Jump to content
Dogomania

Czy wystarczy dobry rodowód?


Dan

Recommended Posts

Nie tak dawno usłyszałem od pewnego hodowcy że lepiej kryć psem słabszym eksterierowo ale po super rodzicach niż psem lepszym eksterierowo ale po rodzicach nie będących sławami.

Wg mnie to bzduar ale chętnie poznam wasze opinie :agrue:

Link to comment
Share on other sites

Pewnie że bzdura! Rodzice tego lepszego mogli nie być sławami bo ktoś ich nie wystawiał albo robił to kiepsko... A może postawił na szkolenie?

Ten po wybitnych rodzicach mógł odziedziczyć wszystkie ich niedoskonałości i podejrzewam że może je dalej przekazywać...

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli jeszcze do tego ten nieszczególny egzemplarz jest zinbredowany, to jest większa szansa, że wszystkie swoje wady będzie silnie przekazywał swoim dzieciom.

:o No nie wiem, może wypowiedzieliby się na ten temat specjaliści od genetyki.

Ja spotkałam się do tej pory z opinią, że lepiej wybrać zinbredowanego, wybitnego psa niż tak samo wybitnego niezinbredowanego. Z dwóch podstawowych powodów :

zinbredowany lepiej (silniej) przekaże swoje wybitne cechy potomstwu oraz

jeśli niekorzystne cechy nie ujawniły się u psa zinbredowanego to jest większa szansa, że nie jest on nosicielem tychże. O niezinbredowanym nic nie wiemy.

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli jeszcze do tego ten nieszczególny egzemplarz jest zinbredowany, to jest większa szansa, że wszystkie swoje wady będzie silnie przekazywał swoim dzieciom.

:o No nie wiem, może wypowiedzieliby się na ten temat specjaliści od genetyki.

Ja spotkałam się do tej pory z opinią, że lepiej wybrać zinbredowanego, wybitnego psa niż tak samo wybitnego niezinbredowanego. Z dwóch podstawowych powodów :

zinbredowany lepiej (silniej) przekaże swoje wybitne cechy potomstwu oraz

jeśli niekorzystne cechy nie ujawniły się u psa zinbredowanego to jest większa szansa, że nie jest on nosicielem tychże. O niezinbredowanym nic nie wiemy.

Inbred, oznacza najprościej mówiąc większą homozygotyczność osobnika, czyli jednorodność genetyczną.

Osobnik zinbredowany będzie z większym prawdopodobieństwem przkazywał potomstwu zarówno swe wady jak i wybitne cechy. Daltego jak napisał(a) bachar nieszczególny zinbredowany osobnik bedzie silnie przekazywał swą nieszczególność, a wybitny swą wybitność :wink: :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Co do osobników zinbredowanych używanych do hodowli to należy używac TYLKO wybitnych, bo jak pisano już powyżej inbreduje się celem uzyskania homozygotyczności. :)

Co do rodowodu i psa, to rodowód oczywiście jest ważny, ale tak na prawdę najważniejsze jest jakie potomstwo daje dany pies, jeżlei jest ono bardzo dobre, to nawet jeżeli on sam nie jest super to wolałbym nim kryć niż psem z tytułami, a z kiepskim potomstwem. Bardzo często zdaża się, że przeciętny pies daje super szczenięta.

Co do rodowodów, to bardzo ważna jest znajomośc chorób jakie wystepują w danej linii i należy krzyżować tak aby, nie w liniach nie pokrywały się te same choroby, lub skłonnośc do nich. A dalej to trzeba mieć trochę nosa i szczęście, genetyka jak k... daje komu chce. :(

Radek

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

jakbym ja osobiscie miala kryc jakims psem suke to patrzylabym na potomstwo poprzednie tego psa .Nie obchodzilby mnie jego wyglad zbytnio-bo tak jak napisal ktos przedtem-sa psy przecietne i daja piekne potomstwo-pewnie dziadkowie tu maja wplyw 8) i sa psy piekne a daja potomstwo takie sobie....No i duzo zalezy rowniez od suki-znam suke ktora daje piekne psy a marne suki-babcia mojej suni-byla kryta roznymi psami-psy w 90% sa piekne,suki marne :roll: ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...