mniej mile strony .
ony np to zadymiarze i dziamoty.po prostu naaajwazniejsze jest zrobic dym a co bedize to bedzie[po nas chocby potop:evil_lol:].no i oczywiscie dziamoty.
jet tez oczywiste ze to wynika z selekcji na okreslone cechy.to zadymiarstwo i dziamotanie to placenie frycowego za reszte cech pastucha.
wazne zeby wiedizec skad to sie bierze w danej rasie a nei uznawac to za wade.
bo wada to blad.wypaczenie.
a przykladowe zachowania ona niesa ani bledem ani wypaczeniem bo pracujacy on zadymiarstwo i dziamotanie wykorzystuje w swojej pracy i sa mu niezbedne do oo i oganiania bryly stada.
te wyselekcjonowane cechy sa uciazliwe w zyciu codizennym i to wlasnie jest owo frycowe.
nie ma tak dobrze i nie da sie zeby miec wszystko.
mysleze otych "frycowych"w kazdej rasie,ktore moga byc duzym problemem ale tez sa uzyteczne jesli sie je uzywa zgodnie z przeznaczeniem ,kazdy milosnik rasy doskonale wie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...