Jump to content
Dogomania

Sunia po sterylizacji, nadwaga...


susan91

Recommended Posts

Witam!
W lipcu moja sunia miała niestety usuniętą ciążę razem z macicą i narządami. Lekarz ostrzegał, że będzie tyła... No ale nikt nie zdawał sobie z tego do końca sprawy i nawet nie mówił nam dokładnie co mamy robić by nie przytyła. Po zabiegu ważyła jakieś 5 kg, a teraz waży 10 kg. Nadwagę widać na pierwszy rzut oka, zauważyłam też, że nie trzyma moczu. Kupiłam karmę light ale ona podobno ma zapewnić utrzymanie wagi, a chcę by schudła. Ruch to tylko tyle co biega z drugim psiakiem po podwórku (mieszkam w jednorodzinnym).

Nie wiem co robić? Nie chcę by coś się z nią stało :placz: jaką mam dietę zastosować? wprowadzić jakieś treningi?

Zapomniałam wspomnieć, że jest to mały piesek - taki mieszany kundelek, w tym roku kończy 2 lata.

Proszę o porady i nie musicie mnie karcić, wystarczającą karą jest dla mnie jej widok...

Link to comment
Share on other sites

U weterynarzy mozna zakupić karmę spacjalną do odchudzania psa :)
Royal Canin Obsiety (chyba tak się piszę )
Lub Royal Canin Satiety Support, jednak ta pierwsza daje lepsze efekty z obserwacji wielu ludzi :)

Przede wszystkim co piesek je? Jaką karmę? i w jakich ilościach, czy ma stały dostęp do jedzenia czy dostaje raz dziennie o odpowiedniej porze?

Psiakowi po takim zabiegu trzeba zapewnić więcej ruchu takiego wzmorzonego :) Jeśli lubi aportowac i ganiać za zabawkami to moze poprostu codziennie więcej zabawy :)

Ja mojego psa odchudziłam na karmie Orijen. Bardzo dobra karma, w prawdzie nie odchudzająca, ale na prawdę ją polecam.

Ja przedewszystkim przykróciłam jedzenie mojemu futrzakowi. Zadnych przekąsek, samokołyków, podjadania i dawania psu pod stołem.
Dzienną porcję ma mniejsza niz dostawał. Dostaje 150 - 200 g karmy.
I regularnie trenujemy :)

Pies pełen zycia, energi, i chęci do pracy.
Oczywiście dietke ma urozmaiconą, bo dostaje równiez surowiznę i warzywka, i staram się to jakoś wyważyc rozsądnie :)

Kiedy pies schudnie juz, również odradzam dokarmianie wszelkiego rodzaju smaczkami, a jeskli to koniecne to rownowaznie odejmowac od dziennej porcji tyle ile dostał smaczków ;)
I karmić dobrą karmę, bez przesadzania. Wiele osób chwali sobie właśnie karmę Orijen, nawet przy normalnym karmieniu psiaki nabierają ładnej lini.
Ale stałe karmienie suchym odradzam. Waro psu z 2 razy tygodniu dać jakieś mięsko kości i warzywka ;) i to oczywiscie tez w rozsądnych ilościach =P

Tylko zebym nie wyszła na akiegoś tyrana że psa głodzę =P Ale trzeba sobei z tym poradzić, zeby psiak cieszył się zdrowiem przez długie lata.

Link to comment
Share on other sites

Ja proponowałabym przede wszystkim:

1. Absolutne zaprzestanie dokarmiania między posiłkami. Kawałeczek tu, kawałeczek tam i dla małego psa dorabia się druga miska. Posiłki powinny być podawane 2-3 razy dziennie, miska na 10-15 min, potem zabierana. Jedzenie nie może stać cały dzień.

2. Koniecznie spacery. Dla każdego psa bieganie po posesji to za mało. Sunia codziennie powinna isć na długi spacer. Trening zależy od tego na ile jest sprawna i jak duża jest nadwaga. Możesz wstawić jej zdjecie?
Przy bardzo dużej nadwadze trzeba zacząć od diety i zwyczajnych spacerów; dopiero kiedy pies trochę schudnie można zaczać bardziej intensywny ruch - bieganie z psem, biegi przy rowerze, skoki przez przeszkody. Inaczej może uszkodzić stawy. Wiosną, jeśli masz możliwosć, bardzo dobre jest pływanie.

3. Dieta... Co suczka jadła do tej pory? Jeśli karmę, to może lepiej przy karmie pozostać. Tylko jaka? Na początek proponuję karmę typu light, na opakowaniu powinna znajdować się tabelka z dawkowaniem odpowiednim do utrzymania wagi oraz dawkowaniem przy odchudzaniu. Kiedy trochę schudnie i zaczniesz z sunią intensywniejszych ruch, bieganie, pływanie, polecałabym Ci karmę dla psów aktywnych - Acana Sport, albo Orijen. Są to co prawda karmy wysokobiałkowe i kaloryczne, jednak podawane w dawce mniejszej niż na opakowaniu i w połączeniu z dużą iloscią ruchu odchudzają psa zdrowiej i skuteczniej niż klasyczne "lighty".
Jeśli wolicie jedzenie domowe, należy wyeliminować z niego prawie zupełnie węglowodany - ryż, kasze, makaron, chleb. Sunia powinna otrzymywać mieso z gotowanymi warzywami oraz dodatkami witaminowymi i łyżeczką oleju z pestek winogron lub lnianego. Oczywiście porcje jak najbardziej skromne ;)

Zdrowe psy po sterylizacji nie tyją ot tak po prostu. Po zabiegu spada nieco zapotrzebowanie kaloryczne, i jeśli pies jest karmiony tak jak wcześniej lub o zgrozo do woli i ma mało ruchu - cóż, tyje.
Warto jednak zrobic suni badanie krwi na oznaczenie poziomu hormonów tarczycy. Po sterylizacji zdarza się niedoczynność tarczycy. W przypadku tej choroby metabolizm jest spowolniony, pies tyje dosłownie "z powietrza", a odchudzanie nie da efektów dopóki nie rozpocznie się leczenia.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Martens']
Zdrowe psy po sterylizacji nie tyją ot tak po prostu. Po zabiegu spada nieco zapotrzebowanie kaloryczne, i jeśli pies jest karmiony tak jak wcześniej lub o zgrozo do woli i ma mało ruchu - cóż, tyje.
[/quote]
Kastracja=tycie to już stereotyp, nawet u weterynarzy.
Na widok mojego psa wszyscy weterynarze, prawie chórem dziwią się, że kastrat, a taki szczupły..
Ale jedzenia pilnowałam jeszcze bardziej, niż przed zabiegiem. Naprawdę potrzebuje mniej, niż przed kastracją.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='an1a']Kastracja=tycie to już stereotyp, nawet u weterynarzy.[/quote]
Moja sunia jest już ponad rok po sterylizacji a waga się nie zmieniła... po prostu nie wolno przesadzać trzymać się posiłków nooo i spacery ruch zabawa to chyba najważniejsze nie tylko dla wagi ale i dla samej psychiki :):):)

Link to comment
Share on other sites

moja juz 3 miesiace po strylce ,miala wtedy 7 miesiecy
jest szczupla ,ale daje jej mniej jedzenia niz przed sterylka
po sterylizacji zaczela rosnac i nabierac masy(a nie rosla juz od 2 miesiecy) , wet mowi ze dlatego ze ma teraz wiecej meskich hormonow
ma juz 10 miesiecy a dalej rosnie :roll: a miala byc taka malutka :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Fiona2008']Moja sunia jest już ponad rok po sterylizacji a waga się nie zmieniła... po prostu nie wolno przesadzać trzymać się posiłków nooo i spacery ruch zabawa to chyba najważniejsze nie tylko dla wagi ale i dla samej psychiki :):):)[/quote]

tak tez to sobie tlumaczylam...moja byla rok po ba nawet 2 lata po sterylizacji i mowilam - nie tyje...teraz minely 3,5 roku od zabiegu - i co? Teraz naprawde widze jak ciezko odchudzic psa...nie mamy nadwagi duzej - moze 2 kg przy 40 kg. Ruch ma, dostaje suche normalne, ale mniej niz powinna. I wystarczy, ze 2 tyg ma spacery z mniejsza iloscia ruchu (niestety czasami sie tak zdarza) i odrazu idzie w boczki...i pozniej te boczki bardzo ciezko zlikwidowac.
Zastanawiam sie nad karma wysokobialkowa, ale z mala iloscia tluszczu - typowe lighty sa dla mnie dosc jalowe - malo bialka, malo tluszczu to skad pies ma brac energie do biegania? Z drugiej strony - karma dla aktywnych to sie boje, ze nie zapanuje nad tym i dopiero mi przytyje...
Co do nietrzymania moczu - niestety jest to skutek sterylizacji, radze poszukac w dziale weterynaria - sama mam suczke z tym problemem:shake:

Link to comment
Share on other sites

Ja bym zaczeła od badania moczu, bo nie tylko po cięciu suka może popuszczać.

Su jest rok po kastracji, nie zauważyłam znaczących zmian w jej zachowaniu czy tyciu. Związane jest to raczej z porami roku - na zimę sporo przytyła, teraz schudła znowu. Mam nadzieję że się to nie zmieni. Karmię ile pies chce, plus smaczki, warzywa, owoce itd
Jednak jeżeli suczka tyje 'z powietrza' to tak jak radziła Martens - badania hormonów.

Lighta bym nie polecała - są to dosyć ubogie karmy, prędzej wysokie białko + najlepiej wogóle zbóż nie podawać i ruch, bieganie z drugim psem to mało.
Choć na początku bardzo ostrożnie bo podwojenie wagi i intensywny ruch to będzie zabójstwo dla stawów.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='WŁADCZYNI']Ja bym zaczeła od badania moczu, bo nie tylko po cięciu suka może popuszczać. [/quote]

tak to napewno, ale trzeba miec na uwadze, ze to moze byc od sterylizacji - mi przez pol roku rozni weterynarze probowali wmowic zapalenie pecherza;)

[quote name='WŁADCZYNI']Su jest rok po kastracji, nie zauważyłam znaczących zmian w jej zachowaniu czy tyciu. Związane jest to raczej z porami roku - na zimę sporo przytyła, teraz schudła znowu. Mam nadzieję że się to nie zmieni. Karmię ile pies chce, plus smaczki, warzywa, owoce itd
[/quote]

no u nas niestety sie zmienilo - i wlasnie po zimie przytyla (tej rok temu) i od tego czasu czasami chudnie ciut (ale wizualnie nie "wagowo"), czasami ciut przybywa...

[quote name='WŁADCZYNI']Lighta bym nie polecała - są to dosyć ubogie karmy, prędzej wysokie białko + najlepiej wogóle zbóż nie podawać[/quote]

a karma ktora ma 25% bialka i 13% tluszczu? nie tak malo jak lighty, ale mniej niz tradycyjne karmy

Link to comment
Share on other sites

25:13 jak dla mnie ok, jeszcze jak skład fajny to wogóle bajka - ja nie używam karm z wyższym białkiem bo Su momentalnie ma problemy ze skórą.
Może to być też powód braku zmian w wadze - bo po za epizodem z barfem jest praktycznie cały czas na tej samej karmie i wszysko ok.

Su teraz zaczeła gubić - dół żeber widoczny, góra jeszcze nie i oby tak zostało. Nie lubię jak jest bardzo chuda - szybko marznie, wygląda jakbym ją głodziła aż mnie ludzie na ulicy zaczepiają:oops:

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem ile w tym prawdy ale niektórzy użytkownicy pisali w temacie karmy o tym że ich psiaki spadły z wagi po takich karmach jak Orijen (bez zbóż)... Ja mam zamiar przejść na Taste of the Wild od przyszłego miesiąca bo tak jakoś się nam skończy worek :):):) Jak zauważę jakieś zmiany zaraz napiszę... bo małej te pół kilo mniej na pewno by nie zaszkodziło:roll::roll::roll:

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

na samej karmie pies raczej (bo zawsze sa wyjatki) nie schudnie - orijen jest karma wysokobialkowa i o ile wiem wlasnie takie zaleca sie do "odchudzania". Jednak nie kazdy pies bedzie dobrze ta karme tolerowal - ona ma az 42% bialka - wg mnie to bardzo duzo, ale to juz dotyczy samej karmy, a nie o to chodzi w tym watku.
Ja zdecydowalam sie na NN z jagniecina - kurczaka nie jemy. Ma ona troszke mniej bialka i tluszczu niz obecna karma, moze cos sie ruszy i byle do wiosny - wtedy duzo latwiej zapewnic odpowiednia dawke ruchu;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[quote name='Justi']moja po sterylce nie przytyła i jakiegoś specjalnego wzrostu apetytu też nie zauważyłam (są dni kiedy nie zjada nawet swojej porcji) za to chęć ruchu i biegania cały czas ogromna[/quote]

a kiedy miala sterylizacje robiona?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...