Jump to content
Dogomania

Rodowód


banishtel

Recommended Posts

Witam, nie widziałem żeby ktoś zadawał to pytanie tutaj wcześniej.
Mianowicie chciałem zapytać czy lepiej kupić psa z rodowodem? Czy powiedzmy na targu od handlarza? Nie zamierzam prowadzić hodowli, ale się zastanawiam skąd taka duża różnica w cenie.

z góry dziękuję za odpowiedzi.

Link to comment
Share on other sites

Takich tematów "dlaczego z rodowodem od odpowiedzialnego hodowcy" jest mnóstwo na tym forum, poszperaj to na pewno znajdziesz.

A tak po krótce to różnica w cenie wynika z paru rzeczy:
1. taki szczeniak może być po prostu mieszańcem, nie masz dowodu czy jest rasowy oprócz zapewnień handlarza.
2. Handlarz ma za nic odpowiednie karmienie, odchowanie, szczepienie, odrobaczanie zarówno szczeniaków jak i ich matki.
3. Często trzyma psy w nieodpowiednich warunkach (często w oborze, chlewni, piwnicy)
4. Rozmnaża poza kontrolą Związku Kynologicznego, często psy z wadami (np. yorki ważące ok. 1kg, skarłowaciałe, spaniele nieprawidłowo umaszczone np. złote z białymi znaczeniami)
5. Nie zna się na chorobach charakterystycznych dla rasy i nie robi psom kosztownych badań (samo prześwietlenie np. na dysplazję stawów biodrowych kosztuje 150zł, badania genetyczne też sporo kosztują)

Także pomyśl jaki wyład finansowy włożył handlarz w szczeniaka jeśli kosztuje on 300zł.
Jak chcesz znaleźć fajnego psa to sprawdzaj warunki, rodowody przodków i ich badania, testy psychiczne itp.
I pamiętaj, że w psa niezależnie jakiej rasy trzeba włożyć duuużżżooo pracy własnej aby był dobrym i posłusznym towarzyszem. Grzeczny, ułożony i bezproblemowy może być tylko piesek pluszowy.

Link to comment
Share on other sites

Powiem Ci tam. Na tym forum jest wiele wątków na ten temat. Możesz skorzystać z opcji szukaj.

Ja nie polecam kupowania psów bez rodowodu. Kupowanie jakiegokolwiek psa od handlarza na rynku napędza tylko takie pseudo hodowle jak ta co ostatnio zlikwidowali, ale uważam,że powinieneś już o tym wiedzieć, że nie kupuje się psów od handlarzy.

Cena to wartość psa, wkład jaki został włożony, aby szczeniaczki były dobrze odżywione i prawidłowo się rozwijały i były zdrowe. Nikt nie zapewni Ci 100% zdrowego pieska, a tym bardziej nie zrobi to zwykły rynkowy handlarz, któremu tylko zależy na tym, aby jak najszybciej pozbyć się szczeniaków, żeby on za bardzo na tym nie stracił. A włożenie jakichkolwiek starań w tyo, aby szczeniaczki były zdrowe to już nie należy do jego interesu, a do interesu przyszłego właściciela. To on ma się martwić, czy szczeniak, który do niego trafi bedzie zdrowy. Nic bardziej mylnego. Właśnie najwcześniejsze dni i tygodnie decydują o tym, jak piesek bedzie sie rozwijał.
Jeżeli nie stać cię na kupno psa z rodowodem to zaadoptuj jakiegoś pieska ze schroniska, albo skontaktuj się z fundacjami, które zajmują się poszukiwaniem domu dla niechcianych i wyrzuconych piesków.
A poza tym posiadanie psa to wielka odpowiedzialność, trzeba o niego dbać.
Nawet kupując psa z rodowodem trzeba pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach takich jak np. w jakich warunkach są trzymane szczeniaczki, czy mają stały kontakt z matką, czy są pod opieką weterynarza, czy rodzice są przebadani pod kątem dysplazji i innych chorób takich jak genetyczne choroby serca, oczu.

Handlarzowi zależny tylko na jednym: Jak największy zysk, własny wkład = 0.

Proponuję ci poczytać sobie trochę to forum. Każdy Ci coś doradzi i wytłumaczy.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Kupiłem szczeniaka z hodowli w PKPR z rodowodem i zapewnieniem rasowości i zdrowia i co z tego ? Mój Yorczek z obiecanych dwóch urusł na ponad 6 kg i jest nieproporcjonalnie długi a do tego ma tyłozgryz potwierdzony przez lekarzy weterynarii a stwierdzony w czwartym dniu po rzekomym przegladzie , i co Wy na to bo mnie szlag trafia na takich hodowców!!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Jakubana']Kupiłem szczeniaka z hodowli w PKPR z rodowodem i zapewnieniem rasowości i zdrowia i co z tego ? Mój Yorczek z obiecanych dwóch urusł na ponad 6 kg i jest nieproporcjonalnie długi a do tego ma tyłozgryz potwierdzony przez lekarzy weterynarii a stwierdzony w czwartym dniu po rzekomym przegladzie , i co Wy na to bo mnie szlag trafia na takich hodowców!![/quote]

Dlaczego wybrałeś PKPR ? Machlojki zdarzaja się oczywiscie wszędzie, ale dlaczego wybrałeś akurat tę hodowlę ?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Jakubana']Kupiłem szczeniaka z hodowli w PKPR z rodowodem i zapewnieniem rasowości i zdrowia i co z tego ? Mój Yorczek z obiecanych dwóch urusł na ponad 6 kg i jest nieproporcjonalnie długi a do tego ma tyłozgryz potwierdzony przez lekarzy weterynarii a stwierdzony w czwartym dniu po rzekomym przegladzie , i co Wy na to bo mnie szlag trafia na takich hodowców!![/quote]

A czemu nie z ZKwP?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='Brezyl ja']Dlaczego wybrałeś PKPR ? Machlojki zdarzaja się oczywiscie wszędzie, ale dlaczego wybrałeś akurat tę hodowlę ?[/quote]



chyba dlatego ze psy z PKPR z rodowodem kosztuje tyle ile Yorkopodobny kundel bez rodowodu ,kupiony na Alegrro


Znam hodowle YT rejestrowane w PKPR i chętnie dowiedziałabym sie jaki kwiatek sprzedał ci takiego psa !

Napisz Pisz Pismo do PKPR taka hodowlę powinno się ukarać!!!!

[SIZE=4][COLOR=#000000][FONT=Times New Roman] [B][I]Polski Klub Psa Rasowego
[/I][/B][I]Skrytka pocztowa nr 61
00-967 Warszawa 86[/I][/FONT][/COLOR][/SIZE][SIZE=4][COLOR=#ffffff][COLOR=#FFFFFF][FONT=Times New Roman][FONT=Times New Roman][COLOR=#000000][FONT=Times New Roman][I]al. Niepodległości 223 lok 12
Warszawa[/I][/FONT][/COLOR][/FONT][/FONT][/COLOR][/COLOR][/SIZE] [SIZE=2][COLOR=#800000][FONT=Arial] (kontakt telefoniczny)[/FONT][/COLOR][/SIZE][SIZE=4][COLOR=#000000][FONT=Times New Roman] [/FONT][/COLOR][/SIZE][FONT=Calibri][SIZE=3][COLOR=#444444] [IMG]http://www.pkpr.pl/images/arrow.gif[/IMG] [/COLOR][/SIZE][/FONT][B][SIZE=3][IMG]http://www.pkpr.pl/images/arrow.gif[/IMG] [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL] -skargi


[/SIZE][/B]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

tak sie zastanawiam tak sie gani ze nie kupowac pieskow od handlarzy ok ale co z tymi pieskami co sa po rodzicach z rodowodem anie moga miec rodwodu bo np jest miot duzy bdz jak np w przypadku akit rodza sie dlugowlose a wedlug zwiazku k nie moga one dostac rodowodu wiec... co z tymi szczeniakami .........

Link to comment
Share on other sites

Nie znam sie na akitach ale jesli rodzice maja uprawnienia hodowlane to nawet najbardziej niewystawowy i wadliwy szczeniak dostanie rodowod, bedzie jednak niehodowlanym egzemplarzem. A co do licznosci miotow to nie prawda, bo kazdy pies z miotu dostaje rodowod a dokladniej metryke nawet jakby ich 15 bylo... oczywiscie jesli rodzice maja uprawnienia hodowlane

Link to comment
Share on other sites

Był kiedyś przepis według którego rodowód (metrykę) dostawało tylko 6 szczeniąt z miotu, ale zniesiono go kilkanaście lat temu. Zresztą nie miał najmniejszego sensu, bo wszystkie szczeniaki w zarejestrowanym miocie są rasowe, a nie tylko 6 :roll:
Tak więc osoby, które wpierają nam, że piesek nie dostał rodowodu bo był siódmy czy jedenasty, to po prostu oszuści, którzy chcą wydoić od nas kasę. I co gorsza nawet w dobie powszechnego dostępu do informacji, internetu, ludzie nadal dają się robić w trąbę i radośnie wyrzucają kilkaset złotych tylko przez zapewnienia pierwszy i ostatni raz w życiu widzianego handlarza na giełdzie :cool1:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='wedelka16']np w przypadku akit rodza sie dlugowlose a wedlug zwiazku k nie moga one dostac rodowodu wiec... co z tymi szczeniakami .........[/QUOTE]
Akitki długowłose oczywiście dostają metryczki, a jak właściciele się uprą mogą wyrobić im rodowody i spokojnie próbować sił na wystawach - tyle że za długi włos psiaki zostaną z miejsca zdyskwalifikowane
Na dogomanii można znaleźć kilka takich długowłosych akit i z rodowodem:
[url]http://www.dogomania.pl/forum/f110/akita-dlugowlosa-72561/[/url]
[url=http://www.dogomania.pl/gallery/9/30/630.html]Dogomania : Galeria zdjęć[/url]
[url=http://www.dogomania.pl/gallery/9/47/2047.html]Dogomania : Galeria zdjęć[/url]
[url=http://dogomania.pl/forum/f703/ruda-galeria-mandora-strona-49-50-zimowe-wspomnienia-o-malym-mandorku-78334/]Ruda galeria Mandora :) - strona 49-50 - zimowe wspomnienia o małym Mandorku :) - Dogomania Forum[/url]

Tak samo jest u akit amerykańskich

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...