Jump to content
Dogomania

Wypuszczanie haszczaka


Jackie

Recommended Posts

Witam

Mam 4 miesięczną suczkę Husky, dużo czytałem o tym, że Husky uciekają i boję się puszczać ją ze smyczy, jak narazie bieganie kilka razy dziennie ze mną jej wystarcza ale jak podrośnie może być gorzej i ciężko jej się bawić na smyczy z innymi psami. Ich właściciele ciągle namawiają mnie żebym ją spuścił, sam nie wiem co robić, nie chciałbym zeby uciekła, czy husky jednak się wypuszcza, czy nie? Jest na razie mała, może się przyzwyczai od małego i nie będzie chciała uciekać, co radzicie?

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 295
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

a teraz mnie brutalnie..oczywiscie ze sie wypuszcza i to jak najwiecej tylko umiejetnie trzeba przywolywac, najlepiej na poczatku na smakolyki...nalezy wolac czesto, dawac nagrode jak przyjdzie...i tak w kolko...az dorosnie i zacznie spokojnie sobie spacerowac przy tobie

Link to comment
Share on other sites

Husky jest psem, ktory potrzebuje bardzo duzo ruchu. Trzymanie go na smyczy przez cale zycie to dla takiego psa katorga. On nie tylko musi biegac, ale takze bawic sie z innymi psami. Oczywiscie najlepiej by bylo gdyby biegal w zaprzegu lub przy rowerze. Inaczej bedziesz mial z nim problemy przez cale zycie. I zacznij go uczyc przywolania poki nie jest za pozno. Kazdego psa da sie tego nauczyc. Haszczaka tez. Powodzenia.

Link to comment
Share on other sites

Jak podrosnie to bedzie sie bardzo cieszyla, jak pozwolisz jej ciagnac rower :) wybiega sie przy tym i wymeczy pod dostatkiem.

Jesli chodzi o zabawe z pieskami, to przynajmniej moja, jak ma inne psy, to zajmuje sie tylko zabawa z nimi i nie w glowie jej wtedy ucieczki. Ale sa niestety takie SH, ktore spuszczone ze smyczy biegna przed siebie bez opamietania z korkami w uszach i nie ma mowy, zeby ich tego oduczyc i Twoja sunia tez niestety moze kiedys okazac sie byc taka zawzieta uciekinierka, musisz byc tego swiadomy. Radze Ci probowac spuszczac ja poki mala, bo nad maluchem latwiej zapanowac, i probowac ja uczyc przychodzenia na przywolanie, bo jak teraz jej nie nauczysz, to pozniej bedzie duzo trudniej. Ale rob to tylko w miejscach, gdzie nie ma ryzyka, ze wpadnie pod samochod albo ucieknie do lasu, bo tam moze wpasc we wnyki lub spotkac jakiegos milego czlowieka ze strzelba. Husky chyba czesciej oddalaja sie od wlasciciela niz uciekaja, wiec powinien to byc teren, gdzie takie oddalenie sie nie bedzie ryzykowne. I jesli nie ma innych psow, z ktorymi bedzie sie bawic, jak puscisz ja luzem, to baw sie z nia ty - staraj sie, aby caly czas byla toba zainteresowana, bo jak bedzie sie jej nudzilo to moze zechciec poszukac wrazen i kompanow do zabaw gdzies indziej 8)

I czywiscie nikt nigdy nie da Ci gwarancji, ze jesli Twoja sunia bedzie poslusznie przychodzila na kazde zawolanie i nie oddalala sie poza zasieg Twojego wzroku, to nigdy nie ucieknie. Znane sa przypadki, gdzie SH przez wiele lat byl bardzo posluszny a kiedys sie zapomnial i skonczylo sie to dla niego tragicznie...

Link to comment
Share on other sites

ELO!!

ja puszczalem PaYooK'a az do 12 miesiaca zycia...pozniej cos sie zdarzylo i nie puszczam jush ;) ale sa psy wyjatki ktore po spuszczeniu wracaja... moim zdaniem trzeba puszczac psa luzem od najmlodszych lat i jak najwiecej by pies sie nauczyl wracac na komende ;)

Link to comment
Share on other sites

Ja moja Azje puszczalam odkad tylko mogla wychodzic do innych psow. Mielismy z nia kiedys problemy ze zlapaniem.Nie uciekala i chodzila za nami,ale nie chciala podejsc na tyle blisko zeby ja zlapac za obroze. Musielismy zawsze lapac ja jakimis podstepami,ale nauczyla sie,ze dzisiaj jest juz koniec,ale jutro znow przyjdzie i bedzie sie bawila.

A tak poza tym lubie patrzec na Azje jak gania po lace zadowolona 8)

Link to comment
Share on other sites

WITAM,

Moje wariaty były puszczane wolno do ok 4 m-cy. Pięknie biegały obok rowerka na spacerach. Niestety jak 2 razy właśnie w tym wieku poszły za sarenką czy innym stworem leśnym skończyły się biegi luzem. Teraz jak są inne psy z którymi się bawią to też puszczamy. W lesie jednak i tego nie próbuję.

Link to comment
Share on other sites

najlepiej jak zaczniesz puszczac ja w jakims nieduzej zamknietej przestrzeni, jak ona ma 4 m-ce to nawet jak by uciekla Ci to jest nagle taki impuls w jej lepetynce ze spanikuje jak nie bedzie mogla cie znalezc i zacznie wpanice szukac i sama przyleci, pamietaj ze nie wolno karcic a wrecz przeciwnie pochwalic, a taki malec blisko sie trzyma bo to ciekawskie bestie ale tez i tchorze :)

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chcesz być uwiązany do swojego psa przez całe jego zycie to NIGDY nie spuszczaj go ze smyczy :evilbat:

Jeśli chcesz mieć psa, o którego nie musisz się obawiać czy przybiegnie natychmiast -> zmień rasę :wink:

Jeśli chcesz być prawdziwym przyjacielem swojego husky po prostu wychowaj go

4 miesiąc życia to już ostatni dzwonek do tego aby wziąć się ostro do pracy :) Najlepiej, przynajmniej na początku, skorzystaj z pomocy doświadczonego szkoleniowca. Dobrym rozwiązaniem jest psie przedszkole, a potem kurs PT w małej grupie. Ale nawet po ukonczeniu takiego kursu musisz pamiętać o piekielnej inteligencji i uporze husky.

Jeżeli masz juz pewne doświadczenie w układaniu psów możesz samodzielnie wyszkolić swojego psa :)

Szkolenie nigdy się nie kończy - trwa całe życie :P

Link to comment
Share on other sites

Nie mam wielkiego doświadczenia /mam husky dopiero 7 mies co to jest /

ale jak pisal Payook sa rózne modele.

Drako ma 7 mies. i nie puszczam go NIGDY bo mimo setek prób nauczenia go wracania na komende robi to tylko czasem nawet jak jest w zamknietym ogrodzie, taki maly dominator robi co chce i tyle.

Tikka skonczyla 3 dni temu rok i jest zupełnie inna jak na husky mysle ze dość karna, przychodzi grzecznie na zawołanie ale .... tez do czasu, raz brykła za zajączkiem cos koło kilometra biegłem za nia ledwo dysząc , na szczeście zajaczek nie dobiegł do drogi.

Na paro kilometrowym spacerku w lesie tez biega luzem /mały na smyczy :-? / i generalnie trzyma sie na odległość wzroku ale tylko do czasu, jak wracamy tą samą drogą to nabiera pewności a może nudzi jej sie otoczenie i próbuje skoków w bok , wiec muszę ja zapiąc.

Myśle ze najważniejsze gdzie piesek jest puszczany luzem i chyba że każdy pobiegnie za zwierzynką. U mnie jest zwierzaków dużo , wiec nie mam wyjścia.

BARDZO BOJĘ SIĘ STRACIĆ PSIAKA POD KOŁAMI SAMOCHODU, nie potrafił bym sobie wybaczyć że mogłem nie puszczać luzem.

Kedyś tytaj ktoś dawał linka do jakiejś anglojenz strony o chorobie zwanej zaufaniem na którą cierpią właściciele hasky,...

Mnie ona zrzera powoli, prowadze psiaki na smyczy a bardzo chciał bym nie.. ale jak tu im zaufac...

sry że takie długie :lol:

Link to comment
Share on other sites

Dzieci słabo sobie radzą z samymi sobą a co dopiero z wychowaniem młodego psiaka :wink:

"Panem" psa powinna być osoba dorosła a przy tym konsekwentna i znająca psią psychikę. Choć oczywiście zdarzają się wyjątki :)

Nie ma żadnego psa, żadnej rasy, która jest posłuszna w każdych okolicznościach :(

Link to comment
Share on other sites

Dzieci słabo sobie radzą z samymi sobą a co dopiero z wychowaniem młodego psiaka

Ja w psem radzę sobie o wiele lepiej niż z sobą samą :lol:

Psa ze smyczy zaczęłam spuszczać jak miał 3 m-ce. Kiedy miał pół roku pogonił za sarną, kilka dni później-za zającem. Ale i na to mam radę-puszczam go w innym miejscu. (tam gdzie nie ma zwierzyny tego typu)

Kiedy zobaczył sarnę to pognał w szczere pole, po gdzieś tak 10 min. wrócił. Kiedy pogonil za zającem-miałam na tyle szczęście, że zając zawrocił w moją stronę i psa udało mi się złapać. Kiedy puszczam go w bezpiecznym miejscu (droga żużlowa nad Nogatem) zawsze przychodzi na komendę "smycz!". Bo nauczylam go że kiedy przychodzi to dostaje coś smacznego.

Jeśli nie można by puszczać husky to tak samo nei powinno się tego robić z np. chartami czy wyżlami, które jako psy myśliwskie mają także silnie rozwinięty instynkt łowczy. A zwłaszcza charty... Natomiast husky-powinny być spuszczane w miejscach gdzie nie ma zwierzyny typu sarna/zając, i z dala od samochodów.

Pozdr.

Link to comment
Share on other sites

Szczęsliwy haszczak to zmęczony haszczak a jak nie jest zmęczony to kombinuje co by tu upolować i nawet najlepsze szkolenie nie pomoże gdy przed nose pojawia się kura lub inna wiewiórka o zającu nie wspomnę. Haski przejawia dziwną tendencję do wyłączanioa słuchu gdy włancza nos.

Można nauczyć wracać haskiego ale jest to proces powolny i wymaga dużo cierpliwości od właściciela. Skolenia są dobre ale nie do haszczaków bo haszczak jest sprytny i na szkoleniu będzie wzorem a po szkoleniu będzie polował :saeek:

Link to comment
Share on other sites

Haski przejawia dziwną tendencję do wyłączanioa słuchu gdy włancza nos.

:lol: Z moja dokladnie tak jest, korki w uszy i nie ma swietosci, a jak w koncu wroci to albo pali glupa, ze niby nie wie o co chodzi, albo jak widzi, ze nie przelewki to od razu maslane oczy, postawa ulegla z brzuchem na wierzchu i macha lapka w powietrzu :lol:

Skolenia są dobre ale nie do haszczaków bo haszczak jest sprytny i na szkoleniu będzie wzorem a po szkoleniu będzie polował :saeek:

Bo to mistrzowie w kombinowaniu :P Reina na kilku ostatnich zajeciach na kursie PT byla tak zmeczona zabawa z psami przed zajeciami, ze nie miala sily isc przy nodze i siedziec, tylko sie kladla na ziemi nieprzytomna... na szczescie w cudowny sposob sily jej wracaly od razu po zajeciach, kiedy znowu pieski byly puszczane, zeby sie pobawic :evilbat:

I chcialabym sie jeszcze odniesc do uczenia husky przychodzenia na komende za pomoca smakolyka - nie wiem jak dla waszych SH, ale dla tych, ktore ja znam, kazdy smakolyk przestaje byc atrakcyjny jak pojawi sie cos ciekawego w okolicy :-?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...