Jump to content
Dogomania

Pies boi się wychodzić z domu - ratunku!


Guest jotembi

Recommended Posts

Witam i błagam o ratunek :)

Mój ośmioletni wielorasowy pies cierpi na narastające stany lękowe i już nie bardzo wiem, co z tym robić. Trafił do mnie jako paromiesięczny znajdek, nigdy nie był przesadnie odważny (burza, sylwester, na ogół boi się też innych psów i obcych ludzi) - ale to wszystko mniej więcej w granicach normy, choć żaden z moich poprzednich psów-schroniskowców nie był aż tak lękliwy. Niestety teraz o parę metrów od mojego bloku trwa budowa jakiegoś apartamentowca, czyli - wiadomo - hałasu jest znacznie więcej. Miałam nadzieję, że pies przywyknie, ale jest dokładnie odwrotnie. Rano zgadza się wyjść (chyłkiem, pod ścianą) najpóźniej o 5:30, wieczorem - najchętniej po północy. Psisko jest duże (jak taki trochę mniejszy owczarek) i nie mogę go po prostu wziąć pod pachę i wynieść, wyciąganie i wypychanie z mieszkania też odpada, za silny (albo ja za słaba) - zresztą taka codzienna walka z psem chyba raczej nie ma sensu. Nieszczęśnik ma chyba zwieracze ze stali, bo dzielnie wytrzymuje te długie przerwy między spacerami... ale wiem, że w końcu mu to zaszkodzi, i to poważnie.

Od weta dostałam receptę na hydroksyzynę - nie wiem, czy tak ma być, ale pies jest po tym bardzo pobudzony, kładzie się na chwilę i znowu wstaje, dyszy itd... a wychodzić nadal nie chce. Kiedy się trochę uspokoi, normalnie się bawi i nie robi wrażenia chorego, w każdym razie fizycznie - ale zastanawiam się, czy ten lęk to nie jest objaw jakiejś zaczynającej się choroby psychicznej. Przez mój dom przewinęło się już wiele psów z rozmaitymi problemami (jak to bywa u znajd i schroniskowców), ale ten zwierzak - bardzo kochany i bardzo kochający - jednak mnie trochę przerasta. Z jego poprzednikami radziłam sobie bez większych kłopotów, zazwyczaj dobrze się rozumiem z psami.

Wiem, jak należy postępować z psem, który się boi, ale nie wszystkie takie sposoby da się zastosować o tej piątej rano czy o północy. Do psiego behawiorysty też nie bardzo dam radę się wybrać ze zwierzakiem, którego nie potrafię nakłonić do wyjścia z domu w ciągu dnia - no i nie mam samochodu, a nie czuję się na siłach przekonywać przerażonego psa, żeby nagle pokochał komunikację miejską. Poczytałam o obroży antystresowej i o feromonach - czy coś takiego mogłoby pomóc w przełamaniu tego lęku...?

Jesteśmy już oboje (ja i pies) u kresu wytrzymałości - bardzo liczę na pomoc tutejszych fachowców :)

Link to comment
Share on other sites

Zasadniczo specjalista (trener praktyk, nie jakis szarlatan po kursie korespondencyjnym z ladnymi papierkami) ma przyjechac do Was - nie odwrotnie ;)

Fobie maja niestety tendencje do nasilania sie wraz z wiekiem psa, zwlaszcza fobie dzwiekowe - przechodze to obecnie z osmioletnia suczka. Osobiscie nie wierze w moc feromonow, ale powaznie zastanawiam sie nad jakims srodkiem z tryptofanem a jesli to nie pomoze - moze nad jakimis lekami psychotropowymi zanim mi sie pies wykonczy, bo ktos jedzie przez miasto na pierdzacym motocyklu albo musimy przejsc obok tlukacej sie smieciarki i ona juz przezywa i najchetniej poszlaby do domu sie schowac (suka, nie smieciarka). Hydroksyzyna na nia nie dziala, moze miala zle dobrana dawke - trudno powiedziec.

Tak czy siak ja bym na Twoim miejscu sprobowala najpierw umowic sie z kims na konsultacje, kto by psa obejrzal na miejscu i ocenil czy dacie rade z lekkim wspomaganiem wypracowac normalne zachowanie czy trzeba bedzie wjechac z powazna farmakologia.

Link to comment
Share on other sites

U nas żadne środki nie działały na żadne lęki ( środek z typofranem podziałał na cale 3 dni i przestał ). 
Behawiorysta, przyjeżdża do Ciebie, nie Ty do niego. Chodzi o to, że on musi zobaczyć zachowanie psa tam, gdzie jest problem a nie w całkiem obcym dla psa miejscu. 


Mnie uczono, że walka z lękiem to taka trochę próba sił, kto jest bardziej uparty... ale ja mam problem w domu, na spacerach z problemami odszczenięcymi poradziliśmy sobie już dawno, więc mam inną sytuację. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...