Jump to content
Dogomania

6 kłów czyli ząbkowanie


Sheep

Recommended Posts

Słuchajcie mam problem. Moja sunia właśnie kończy ząbkowanie (ma 5 miesięcy), ale kły na górze nie chcą jej wypaść, tak więc rosną jej nowe tuż obok nich. Dziąsło ma lekko zaczerwienione. Czy to jest normalne? Czy właśnie nie? Martwi mnie to. (Na dole kły jej wypadły i ma już nowe :-))

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Wydaje mi się , że nie jest to niczym nienormalnym. My też ostatnio przechodziliśmy ząbkowanie i miałyśmy podobny "problem" także z górnymi kiełkami. zaczęłam się już troszkę niepokoić, bo moja Taya miała już u góry nowe kły ,a dodatkowo jeszcze te mleczne :o no ale po jakims tygodniu posiadania i mlecznych i stałych kłów mleczaki same wypadły. tak więc myślę, że musisz trochę jeszcze poczekać :wink: Chociaż baset mojej znajomej nie chciał pozbyć się mlecznego kła i vet musiał mu pomóc się go pozbyć, ale nie było to trudne. Po chwyceniu mleczaka szczypcami wyciągnął go bez trudu.

Link to comment
Share on other sites

Przetrwałe zęby mleczne należy usunąć zanim ząb stały osiągnie około 2/3 ich długości. Można to zrobić samemu lub powierzyć zabieg wetowi.

Sprawa jest poważna zwłaszcza wtedy, gdy ząb mleczny nie jest luźny.

Zaniedbania kontroli stanu uzębienia z tego okresu są częstą przyczyną nabytych wad zgryzu.

Dla mieszańca czy "bezpapierowca" jest to raczej defekt urody, lecz może być również jedną z przyczyn problemów z trawieniem oraz schorzeń jamy ustnej w późniejszym wieku.

Dla psa rodowodowego, który ma być wystawiany i użyty do hodowli wada zgryzu może okazać się dyskwalifikująca (póżniejsze problemy zdrowotne takie same jak u każdego zwierzaka i człowieka z nieprawidłowym aparatem żucia).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ja teraz mam ten problem, tylkoz dolnymi kłami :roll: narazie widac gdzies tak okolo 1/4 zeba

znacie jakas rade zeby mleczaki szybciej wypadly?

codziennie duzo przeciagam sie z psiakiem w zabawie, daje mu tez "twarde" zabawki.

Boje sie ze bedzie mial wade zgryzu!!!!!!!!! :cry:
Czy kazdy wet podejmie sie zabiegu usuniecia mleczakow???

Link to comment
Share on other sites

[quote name='maga18']ja teraz mam ten problem, tylkoz dolnymi kłami :roll: narazie widac gdzies tak okolo 1/4 zeba

znacie jakas rade zeby mleczaki szybciej wypadly?

codziennie duzo przeciagam sie z psiakiem w zabawie, daje mu tez "twarde" zabawki.

Boje sie ze bedzie mial wade zgryzu!!!!!!!!! :cry:
Czy kazdy wet podejmie sie zabiegu usuniecia mleczakow???[/quote]

mojej tez rosly krzywo (z tylu za mleczakami, ktore siedzialy dosc mocno)..Wlasnie przed godziną wypadl drugi z kiełków, który sie juz ruszał od dwóch dni :). Pierwszy kieł szybko "wskoczyl" na swoje miejsce..Pewnie podobnie bedzie z tym dzisiejszym no i jeszcze dwa gorne :wink: .
Tak ze u Ciebie tez powinno byc dobrze, ale nalezy obserwowac..

Link to comment
Share on other sites

[quote name='maga18']
Czy kazdy wet podejmie sie zabiegu usuniecia mleczakow???[/quote]
To nie jest jakiś skomplikowany zabieg, rachciach i po krzyku ;)
Poczekaj jeszcze chwilę, skoro nowe kiełki są malutkie. Pewnie lada dzień mleczaki wypadną, jeśli nie to poproś weta, żeby obejrzał szczękę 8)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='maga18'][b]Nora[/b] a ile dni Twoj psiak mial "podwojne" zeby??? Chcialabym wiedziec mniej wiecej po ilu dniach moge sie spodziewac ze wyleca :wink: - albo udam sie do weta :cry:[/quote]

z tydzien na pewno. Szczerze mowiac niezle sie "przerazilam" jak zobaczylam te kly kilkumilimetrowe z tylu za mleczakami :o ..a mleczaki ani troche sie nie ruszaly. Ruszac sie zaczely dosc nagle (widocznie te z tylu zaczely pozadniej wypychac). W tej chwili ma tak z gornymi, ale po tym jak bylo z dolnymi czekam spokojniej. Tez pytalam o to weta :wink: zeby sie uspokoic a na nastepny dzien wypadl pierwszy kiel :wink:
Psiak w podobnym wieku. Dokladnie dzis skonczyla 5 miesięcy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Nor(a)']z tydzien na pewno. Szczerze mowiac niezle sie "przerazilam" jak zobaczylam te kly kilkumilimetrowe z tylu za mleczakami :o ..a mleczaki ani troche sie nie ruszaly. Ruszac sie zaczely dosc nagle (widocznie te z tylu zaczely pozadniej wypychac)[/quote]

ufff kamien z serca, uspokoilas mnie :wink: ale chyba podswiadomie dalej sie stresuje bo jakos od 4 godzin bawie sie z Toffim w przeciaganie :lol:

bede czekac i sprawdzac czy sie ruszaja... mam nadzieje ze obejdzie sie bez interwencji weta!!! :roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='maga18'][quote name='Nor(a)']z tydzien na pewno. Szczerze mowiac niezle sie "przerazilam" jak zobaczylam te kly kilkumilimetrowe z tylu za mleczakami :o ..a mleczaki ani troche sie nie ruszaly. Ruszac sie zaczely dosc nagle (widocznie te z tylu zaczely pozadniej wypychac)[/quote]

ufff kamien z serca, uspokoilas mnie :wink: ale chyba podswiadomie dalej sie stresuje bo jakos od 4 godzin bawie sie z Toffim w przeciaganie :lol:

bede czekac i sprawdzac czy sie ruszaja... mam nadzieje ze obejdzie sie bez interwencji weta!!! :roll:[/quote]


jeszcze Ci powiem ze ten pierwszy kiel wypadl mojemu psu przy mnie :wink: ..i nawet nie przeciągalam czy cos..psiak trzymal w zebach swoja zabawke ładując mi ja w rękę i wtedy jak tak sobie przygryzała wypadł :wink: .
Najciekawsza byla jej reakcja :lol: ..chyba jakies "przerazenie" chwilowe..niuchanie za zębem ktory zbieralam z kanapy :lol: ..Pyska bała się przez pół godziny otworzyc - tylko zęba szukała ..

Link to comment
Share on other sites

[quote name='coztego'][quote name='maga18']
Czy kazdy wet podejmie sie zabiegu usuniecia mleczakow???[/quote]
To nie jest jakiś skomplikowany zabieg, rachciach i po krzyku ;)
[/quote]
Chyba jednak nie jest tak. Ten zabieg , aby był wykonany dobrze( w szczególności wazne to jest w przypadku psów, które mają w przyszłości być pokazywane na wystawach) musi byc przeprowadzony pod narkozą.

Ja u swojej suczki miałam ten problem. Dotyczył on górnych kłów. Byłyśmy umówione na zabieg u weta, a kilka dni przed nim ząbki same wyleciały.
Najlepiej można tym mleczakom pomóc, dając szczeniakowi kości do gryzienia, najlepiej naturalne, ponieważ te sztuczne nie są aż tak twarde.

Link to comment
Share on other sites

Mojemu maluchowi wyrosły wszystkie stałe zęby, 4 mleczne pozostałe. A z tych, który wypadły, nie widziałam na oczy żadnego :o Wet w trakcie badania stwierdził, że te, które ma, to już są stałe.

Co do wyrwania: mój piesu będzie miał podanego głupiego jasia. Dopiero jeśli będzie taka konieczność, jest podawana diagnoza. Zabieg w czwartek, a ja już się stresuję, jakby operację na sercu miał :(

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kinia_w']Mojemu maluchowi wyrosły wszystkie stałe zęby, 4 mleczne pozostałe. A z tych, który wypadły, nie widziałam na oczy żadnego :o Wet w trakcie badania stwierdził, że te, które ma, to już są stałe.
[/quote]
I to jest normalne. :wink: Najczęsciej szczenięta tracą mleczaki w czasie jedzenia. Po prostu połykają je razem z pokarmem. :wink:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='nice_girl'][quote name='kinia_w']Mojemu maluchowi wyrosły wszystkie stałe zęby, 4 mleczne pozostałe. A z tych, który wypadły, nie widziałam na oczy żadnego :o Wet w trakcie badania stwierdził, że te, które ma, to już są stałe.
[/quote]
I to jest normalne. :wink: Najczęsciej szczenięta tracą mleczaki w czasie jedzenia. Po prostu połykają je razem z pokarmem. :wink:[/quote]


no więc już wiadomo gdzie ich potem szukać :fadein: ..
btw. "nasz" dzisiejszy (drugi z kolei) kieł chyba właśnie został w ten sposób zeżarty :P . Rano ruszał się tak mocno że nawet próbowałam go po prostu wyjąć, ale cięzko jednak uchwycić takiego igiełka..a po sniadaniu już go nie było :wink:

Link to comment
Share on other sites

no nie wypadly same. jeden urosl w przeciagu tych kilku dni do takich rozmiarow, ze dzis zdecydowalam sie usunac mleczaki. sam zabieg trwal okolo 10 min, psiak dochodzil do siebie okolo godziny. dobrze ze dluzej nie czekalam, poniewaz same by mu nie wypadly... maja po 2,5 cm !!!! mleczaki 2,5 cm!!!! 0X jak chcecie wstawie ich foty... :D

Link to comment
Share on other sites

[quote name='maga18']... maja po 2,5 cm !!!! mleczaki 2,5 cm!!!! 0X jak chcecie wstawie ich foty... :D[/quote]

ileeeeee ???? :o


mojej zostal jeden ostatni..przedostatni na gorze wypadl nie wiadomo kiedy..a nie "zarejestrowalam" nawet kiedy (i czy w ogole) sie ruszal (codziennie sprawdzane :wink: )..jak ten ostatni nie wypadnie do poniedzialku to pewnie tez zostanie wyjety..."przy okazji" wyjmowania szwów z brzucha.. :evilbat: , bo to u nas teraz niestety temat nr 1

Link to comment
Share on other sites

Sigmie wszystkie zeby mleczne wypadaly bez problemow, oprocz dwoch klow na gorze :-? w pazdzierniku 2003 r. (miala wtedy 8 miesiecy) miala operacje na kolano i przy okazji poprosilam o usuniecie zebow. zgryz ma prawidlowy. tak wiec sie nie martwcie wszystko bedzie dobrze.

Link to comment
Share on other sites

Muszkietero (York) też miał takiej wielkości kiełki, jeden weterynarz mi pokazał, miał prawie 3 cm. One nie miały prawa wypaść i mogłam sobie czekać i czekać, a bym się nie doczekała. Wypadnięcia reszty nawet nie zauważyłam - wet mi przy badaniu powiedział, że Muszki ma już wszystkie zęby stałe i jeszcze nadmiarowe mleczaki (to akurat było widać).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Słuchajcie kochani
Moja mała zmienia właśnie ząbki (ma 4 miesiące) i mam do was pytanie...
Czy podczas ząbkowania może zmienić sie zapach z pyska? Małej zawsze tak neutalnie pachniało, a teraz czuje że ten zapaszek nie jest przyjemny... Czy to normalne, czy jakiś ząbek sie psuje?
Bora dużo gryzie zabawki, różne i te miękkie i te twarde, wcina suchą karmę... czy może jej sie odkładać płytka i stąd ten zapach?

Dziękuje i pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...